Sigrid Baardsdatter Kusse

Is your surname Kusse?

Research the Kusse family

Sigrid Baardsdatter Kusse's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Sigrid Baardsdatter Kusse

Also Known As: "Bårdsdotter", "Bårdsdatter"
Birthdate:
Death: 1444 (59-69)
Immediate Family:

Daughter of Baard Dyresson and N.N.
Wife of Brynjulf Gunnarsson Kusse
Mother of Ragnhild Brynjulfsdatter Seim and Asbjørg Brynjulvsdatter Kusse
Sister of Erland Baardsen

Managed by: Lise Gimming Sønderland
Last Updated:

About Sigrid Baardsdatter Kusse

Tore H. Vigerust: Dyre Sevaldssons ætt eller Lunner-ætten. Slekt og data 1995 Nr. 3 side 15
Ole Arild Vesthagen: Mine aner - nr. 331712-2
Iflg. disse kildene er opprinnelsen ukjent, hun er søster til Erlend Baardson, men faren Baard er ikke nevnt i noen kilder.


Sigrid Baardsdtr

Marriage: Brynjulf Gunnarsson Hof

 

"Sigride Barde dotter", søster til Erlend Bårdsson og antagelig sønnedatter til sira Dyre Baardsson eller ett av hans søsken.

En lagmannsdom av 1572 frembyr bl.a. følgende momenter av interesse. Tvisten gjaldt som det vil sees bl.a. Kirke-Hole - nå Hole prestegård - på Ringerike, og ved skiftet 28.02.1444 etter Erlend Bårdssons barn tilfalt alt det gods på Ringerike som Erlend Baardsson og hans søster Sigrid Baardsdatter hadde eiet sammen med Dyre Erlendsson og hans søsken "fore vttan" - dvs. med unntagelse av - "fim aure bol i nordgardenom a kirkio Holom" som Sigrid og hennes ektefelle Brynjulv Gunnarsson skulle ha. Dette utgjorde 5 øresbol jord i nordregården på Kirke-Holum, Røyse, på Ringerike samt østregården i Lunner samt øvrige jorder og jordeparter på Hadeland med unntak av Mo og Berger i Jevnaker sogn, samt jordene på Romerike (DN IX 291).

Saksøkeren i 1572, "hr. Baard", som tydeligvis er identisk med herr Baard Rolvssøn til Stange, må utvilsomt ha vært beslektet med Dyre Sevaldsson, og da hans far, Rolv Sjøfarsson i Østby, vites å ha hatt en eldre bror, Brynjulv Sjøfarsson - de nevnes sammen i 1487 (DN XI 255) - ligger det i det minste nær å tenke seg at hr. Baards farfar, væpneren Sjøfar Sigurdsson, har vært gift med en datter av Brynjulv Gunnarsson og Sigrid Baardsdatter. Under denne forutsetning har da hr. Baard og Dyre Sevaldsson vært firmenninger.

Sigrid married Brynjulf Gunnarsson Hof, son of Sira Gunnar Brynjulfsson Samsahl and Ragndid Amundsdtr Humrost. (Brynjulf Gunnarsson Hof was born in Humrost, Land, Oppland, Norway.)


Fødsel og ekteskap for Sigrid Baardsdatter: https://familysearch.org/pal:/MM9.2.1/S1D9-7J2


GEDCOM Note

Sigrid Bårdsdotter (Dyre Sevaldssons ætt eller Lunner-ætten). Sigride Barde dotter, søster til Erland Bårdsson. Brynjulv Gunnarsson opptrådte i fulle ombud for sin egen kone Sigrid Bårdsdotter i arveskifte på Hole prestegård 28.2 1444 etter Erland Bårdssons barn (DN IV nr. 291). Hun og Brynjulv fikk 5 øresbol jord i nordregården på Kirke-Holum i Røyse på Ringerike samt østregården i Lunner samt øvrige jorder og jordeparter på Hadeland med unntak av Mo og Berger i Jevnaker sogn, samt jordene på Romerike.

  • ************************************

Biografi - Biography «Sigride Barde dotter», søster til Erlend Bårdsson og antagelig sønnedatter til sira Dyre Baardsson eller ett av hans søsken. En lagmannsdom av 1572 frembyr bl.a. følgende momenter av interesse. Tvisten gjaldt som det vil sees bl.a. Kirke-Hole - nå Hole prestegård - på Ringerike, og ved skiftet 28.02.1444 etter Erlend Bårdssons barn tilfalt alt det gods på Ringerike som Erlend Baardsson og hans søster Sigrid Baardsdatter hadde eiet sammen med Dyre Erlendsson og hans søsken «fore vttan» - dvs. med unntagelse av - «fim aure bol i nordgardenom a kirkio Holom» som Sigrid og hennes ektefelle Brynjulv Gunnarsson skulle ha. Dette utgjorde 5 øresbol jord i nordregården på Kirke-Holum, Røyse, på Ringerike samt østregården i Lunner samt øvrige jorder og jordeparter på Hadeland med unntak av Mo og Berger i Jevnaker sogn, samt jordene på Romerike (DN IX 291).

Saksøkeren i 1572, «hr. Baard», som tydeligvis er identisk med herr Baard Rolvssøn til Stange, må utvilsomt ha vært beslektet med Dyre Sevaldsson, og da hans far, Rolv Sjøfarsson i Østby, vites å ha hatt en eldre bror, Brynjulv Sjøfarsson - de nevnes sammen i 1487 (DN XI 255) - ligger det i det minste nær å tenke seg at hr. Baards farfar, væpneren Sjøfar Sigurdsson, har vært gift med en datter av Brynjulv Gunnarsson og Sigrid Baardsdatter. Under denne forutsetning har da hr. Baard og Dyre Sevaldsson vært firmenninger. 1

--------------------------------------------------------------------------


Henning Sollied: Nogen problemer omkring slektene Hummer, Haard og «Gyldenaar», NST Bind IX (1944), side 299-300, 303. Kaare Bjerke: Slekten Rosensverd (Handingmand) fra Skjeberg, NST Bind XV (1956), side 200. Tore Hermundsson Vigerust: Hvem var Hvem, Folk fra Ringerike 1300-1600. Tore Hermundsson Vigerust: Dyre Sevaldssons ætt eller Lunder-ætten, Slekt og Data, nr. 3, 1995. Gårdshistorie for Askim, Bind 1, side 335.

view all

Sigrid Baardsdatter Kusse's Timeline