Sogneprest Cornelius Nicolai Claussøn

public profile

Sogneprest Cornelius Nicolai Claussøn's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Sogneprest Cornelius Nicolai Claussøn

Also Known As: "Cornelius Nikolaj manu propria"
Birthdate:
Birthplace: Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
Death: August 30, 1566 (55-56)
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
Immediate Family:

Son of Cornelius NN
Husband of NN
Father of sogneprest Claus Corneliussen Gaas and Niels Corneliussen Gaas

Occupation: Kanik i Trondheim, Sogneprest, Prost, Lektor/rektor ved Trondheim katedralsskole
Managed by: Private User
Last Updated:

About Sogneprest Cornelius Nicolai Claussøn

Cornelius Nicolai Claussøn

  • Død 30 aug. 1566.
  • !! Se N. Parelius' artikel i NST 14 !!
  • Sognepr. til Frue Kirke i Trondhjem, Kannik.1

nose.dk: Cornelius Nicolai (Clausen), døde ifølge listen hos Ewensen den 30. aug. 1566 [Ewensen, L: 1784. bd. I].[2]

Han ble ifølge, Trondheim katedralskoles historie (T.heim 1952), ansat her [som lektor i katedralskolen] i 1552/53. Den 10. jan. 1553 ble en overenskomst gjort hvor Hr Cornelius forpliktet seg til å overta stillingen som lesemester i teologi, som lønn skulle han få 16 daler årlig og prebendet St Thomas [DN XII 799]. Trondheim katedralskoles historie, sier at han fratrådte trolig da han ble sogneprest til Vår Frue kirke.[3]

Han nevnes i kannike listene alt i 1539 og nevnes flere ganger som kannik i kildene bl.a. den 11. okt. 1554 og i 1558. I 1554 og i 1558 har han selv undertegnet med «Cornelius Nikolaj manu propria».[3]

Muligvis far til sognepr. i Borgund Niels Corneliussøn (Ganz).[1]

Kilder

  1. Axel Kielland: Familien Kielland med dens kognatiske ascendents (Chria. 1897), s. 244
  2. Svein Tore Dahl: Geistligheten i Nord-Norge og Midt-Norge i tiden 1536-1700 (Trondheim 2000), s. 25
  3. Svein Tore Dahl: Geistligheten i Nord-Norge og Midt-Norge i tiden 1536-1700 (Trondheim 2000), s. 39

http://www.nermo.org/slekt/d0027/g0000022.html#I9438 ABT 1510 - 30 Aug 1566

  • BIRTH: ABT 1510, (Parelius) (sønn av en Nils/Claus ?)
  • DEATH: 30 Aug 1566, Trondheim
  • EVENT: 1553, Lesemester Trondheim latinskole
  • EVENT: 1539, Kannik og lektor i Trond. 1539-66 (n. i kannikkfort. 1539)
  • EVENT: 1566, Sogneprest i Vår Frue kirke til 1566

Et epitaphium fra 1625 viser herr Claus med 2 koner, 14 levende og 2 døde b.

1636 var trolig bare ni av barna i live: Anne, Cornelis, M Jens, H Erich, Cornelis, Margrete, H Hans, Jørgen, Marten og Peder.


Kapellan.Nevnt 1583-1589. Sogneprest til Borgund.

view all

Sogneprest Cornelius Nicolai Claussøn's Timeline

1510
1510
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
1539
1539
- 1566
Age 29
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
1553
1553
- 1539
Age 43
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
1563
1563
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
1566
August 30, 1566
Age 56
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
1566
- 1566
Age 56
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
????
????
Hitra og Stjørdal