Salomon Westersköld

Is your surname Westersköld?

Research the Westersköld family

Salomon Westersköld's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Salomon Westersköld

Also Known As: "Westerheim"
Birthdate:
Death: March 11, 1710
Immediate Family:

Son of Johan Andersson and Christina Standorph
Husband of Catharina Juring Billingsköld
Father of Beata Christina Westersköld
Brother of Anders Westersköld

Occupation: Adlad tullnär
Managed by: Christer Lyrholm
Last Updated:

About Salomon Westersköld

Salomon Westerheim, adlad Westersköld (son av Johan Andersson, Tab. 1). Kammarskrivare i militiekontoret 1675. Tullnär vid stora sjötullen i Karlskrona 1680. Adlad 1691-03-06 jämte sin broder (introd. 1693 under nr 1224). Död 1710-03-11 utan söner och slöt således själv sin adl. ättegren. 'Han blev 1676, då danskarna stormade och intogo Kristianstad, plundrad och fången, men tog kort därpå, ej utan största fara, flykten över till Lübeck.'. Gift 1681-01-12 i Stockholm med Catharina Juring, adlad och adopt. Billingsköld, i hennes 1:a gifte (gift 2:o med assessorn Anders Liljenberg), dotter av borgmästaren i Kristianstad Hans Juring och Margareta Weinheim.

Tab 2: http://www.adelsvapen.com/genealogi/Westersk%C3%B6ld_nr_1224

view all

Salomon Westersköld's Timeline

1691
June 4, 1691
1710
March 11, 1710
????