Richard Sagrits

Is your surname Sagrits?

Research the Sagrits family

Richard Sagrits's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Richard Sagrits

Birthdate: (58)
Birthplace: Karepa, Lääne-Virumaa
Death: December 11, 1968 (58)
Tallinn
Immediate Family:

Son of Andres Sagrits and Leen Sagrits
Husband of Alice* Emilie Sagrits
Brother of Jaagup Sagrits; Juhanes Sagrits; Aleksander Sagrits and Paul Eduard Sagrits

Occupation: Maalikunstnik
Managed by: Aira Häggdahl
Last Updated:

About Richard Sagrits

Richard Sagrits (19. detsember (UKJ) 1910 Karepa – 11. detsember 1968 Tallinn) oli eesti maalikunstnik. Aastani 1928 õppis ta Rakvere Ühisgümnaasiumis, kus oli joonistusõpetajaks Ardo Sivadi. Rakveres esines Sagrits oma esimesel kunstinäitusel, kui tollased kunstiõpilased Hando Mugasto ja Voldemar Mölder kutsusid tema ja koolivenna Roman Treumani oma näitusega liituma. Aastal 1928 jättis Sagrits gümnaasiumiõpingud pooleli ning asus õppima Riigi Kunsttööstuskooli. Algul õppis ta Roman Nymani juures teatridekoratsiooni alal ning hiljem läks üle graafika õppimisele Günther Reindorffi juhendamisel. Rutjal, Sagrisa vanemate juures, suvitasid Tartu kunstnikud Voldemar Mellik ja Nikolai Triik, kes veensid noormeest astuma Pallasesse, mida ta 1930. aastal ka tegi. Sagrits lõpetas Pallase 1936. aastal. Pallases õppis ta Nikolai Triigi maaliateljees ja Ado Vabbe juhendamisel graafikat. 1935. aasta suvel sõitis Sagrits koos skulptorite Anton Starkopfi ja Ferdi Sannamehega oma venna Jakobi purjekal Helsingisse, Stockholmi ja Kopenhaagenisse. Pärast Pallase lõpetamist töötas ta mõned aastad Tallinnas vabakunstnikuna ning kolis siis Tartusse. Seal illustreeris ta lasteraamatuid, kujundas raamatukaasi ning tegi palju tööd graafika alal. Aastal 1939 tuli Sagrits tagasi Tallinnasse. 1941. aastal asus ta tööle Eesti NSV Rahvakomissariaatide Nõukogu Kunstide Valitsuse kujutava kunsti vaneminspektorina. II maailmasõja puhkedes evakueerus Sagrits tagalasse. Aastast 1942 töötas ta Kamõslovis eesti diviisi kunstnikuna. Kui 25. aprillil 1942 moodustati kolmeliikmeline kunstnike organiseerimisbüroo, koosseisus Adamson-Eric, Aino Bach-Liimand ja Richard Sagrits, kelle ülesandeks on nõukogude tagalas ja rindel viibivate kunstnike koondamine, sõitis Sagrits Jaroslavli.

Looming

Tema loomingu moodustavad peamiselt maastiku- ja meremaalid. Tema sügav armastus kuulus Põhja-Eestile, eeskätt oma kodukoha ümbrusele. Peale maastike on Sagrits loonud ka natüürmorte. 1943. aastal käis Sagrits Palehhis lakkmaali tehnikat õppimas. Selle tulemusena lõi ta aastatel 1943–1944 üle paarikümne lakkmaali: hulga plaate, karpe, taldrikuid. Richard Sagrits on koos Elmar Kitse ja Evald Okasega Estonia teatri laemaali autoriks. Samuti on tema loodud Balti jaama Kalevipoja-ainelised pannood (1947, koos Evald Okasega) ja Friedrich Reinhold Kreutzwaldi "Kalevipoja" illustratsioonid (koos Evald Okase ja Alo Hoidrega). Raamatugraafika alal on Sagritsa suuremaks tööks "Kalevipoja illustreerimine koos Alo Hoidre ja Ott Kangilaskiga 1950. aastal. 1954–1955 külastas ta Krimmi, kus lood lühikese ajaga ligi viiskümmend etüüdi ja maali. Need on enamasti põgusad vaated lahesoppidele, rannakaljudele, tänavanurkadele. 1955. aastal käis Sagrits koos Elmar Kitsega Karjalas, kust tõi samuti kaasa mitmeid etüüde ja maale.

Richard Sagritsa sünnikodus Karepal on avatud tema majamuuseum, Karepa Kalame talumuuseum. Ta oli abielus Alice Kõrveriga (1909–1997)

SAAGA:

WWW:

view all

Richard Sagrits's Timeline

1910
December 6, 1910
Karepa, Lääne-Virumaa
1968
December 11, 1968
Age 58
Tallinn