Tønne Vernersen Parsberg, til Harrested

public profile

Is your surname Vernersen Parsberg, til Harrested?

Research the Vernersen Parsberg, til Harrested family

Tønne Vernersen Parsberg, til Harrested's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Tønne Vernersen Parsberg, til Harrested

Also Known As: "Tönne"
Birthdate:
Birthplace: Holbæk, Aarhus, Danmark
Death: Died
Immediate Family:

Son of Verner Vernersen Parsberg, til Stierberg and Anne Tønnesdatter Rønnow
Husband of N.N. Montgomery, of Eaglesham; Maren Knudsdatter Has and Ingeborg Predbjørnsdatter Podebusk
Father of Verner Tønnesen Parsberg, til Harrested og Sandbygaard; Jørgen Tønnesen Parsberg; Anne Tønnesdatter Parsberg; Gjertrud Tønnesdatter Parsberg and Niels Tønnesen Parsberg
Brother of Jørgen Vernersen Parsberg, til Harrested and Margrethe Parsberg

Occupation: Lensm. på Holbæk slot m.m, Rigsraad, rigsraad og lensmand i Holbæk
Managed by: Private User
Last Updated:

About Tønne Vernersen Parsberg, til Harrested

Tønne Vernersen Parsberg

Død 23 nov. 1521

Begravet 13 jan. 1522

Notater

til Harrested og Ørtofte (Harager H.), var 1487 blandt de Riddere og Rigsraader, der hyldede Christiern II. som Landets tilkommende Konge, var 1489 Høvedsmand paa Lindholm (Segl), blev 1491 af Kongen dømt til at nedbryde den Bygning, han havde opført paa Helliestade Bod, hvor han holdt Ølsalg og Høkeri, trættede 1492 med Kapitlet i Lund om en Gaard i Vadensjö, medbeseglede 1495 Laurids Knob og Hustrus Mageskifte, skrives 1497 og 1499 til Ørtofte Hovedgaard, som han fik paa Skiftet efter Svigerfaderen Knud Truidsen, trættede 1498 om Hareberg Gods med Hr. Oluf Stigsen, medbeseglede 1500 et af samme udstedt Skøde, var 1503 og 1504 Høvedsmand paa Varberg, sad 1504 med Hustru paa Ørtofte, ligesaa 1507, da han mødte paa Rettertinget i Nyborg, 1512 ved Forhandlingerne i Halmstad, var 1514 Medlover for Kong Christierns Ægtepagt, havde til sin Død Gaardstænge Len.

Far Verner Parsberg, d. 1484

Mor Anne Rønnow, d. 1474

Familie 1 Maren Knudsdatter Has, d. eft. 1505

Børn

+ 1. Gertrud Tønnesdatter Parsberg, d. eft. 1548

Familie 2 Ingeborg Predbjørnsdatter Podebusk, f. eft. 1491, d. før 1 apr. 1542, Horsens Købstad (Age ~ 50 år)

Gift 26 maj 1510

Børn

+ 1. Verner Parsberg, f. 6 feb. 1511, d. 21 jan. 1567, Harrested, Sludstrup (Slagelse H., Sorø) (Age 55 år)

	2. Jørgen Parsberg,   f. 12 mar. 1512
	3. Vibeke Tønnesdatter Parsberg,   f. 1 maj 1513

+ 4. Anne Tønnesdatter Parsberg, f. ca. 1519, d. 3 sep. 1587, Wedellsborg Slot (Iversnæs), Husby (Vends H., Odense) (Age ~ 68 år)

	5. Jytte Tønnesdatter Parsberg,   f. 8 maj 1516,   d. 1567  (Age 50 år)

+ 6. Niels Parsberg, til Gundestrup, f. 12 jun. 1517, d. 14 nov. 1556 (Age 39 år)

	7. Valdemar Parsberg,   f. 12 maj 1519,   d. 1534  (Age 14 år)

Coat of arms - Våbenskjold Parsberg

Slægten Parsberg førte et tværdelt Skjold: 1. Felt Rødt, 2. Felt delt af Sort og Sølv; Hjelmen prydet med et Sølv Taarn (Spidshat), der bærer en Krone, hvoraf opstaar en sort Strudsfjer mellem to Sølv Strudsfjer, saa to sorte og yderst to røde.

//////////////////// Alt birth date: c. 1455

http://www.familysearch.org/eng/search/PRF/pedigree_view.asp?recid=250182333&familyid=250071699&frompage=99

view all 14

Tønne Vernersen Parsberg, til Harrested's Timeline

1464
1464
Aarhus, Danmark
1511
February 6, 1511
Age 47
1512
1512
Age 48
1515
May 29, 1515
Age 51
Harrested, Sjælland, Danmark
1521
November 23, 1521
Age 57
????
????