Sidsel Oversdatter Bille

Is your surname Bille?

Research the Bille family

Sidsel Oversdatter Bille's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Sidsel Oversdatter Bille (Lunge)

Danish: Sidsel Lunge Bille (Ovesdatter)
Also Known As: "Cecilie Ovesdatter (Lunge) til Egede og Nielstrup"
Birthdate:
Birthplace: Nielstrup, ´, Vaabensted, Maribo, Denmark
Death: circa 1503 (84-102)
Immediate Family:

Daughter of Ove Jacobsen Lunge, til Nielstrup and Maren Tygesdatter Basse, Gamle
Wife of Torbern Bille, til Allindemagle og Svanholm
Mother of Peder Torbernsen Bille, til Svanholm; Bent Bille, til Egede-Søholm; Inger Torbernsdatter Bille; Else Torbernsdatter Ulfstand; Beate Bille and 7 others
Sister of Anna Lunge; Tyge Ovesen Lunge, til Basnæs and Ellen Ovesdatter Lunge

Occupation: Hofmesterinde hos Dronning Christine 1490-96
Adelsvapen: G1-1
Managed by: Private User
Last Updated:

About Sidsel Oversdatter Bille

Sidsel Ovesdatter Lunge, Cecilie Ovesdatter (Lunge) til Egede og Nielstrup

ejer af godserne Egede på Sjælland og Nielstrup på Lolland.

http://www.nermo.org/slekt/d0026/g0000092.html#I16631

ABT 1416 - 1503

   * RESIDENCE: Hofmesterinde hos Dr. Christine
   * OCCUPATION: Hofmesterinde 1490-96
   * BIRTH: ABT 1416, til Nielstrup (Lolland)
   * DEATH: 1503
   * BURIAL: (Eide godsene Egede og Nielstrup) 

http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I10007&tree=2


Sidsel Oversdatter Bille (Lunge)

  • Also Known As: Cecilie Ovesdatter (Lunge) til Egede og Nielstrup
  • Yrke: Hofmesterinde hos Dronning Christine 1490-96
  • Född: cirka 1410 Nielstrup, ´, Vaabensted, Maribo, Denmark
  • Död: cirka 1503 (85-101)
  • Daughter of Ove Jacobsen Lunge, til Nielstrup och Maren Tygesdatter Basse, Gamle
  • Wife of Torbern Bille, til Allindemagle og Svanholm
  • Mother of Peder Torbernsen Bille, til Svanholm; Bent Torbjörnsson Bille, till Egede-Sjöholm; Inger Torbernsdatter Bille; Else Torbernsdatter Ulfstand; Beate Bille; Regitze Torbernsdatter; Lisbet Torbernsdatter (Danmarks blomster) Bille; Steen Basse Torbensen Bille, til Søholm; Erik Bille; Dorte Bille; Christine Bille och Maria Torbjornsdatter Bille
  • Sister of Anna Lunge; Tyge Ovesen Lunge, til Basnæs och Ellen Ovesdatter Lunge
  • Adelsvapen: G1-1
view all 19

Sidsel Oversdatter Bille's Timeline

1410
1410
Vaabensted, Maribo, Denmark
1420
May 15, 1420
Sorø, Denmark
1424
1424
Faxe, Denmark
1431
1431
Allindemagle, Sor°, Danmark
1434
1434
Allindemagle, Sor°, Danmark
1436
1436
Allindemagle, Sor°, Danmark
1437
1437
Allindemagle, Sor°, Danmark
1438
1438
Allindemagle, Sor°, Danmark
1439
1439
Allindemagle, Sor°, Danmark