Simon Tuomaanpoika Ariin / Arinus / Arihn

Is your surname Ariin / Arinus / Arihn?

Research the Ariin / Arinus / Arihn family

Simon Tuomaanpoika Ariin / Arinus / Arihn's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Simon Tuomaanpoika Ariin / Arinus / Arihn (Nissilä)

Swedish: Simon Thomasson Ariin / Arinus / Arihn (Nissilä), Finnish: Simo Tuomaanpoika Nissilä
Also Known As: "Arinius", "Ahrin"
Birthdate:
Birthplace: Vähäkyrö, Finland
Death: circa 1721 (53-69)
Sotaa paossa
Immediate Family:

Son of Tuomas Klemetinpoika Nissilä and Liisa Markuksentytär
Husband of Maria Gabrielsdotter Stenius and Helena Hannuntytär Nissilä
Father of Elisabet Simontytär Ahrin
Half brother of Aune Sippintytär Pispa

Occupation: Kappalainen Kuortane 1705-1714, Kappalainen 1716-21 Kuortane, Kirkkoherra, the assistant vicar of Kuortane
Managed by: Jan Anders Gustav Sandvik
Last Updated:

About Simon Tuomaanpoika Ariin / Arinus / Arihn

Simon Arinus, myöhemmin Arihn Simon Ylioppilas Turussa 1691 Vihitty papiksi Turun hiippakunnan pappeinkokouksen aikana Vaasassa 23.2.1698. — Apulaispappi Lapualla 1698. Kuortaneen vt. kappalainen siellä (1701), sitten kappalainen (1705). Pakeni sotaa 1714. (Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852)


Born as Simon Ariin in 166x in Kauhajoki.

Died in 1717, ten years after his wife Helena.

Kuortaneen kappalainen Simon Arinus, myöh. Arihn (yo 1691, † 1716)

http://matrikkeli.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=8380


lisätietoja: http://gw2.geneanet.org/lassik?lang=fr;p=simon+nissila+arinius+arihn;n=ariin
Simon Arin on Kauhajoelta Arontalosta

GEDCOM Note

Koulutus Turun Yliopisto 1691 <p>Muutto Kuortane 1690 jälkeen</p> <p>Kuortaneen kappalainen 1705</p> <p>1714 venäläisiä karkuun, kuollut 1717</p> <p></p> <p>Simon Arinus, myöhemmin Arihn Simon Ylioppilas Turussa 1691 Vihitty papiksi Turun hiippakunnan pappeinkokouksen aikana Vaasassa 23.2.1698. — Apulaispappi Lapualla 1698. Kuortaneen vt. kappalainen siellä (1701), sitten kappalainen (1705). Pakeni sotaa 1714. (Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852)


Born as Simon Ariin in 166x in Kauhajoki. <p></p> <p>Died in 1717, ten years after his wife Helena.</p> <p></p> <p>Kuortaneen kappalainen Simon Arinus, myöh. Arihn (yo 1691, † 1716)</p> <p></p> <p>http://matrikkeli.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=8380</p>

view all

Simon Tuomaanpoika Ariin / Arinus / Arihn's Timeline

1660
1660
Vähäkyrö, Finland
1702
June 24, 1702
Age 42
Kauhajoki, Finland
1721
1721
Age 61
Sotaa paossa