Samuli Pekanpoika Ihalainen

Is your surname Ihalainen?

Research the Ihalainen family

Samuli Pekanpoika Ihalainen's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Samuli Pekanpoika Ihalainen

Also Known As: "Samuel Sam Ihalain"
Birthdate:
Death: February 24, 1770 (80)
Kaltimo, Eno, Ilomantsi, Finland
Immediate Family:

Son of Pekka Ihalainen and Pieta Tossavainen
Husband of Helena Mustonen
Father of Erkki Samulinpoika Ihalainen; Pekka Samulinpoika Ihalainen; Beata Samulintytär Ihalainen; Juho Samulinpoika Ihalainen; Anna Samulintytär Ihalainen and 1 other
Brother of Petter Tossavainen; Anna Tossavainen; Beata Tossavainen and Eric Tossavainen

Occupation: Ilomantsin Enon kylästä, Nesterinsaari no.30 IHALA (3/4 vanhasta Eno 15:tä) isäntä 1723-69
Managed by: Reijo Mitro Savola, Geni Curator
Last Updated:

About Samuli Pekanpoika Ihalainen

Samuel oli maanviljelijä. "Wanhan Kaltimon Ihalaiset asettuivat taloksi Kaltimojärven rannalle Ilomantsiin, Enon Vanhaan Kaltimoon 1710 -luvulla. Ihalan tila oli kruununtila, kuten tuohon aikaan oli tyypillistä. Tilan omisti kruunu ja talonpoika viljeli tilaa veroa vastaan. Mikäli veronmaksu häiriintyi liikaa, vaihdettiin talon isäntä. Isännyys ei aluksi ollut itsestään selvyys, eikä se välttämättä periytynyt isältä pojalle... Ihalan tila jakaantui vuosien varrella useaan kertaan. Aluksi sisäisesti, koska tilojen jakaminen oli kielletty. Isojaon jälkeen ja kun tilojen jakaminen taas sallittiin, tila jakautui lukuisiin erisuuriin osiin ja 1900 –luvun alkuun mennessä suurin osa tilan osista oli vaihtanut omistajaa suvun ulkopuolelle. Vain Notkon tila oli enää yhtäjaksoisesti suvun hallussa. Nyttemmin tilan osia on palannut suvun jälkeläisten haltuun avioliitojen ja maakauppojen myötä."



            
view all

Samuli Pekanpoika Ihalainen's Timeline

1690
February 24, 1690
1710
1710
1716
1716
1721
1721
Ilomantsi, Finland
1725
February 2, 1725
Ilomantsi, Finland
1727
August 28, 1727
Eno, Ilomantsi, Finland
1731
September 3, 1731
Ilomantsi, Finland
1770
February 24, 1770
Age 80
Ilomantsi, Finland