Is your surname Hallap?

Research the Hallap family

Saul Hallap's Geni Profile

Records for Saul Hallap

907 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Saul Hallap

Birthdate: (43)
Birthplace: Nahkmetsa, Kanepi khk., Põlvamaa
Death: July 18, 1941 (43) (vaata „Päevaleht“ 23.01.1993)
Place of Burial: Ümbermaetud Kanepi Aia kalmistule
Immediate Family:

Son of Adam Hallap and Miina Hallap
Husband of Alma Hallap
Ex-husband of Elsa Vilhelmine Hallap
Brother of August Hallap; Kornelius Hallap; Jenny Pauline Hallap; Anna Rosalie Hallap; Jette Käär and 4 others

Occupation: maailmameister tõstespordis
Managed by: Eve Lodi
Last Updated:

About Saul Hallap

Saul Hallap - Eesti raskejõustiklane, tõstesportlane.

Kolmekordse Eesti meistrina püstitas ta 4 maailmarekordit ja 7 Euroopa rekordit.

1922.a. tuli 447,5 kg.tõstmises MAAILMAMEISTRIKS.

Ta osales ka 1924.a. osales Pariisi olümpiamängudel, kogu tõstemeeskonnal ei vedanud, ta jäi üheksandaks. Suur kuumus, uuenenud määrused ja prantsuse vein said saatuslikuks.

Füüsiliselt tugev maamees, kes alustas sporditeed ilma ühegi treeninguta 1919-1924 , siirdub elukutselisele artisti okkalisele teele. Üle 10 aasta rändas mööda Eestimaad, astus üles laatadel ja peoõhtutel. Mängis pommidega, tõmbas katki raudkette, murdis kõveraks hobuseraudu, neelas mõõkasid. Vahetas elukaaslasi ja jõudis 30-ndate aastatel Põltsamaale, kus aitas põduraid ravitsejana(soonetasujana st. masseerijana). Eelkõige tunti Hallapit aga ikkagi jõunumbri ja poolte selga pikkade juuste järgi.

1940.a. otsustas ta eluseltsilise Almaga hakata üleöö põlluharijaks, Neile anti Põltsamaal Umbusi külas uusmaasaaja koht. Kui küüditamislaine 14. juuni 1941 ka Umbusi tabas, toimetas Hallap mõisaomaniku tütre (Zimmermann) läbi metsade sugulaste juurde. Tüdruk pääses, kuigi paljud arvasid esialgu, et Saul mängis lapse komude kätte.

Vene okupatsiooni ajal 1940-1941 ja kohe seejärel Saksa okupatsiooni all, nõukogude reziim hakkas ümberseadma kõike, sh. spordielu. Nagu peatselt selgus, algas Moskvas süsteemikindel kättemaks Vabadussõja ja - nõukoguvastatuse eest. Tuntud spordi- ja ühiskonnategelased mõrvati või saadeti Siberisse sh. JOHAN LAIDONER. Gustav Sule. Sportlaskond, kes poliitikast puutumata olid jäänud, jätkasid spordielu. Ent mitte omatahtsi vaid võimude näpunäidete järgi N. Liidu spordiühingute nime all. Taheti näidata nõukogude spordi üleolekut.

Vihavaen punaste vastu oli nii suur, et omakaitselaste omakohtu ohvriteks langesid Saul Hallap ja paljud teised sportlased. Tõstemeistril kästi ilmuda Herbert Andi majapidamisse. Hallapit hoiatati, kuid ta oli kuraasi täis: "Ma pole kurja teinud, mida mul karta on" Kui kaugele Saul ja Alma jõudsid, pole teada. On kuuldus oletavate mõrtsukate hooplemisi, kuidas Hallap ja ta naine hauda aeti. Küsimusele, miks seda tehti, ei ole aegade jooksul ühest vastust leitud. Isegi siis mitte, kui 70-ndatel aastatel Nõmme mõisa tagant metsast klaassilm leiti ja väljakaevamiste käigus kahe inimeseskeletini jõuti. Saul oli ühe silmaga, vasakust silmast oli ta ilma jäänud juba nooruses - silma vigastanud puid raiudes või metsas okstesse kukkudes. Veelgi mõistatuslikum oli KGB üllatavalt leige suhtumine loo uurimisse.

Saul Hallap jõuab 100. sünniaastapäevaks kodumulda 28.11.1997.a. Võrumaal Kanepi Aia kalmistule.

NB! Minu vanaisa Oskar Hallapi ja tema suguvõsas mehed olid jõulised, pikaksvulised, ettevõtlikud ja hobi- kaardimängijad. Õigustatult - tugevad geenid.

Eestis on olnud 4 tähtsat maailmameistrit: 1922,a, Alfred NEULAND, Saul HALLAP, Harald TAMME ja 50a. hiljem Jaan TALTS.

Koostamisel kasutatud Tiit Lääne arhiivimaterjali. Helju Hanko

Abielu Vastseliinas 1925a: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1271.1.244:364?747,1279,791,217,0_(Elsa Vilhelmine Riips,Fritsu&Emilie tr.Lätist.            
view all

Saul Hallap's Timeline

1897
November 28, 1897
Nahkmetsa, Kanepi khk., Põlvamaa
1941
July 18, 1941
Age 43
1997
November 28, 1997
Age 43
Ümbermaetud Kanepi Aia kalmistule