T.C Dışişleri Bakanlığı Berlin Büyükelçiliğ Deniz Ateşesi Lugat Yazarı Ahmet Vahid Moran

public profile

T.C Dışişleri Bakanlığı Berlin Büyükelçiliğ Deniz Ateşesi Lugat Yazarı Ahmet Vahid Moran's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

T.C Dışişleri Bakanlığı Berlin Büyükelçiliğ Deniz Ateşesi Lugat Yazarı Ahmet Vahid Moran

Birthdate:
Birthplace: İstanbul Ottoman
Death: September 14, 1945 (62)
İstanbul Türkiye
Place of Burial: İstanbul Türkiye
Immediate Family:

Husband of Hz. Mevlana Bendesi Ayşe Mualla Ulunay
Father of Hatice Nermin Vahid Moran and Ekmel Vahid Moran

Managed by: Sarp Özdemir
Last Updated:

About T.C Dışişleri Bakanlığı Berlin Büyükelçiliğ Deniz Ateşesi Lugat Yazarı Ahmet Vahid Moran

GEDCOM Note

Ahmet Vahid Moran; 10 ekim 1882'de istanbul'da doğdu. Heybeliada Bahriye Mektebi'nden sonra öğrenimine Almanya'da devam etti. Bahriye Nezareti Başyaverliği, Birinci Dünya Savaşı yıllarında (1915-1919) Berlin Deniz Ateşeliği, Cumhuriyetin kuruluşunda da Genel Kurmay İstihbarat Dairesi Başkanlığı yaptı. Bahriye Mektebinde yabancı dillere büyük bir ilgi duymaya başlayınca tamamen kendi çabasıyla; İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Farsça öğrendi. 1920’lerde Binbaşı rütbesiyle emekliye ayrıldı ve çeşitli sözlükler yazmaya başladı. 14 eylül 1945'de öldü.

Sözlükleri: İngilizce - Türkçe Sözlük 1924 İngilizce - Türkçe Sözlük 1931 Türkçe - İngilizce Sözlük 1945 Not: 1970 ve 1985 yıllarında Türkçe - İngilizce Sözlük, kızı Yıldız Moran Arun tarafından genişletilerek tekrar yayımlanmıştır.

vahid moran neden lugat yazar ? kızı nermin menemencioğlu nun sözleri:

" Ben 1918’de Berlin’de doğdum, babam Ahmet Vahit Moran sefarette deniz ataşesiydi. Cemal Paşa’nın yaveriymiş, o göndermiş 1916’da Berlin’e. Babam bahriye subayı, hem de çok iyi bir ressamdı. Talebeliğinde İngilizce lügat almaya parası yetmemiş. Durmadan resim yapıp satarak sonunda lügatin sahibi olmuş. O zaman kendi kendine karar vermiş, İngilizceyi çok iyi öğrenip herkesin ucuza alabileceği bir lügat yazmaya. Dediğini yaptı, lügati Oxford’da da kabul edildi. Cumhuriyetin ilanından önce, Hamburg’dan vapura binip İstanbul’a geldik. " 24 temmuz 1932'de istanbul'da doğdu. Ahmet Vahid* ve Nemide Moran ‘ın kızıdır. " Ben 1918’de Berlin’de doğdum, babam Ahmet Vahit Moran sefarette deniz ataşesiydi. Cemal Paşa’nın yaveriymiş, o göndermiş 1916’da Berlin’e. Babam bahriye subayı, hem de çok iyi bir ressamdı. Talebeliğinde İngilizce lügat almaya parası yetmemiş. Durmadan resim yapıp satarak sonunda lügatin sahibi olmuş. O zaman kendi kendine karar vermiş, İngilizceyi çok iyi öğrenip herkesin ucuza alabileceği bir lügat yazmaya. Dediğini yaptı, lügati Oxford’da da kabul edildi. Cumhuriyetin ilanından önce, Hamburg’dan vapura binip İstanbul’a geldik. "

view all

T.C Dışişleri Bakanlığı Berlin Büyükelçiliğ Deniz Ateşesi Lugat Yazarı Ahmet Vahid Moran's Timeline