Siiri Adele Hirvikorpi

Is your surname Hirvikorpi?

Research the Hirvikorpi family

Siiri Adele Hirvikorpi's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Siiri Adele Hirvikorpi (Uotila)

Also Known As: "Sigrid Adele"
Birthdate:
Death: April 02, 1978 (78)
Isopelto, Pusula, Finland
Immediate Family:

Daughter of Aleksander Juho Fredriksson Uotila and Johanna Kallentytär Uotila
Wife of Emil Aleksander Hirvikorpi

Managed by: Private User
Last Updated:

About Siiri Adele Hirvikorpi

Kunta Pusula. Kylä Hirvijoki. Tilan nimi Ali-Knaapi. Tilannevuosi 1931.

Omistaja Emil Aleksander Hirvikorpi , Siiri o.s. Uotila Lisätietoja Ali-Knaapi, 18 hm Högforsin asemalta. Omistajat v:sta 1929 Emil Aleksander ja Siiri (o.s. Uotila) Hirvikorpi. Isännän suvulla se on ollut v:sta 1865. Pinta-ala 283,53 ha, josta puutarhaa 0,5, peltoa 60,47, luonnonniittyä 2, viljeltyä laidunta 1,5, viljelyskelpoista maata 23,15, metsää 191,4 ja joutomaata 4,51 ha. Pellot savi-, hiekka- ja multamaita, noin puolet tasankoa. Salaojitettu 7 ha. Rakennukset nykyisen isännän tekoa. Puinen päärakennus peltojen keskellä, maantien varrella. Sementtitiilistä tehtyyn navettaan, samaten kuin muihin talousrakennuksiin, tulee painovesi. Viljelysjärjestys: kesanto ja puolikesanto, ruis, 3—4 heinää, 2 kauraa. V. 1929 oli kesantona 2,26 ha, vehnällä 1, rukiilla 2,3, kauralla 12, ohralla 2, perunalla 1, pellavalla 0,4, rehujuurikasveilla 1,5 ja heinällä 38,01 ha. Ruis on tuottanut 14 — 15 jyvää. Kotieläimiä: 6 hevosta, 23 lehmää, 10 sikaa, 8 lammasta ja 6 kanaa. Karja on LSK:n kantakirjassa tai siihen oikeutettua, siat SY- ja lampaat maatiaisrotua. Paras lehmä lypsi 1928 — 29 3 129 kg maitoa, jonka rasvamäärä oli 106,9 kg. Vakinaiset rahatulot saadaan toimittamalla Helsinkiin maitoa, viljaa, lihaa, pellavia ja heiniä. Havumetsästä liikenee hoitosuunnitelman puitteissa myytäväksi tukki- ja propsipuita. Sähkövalo ja -voima Pusulan Sähkö Oy:ltä. Halkaisuja katkaisusirkkelisaha. Tilalla on hyvät metsästysmaat ja kalavettä omiksi tarpeiksi. Isäntä on Pusulan osuuskassan jäsen sekä Pusulan Sähkö Oy:n osakas.

Sigrid Adelaide syntynyt Urjalassa 19.8.1899, isä Aleksander Juho Fredriksson ja äiti Johanna Rasinen https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=14918&pnum=211

view all

Siiri Adele Hirvikorpi's Timeline

1899
August 19, 1899
1978
April 2, 1978
Age 78
Pusula, Finland