Rohollah Khatami

Is your surname Khatami?

Research the Khatami family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Rohollah Khatami

Birthdate:
Death:
Immediate Family:

Husband of Rohllah Khatami and ُSekeneh Zeiaei
Father of Private; Private and FATEMEH Khatami

Managed by: Mehdi Fattah Hosseini
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Rohollah Khatami

'حجت الاسلام سید محمد خاتمی»، فرزند شایسته بزرگمردی از استوانه های فضیلت و خلوص و از چهره های تابناك روحانیت روشن ضمیر و روشنفكری متدین و مجتهدی بزرگوار، مرحوم «آیت الله سید روح الله خاتمی» -ره- است. سید محمد، تربیت شده مكتب پدری است كه اسوه بی بدیل مكارم اخلاقی ناب محمدی -ص- بود؛ تربیت یافته پدری كه گرانسنگی جان فرهیخته اش، تنها از درك مفهومی دین و بسط این مفهوم بارور نبود، بلكه علاوه بر این، جان خویش را در فضای بیكرانه و بهت انگیز تامل عرفانی و عمل و سیر و سلوك به پرواز درآورده بود تا به حقیقت دیانت و منبع زوال ناپذیر آن واصل شود. آیت الله خاتمی الگوی دینداری و فرزانگی و تندیس شكوهمند آزاد اندیشی و تحجر ستیزی بود؛ نمونه ای كه در تاریخ، كم نظیر و اندك است.

در تاریخ پر فراز و نشیب كشورمان، عالمان و اندیشمندانی زیسته اند كه به دور از هیاهو و جدال های زمانه، عمر پربركت خویش را مانند گوهری تابناك، روشنی بخش راه هزاران جوینده حقیقت و معرفت ناب قرار داده اند. انسانیت، معنویت و سیر و سلوك را در وادی عمل به آدمیان آموختند و خاطره ای خوش از خویش در اذهان روزگار به یاد نهادند؛ عالمانی كه با یادآوری یاد و خاطره آنان، هر انسان منصف و صاحب فضلی، بهجت و تلذذ روحی وصف ناشدنی ای در خود احساس می كند. مرحوم بزرگوار آیت الله سید روح الله خاتمی از جمله چنین عالمانی است؛ دینداری اندیشمند و آزاده نهاد، عارفی آگاه و اهل راز كه دل به مهر حق بسته و از هوا و هوس های روزگار بریده، به اوج تعالی رسیده بود.

او معتقد بود كه برای زنده نگاه داشتن دین، باید از توانا ترین اندیشه ها و تجربه های بشری، مدد گرفت، و گوهر دین را از زنگار انگاره های سست و انگیزه های پست، پیراست. دینی كه آیت الله خاتمی مظهر آن بود و آن را چه در مجالس وعظ عمومی، به تناسب درك و دریافت شنوندگان و چه در محافل خصوصی و تخصصی ترویج می كرد، دینی بود كه گرچه راه روشن آن به سعادت واپسین، پایان می یافت ولی از دنیا و از متن زندگی این جهان می گذشت، و بر این باور بود كه دین اگر نتواند دیندار را در دنیا سربلند كند و زندگی افتخار آمیزی برای او بیآفریند، دچار كاستی و محكوم به شكست است.

آیت الله خاتمی، شمع محفل بسیاری از روحانیون اندیشمند و روشن بین و مبارزان دلیر راه آزادی و استعمار ستیزان فداكار بیش از نیم قرن تاریخ پرحادثه این مرز و بوم بود و افزون بر آن، اندك نبودند دانشمندان و روشنفكران غیر روحانی ای كه احیاناً بنیاد اندیشه اشان با تفكر آیت الله خاتمی تفاوت داشت ولی مریدانه او را دوست می داشتند و مشتاقانه در هر موقعیتی به دیدار او می شتافتند و آن پیر روشن ضمیر نیز با آغوش گشاده از آنان استقبال می كرد.=

view all

Rohollah Khatami's Timeline