Stanisław Witold hr. Aleksandrowicz h. wł.

public profile

Is your surname hr. Aleksandrowicz h. wł.?

Research the hr. Aleksandrowicz h. wł. family

Stanisław Witold hr. Aleksandrowicz h. wł.'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Stanisław Witold hr. Aleksandrowicz h. wł.

Polish: Stanisław Witold hr. Aleksandrowicz h. wł., Sr.
Birthdate:
Death: August 13, 1826 (44-45)
Konstantynów Łódzki, Pabianicki, łódzkie, Polska (Poland)
Place of Burial: Cmentarz parafialny, Konstantynów Łódzki, Pabianicki, łódzkie, Polska
Immediate Family:

Son of Tomasz Walerian Witold-Aleksandrowicz h. wł. and Marianna Marcjanna Witold-Aleksandrowicz
Husband of Apolonia hr. Ledóchowska (hr. Halka-Ledóchowska), 1. voto hr. Aleksandrowicz
Father of Maria Teresa hr. Potocka (hr. Aleksandrowicz h. wł.); Apolonia Ludwika Julia Popiel and Stanisław Alojzy Tomasz hr. Witold-Aleksandrowicz h. wł.

Occupation: kasztelan, hrabia, dziedzic dóbr Konstantynów, wojewoda podleski
Managed by: Private User
Last Updated:

About Stanisław Witold hr. Aleksandrowicz h. wł.

W 1792 roku Jan Turna sprzedał majątek Tomaszowi Walerianowi de Witoldowi Aleksanrowiczowi, wojewodzie podlaskiemu, za sumę 830 tysięcy złotych. W skład tej części majątku wchodziło całe założenie pałacowe po Siedlnickim oraz Konstantynów wraz z okolicznymi wsiami. Łącznie ponad 600 włók ziemi. Po śmierci Tomasza w 1794 roku dobra konstantynowskie przeszły na ręce jego małoletniego syna Stanisława Aleksandrowicza. W 1795 roku nastąpił III rozbiór Polski i Konstantynów dostał się pod panowanie Austrii. Rok później znalazł się w cyrkule bialskim.

Z racji tego, że Stanisław Aleksandrowicz był niepełnoletni otrzymał opiekuna - Mikołaja Ledochowskiego. Pojawili się oni razem na dworze cesarza Franciszka II w Wiedniu. Młody Stanisław Aleksandrowicz nazywany był wtedy "zrazikiem". Nie wiadomo jednak z jakiej przyczyny otrzymał taki przydomek. W 1800 roku otrzymał on potwierdzenie tytułu hrabiowskiego, a w 1803 roku godność szambelana. Stanisław Aleksandrowicz ożenił się z Apolonią Ledóchowską i w 1806 roku urodziła im się pierwsza córka.

W 1809 roku rozpoczęła się ofensywa polska z Księstwa Warszawskiego na Galicję. Tuż po zajęciu tych terenów przez wojsko polskie, przejeżdżał przez Konstantynów Julian Ursyn Niemcewicz, były sekretarz Kościuszki i więzień Petersburga. W swoim pamiętniku zapisał, że nocował we dworze u Aleksandrowiczów. W czasie wojny 1812-1813 Konstantynów był rabowany przez wojsko rosyjskie. Dwa lata później znalazł się on w Królestwie Polskim. W 1826 roku zmarł Stanisław Aleksandrowicz pozostawiając w żałobie żonę Apolonię i pięcioro dzieci. Do czasu uzyskania pełnoletności przez jego syna Aleksandra Witolda opiekę nad nim oraz majątkiem sprawował hr. Józef Walenty Ledóchowski, który poślubił później Apolonię. Kpt. Józef Ledóchowski wziął udzial w powstaniu listopadowym jako poseł, a później jako adiutant gen. Skrzyneckiego. W Konstantynowie wojsko carskie urządziło lazaret pułkowy oraz magazyn. Istniały one do 29 sierpnia 1832 roku. W 1840 roku dobra konstantynowskie objął Stanisław Aleksandrowicz Witold. Ożenił się on z Wandą z domu Jezierską (ur. 24 lutego 1823 roku). Ich córka Zofia w 1870 roku wyszła za mąż za Tadeusza Michała Józefa Platera-Zyberk wnosząc tym samym dobra konstantynowskie jako posag do rodziny swego męża. Stało się to jednak dopiero po śmierci jej rodziców. Wanda zmarła 25 grudnia 1881 roku, natomiast Stanisław 11 października 1888 roku.

https://dipp.info.pl/baza-dipp/lubelskie/powiat-bialski/gmina-konst...

view all

Stanisław Witold hr. Aleksandrowicz h. wł.'s Timeline

1781
1781
1812
1812
1813
1813
1817
1817
Mińsk Mazowiecki, Mińsk Mazowiecki, mazowieckie, Poland
1826
August 13, 1826
Age 45
Konstantynów Łódzki, Pabianicki, łódzkie, Polska (Poland)
August 15, 1826
Age 45
Cmentarz parafialny, Konstantynów Łódzki, Pabianicki, łódzkie, Polska (Poland)