Rudolf Alfred Bruus

Is your surname Bruus?

Research the Bruus family

Rudolf Alfred Bruus's Geni Profile

Records for Rudolf Alfred Bruus

14,263 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Rudolf Alfred Bruus

Birthdate: (89)
Birthplace: Бердянск, Запорожская область, Украина
Death: March 16, 2005 (89)
Tallinn, Harjumaa
Place of Burial: Tallinn
Immediate Family:

Son of Karl Voldemar Bruus and Emilie Bruus
Husband of Erika Bruus
Father of Rein Bruus
Brother of Marta Elise Bruus; Wilhelm August Bruus; Karl* Eugen Reinhard Bruus and Anita Magda Bruus

Managed by: Private User
Last Updated:

About Rudolf Alfred Bruus

Kolonelleitnant RUDOLF BRUUS 1.II 1916 – 16.III 2005

Ukrainas 1916 sündinud Rudolf Bruusi vanemad põgenesid enamlasete eest Krimmi ja sealt Saksamaa kaudu Eestisse, kus Rudolf lõpetas Tartu poeglaste gümnaasiumi ning astus vabatahtlikuna Eesti kaitseväkke. Rudolf Bruus lõpetas sõjakooli 1938. aastal.

II. maailmasõda viis Eesti ohvitseri 20. Eesti Relvagrenaderide Diviisi ridadesse, kus ta määrati 46. rügemendi II. pataljoni ülemaks. Diviisi üksused saabusid Neveli alt Narva rindele 19.02.1944 vahetades seal välja sakslaste 9. ja 10. välilennuväediviiside riismed. 46. rügemendi II. pataljon Hauptsturmführer Rudolf Bruusi juhtimisel paigutati Narva jõe vasakule kaldale Riigiküla sillapea vastu. Sama päeva õhtul ründasid venelased lahkuma valmistunud sakslasi ja ühendasid Riigiküla ning Vaasa-Vepsküla sillapead. Rudolf Bruus sai punaarmeelaste väljatõrjumisel Eesti piiridest Narva jõe taha 04. märtsil 1944 kuulipilduja valangust haavata ning viidi lahingutandrilt välja.

Kolonelleitnant Rudolf Bruus´i ei suutnud murda sõjavintsutused, haavatasaamine ega Nõukogude vangilaager. Kõrges eas astus masinaehitusinseneri ja õppejõuna töötanud Rudolf Bruus taaskord tegevteenistusse taastatud Eesti kaitseväes. Seekord hakkas Rudolf Bruus õpetama tulevasi Eesti ohvitsere. Ta oli sillaks tänase ja eilse ohvitserkonna vahel. Kolonelleitnant Bruusi kogu elu on ere näide sellest, et ohvitser jääb kogu eluks ohvitseriks.

Kotkaristi II klassi teenetemärgi kavaler kolonelleitnant Rudolf Bruus sängitati oma relvavendade kõrvale Tallinna Metsakalmistule 21. märtsil 2005.

Koostanud Kuno Raude

RUDOLF BRUUS

91-aastaselt meie hulgast lahkunud Rudolf Bruusi oli sõna otseses mõttes sümboliks tänapäeva ja Teise maailmasõja eelse Eesti ohvitserkonna vahel. Rudolf Bruus sündis 1. veebruaril 1916 Bedrjanski linnas Aasovi mere põhjakaldal, tänapäeva Ukrainas. Tema vanemad opteerusid 1920. aastal Saksamaa kaudu Eestisse ning siin asuti elama Tartusse. Seitsmeaastaselt asus Rudolf Bruus õppima Tartu Linna XV algkooli, kus õppis ka Johannes Käis. Alates 1929. aastast õppis Rudolf Bruus koos Elmar Kippastoga Tartu Poeglaste Gümnaasiumi reaalharus. Pärast gümnaasiumi lõpetamist astus ta vabatahtlikult teenima sundaega 2. soomusrongirügementi Valgas, kust ta suunati Tallinnasse Tondi Sõjakooli. 1938. aastal sai temast ohvitser 3.

1940. aastal pärast juunipööret jätkas Rudolf Bruus sõjaväes ja ta teenis 22. Territoriaallaskurkorpuses. Saksa-Nõukogude sõja alates läks ta koos korpuse taganemisega Venemaale, kuid andis end 7. juulil 1941 sakslastele vangi. Tema sõjamehe karjäär jätkus Saksa armees. Kaks aastat hiljem sai kapten Rudolf Bruusist 20. Eesti SS-diviisi 46. rügemendi II pataljoni ülem. Saksa armees teenis ta välja Raudristi II ja I klassi. 1944. aasta algul jõudis sõda jällegi Eesti rahvuspiiridele. Punaarmee alustas 14. jaanuaril pealetungi ja kapten Rudolf Bruusi pataljon vahetas 19. veebruaril 1944 välja Saksa armee riismed Narva rindejoonel. Ta sai 2. märtsil kuulipildujavalangust haavata ning transporditi Saksamaale ravile. Sõja lõppedes viibis kapten Bruus Saksamaal USA tsoonis, kuid ta anti Werdaus Nõukogude Liidule üle. Talle määrati kümme aastat vangilaagrit ning viis aastat asumist Siberis. 1942. aastal oli Rudolf Bruus abiellunud Erika Noormaaga ning neil sündis aasta hiljem poeg Rein. Pärast Stalini surma 1953. aastal naases Rudolf Bruus Eestisse ning asus 1958. aastal õppima Tallinna Polütehnilises Instituudis (Tallinna Tehnikaülikool). Aastail 1971–1992 töötas ta Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumis õppejõuna. Sugulaste meenutuste järgi oli Rudolf Bruus tudengite poolt väga armastatud ning tuntud kui humoorisoonega ja hooliv inimene, kes järgis alati kõrgeid käitumis- ning etiketinorme. 1994. aastal naases Rudolf Bruus Eesti kaitseväe tegevteenistusse ning asus õpetama noori tulevasi ohvitsere. Aasta hiljem ülendati ta kolonelleitnandiks ning kaks aastat hiljem autasustas president Lennart Meri teda Kotkaristi II klassi teenetemärgiga. 1. märtsil 1996 suundus kolonelleitnant Bruus erru, olles tollal 80-aastane ja vanim tegevteenistuja kaitseväes. Kolonelleitnant Rudolf Bruus suri 16. märtsil 2005 ning sängitati Metsakalmistule. Järelhüüdes mälestatakse teda: “Kolonelleitnant Bruus oli tõeline Eesti ohvitser, kes kandis tänasesse päeva Tondi sõjakooli vaimu ning eestiaegse ohvitserivaimsuse."

Personaalraamat; elk.20.0.2; 1930-ndad Normann/ Noormaa

view all

Rudolf Alfred Bruus's Timeline

1916
February 1, 1916
Бердянск, Запорожская область, Украина
1943
November 5, 1943
Age 27
Petseri, Petserimaa, Estonia
2005
March 16, 2005
Age 89
Tallinn, Harjumaa
March 21, 2005
Age 89
Tallinn