Tahvo Markuksenpoika Lehikoinen

Is your surname Lehikoinen?

Research the Lehikoinen family

Tahvo Markuksenpoika Lehikoinen's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Tahvo Markuksenpoika Lehikoinen

Also Known As: "Staffan Marcusson"
Birthdate:
Death: April 01, 1790 (71-80) (vanhuus)
Immediate Family:

Son of Markus Marcusson Lehikoinen and Margareta Paavontytär Pusitar
Husband of Agneta Johansdotter Hirvonen
Father of Anna Tahvontytär Lehikoinen; Magdalena Tahvontytär Lehikoinen; Johan Tahvonpoika Lehikoinen; Katri Tahvontytär Lehikoinen; Maria Staffanintytär Lehikoinen and 2 others
Brother of Markus Markuksenpoika Lehikoinen

Managed by: Private User
Last Updated:

About Tahvo Markuksenpoika Lehikoinen

Talollinen isänsä jälkeen Suistamon Koitonselässä. Verorevisiokirjan mukaan v. 1764 tila oli Koitonselkä N.o 8. Karjavarallisuuteen kuului 1 hevonen, 3 lehmää, 2 hiehoa, 3 lammasta ja sika. Taloudesta löytyi myös kuparia, 1/4:n osuus nuotasta ja vene. Kylvö peltoon 12 kappaa teräviljaa ja 24 kappaa kauraa. Sato kaskesta 300 lyhdettä teräviljaa. Tila oli varakkain Koitonselän 11 tilasta. Perhe asui Impilahden Jalonvaara/Koitoselän kylässä 1758-1799.

Käkisalmen läänin verorevisiokirja 1754 ja 1764, RK Impilahti 1745-1799

viittaus vanhempiin; isä Markus Markuksenpoika Lehikoinen s.1666 ja äiti Margareta Påhlsdotter Pusitar s1693 Impilahden seurakunnan arkisto - Rippikirjat 1758-1768 (I Aa:2), jakso 53, sivu 52: Jalonwara, Coitonselkä; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10581471 / Viitattu 4.11.2018

Vaimo Agneta Juhontytär Hirvonen: http://www.karjalatk.fi/katiha2/tiedot.php?henk=R002a0001079&srk=0119

vihkiminen: http://hiski.genealogia.fi/hiski/842il4?fi+0119+vihityt+21

Lapsia Hiskissä:

Impilahti - kastetut

Syntynyt Kastettu Kylä Talo Isä Äiti Lapsi

  • 27.1.1757 24.2.1757 Kåitonselkä Staff. Lehikoin Agneta Hirvoin Margareta
  • 29.7.1764 29.9.1764 Coitonselkä Staff. Lehikoinen Agneta Hirvoinen Stephanus

2 tapahtumaa löytyi.

kuolinpäivä ja -paikka: http://www.karjalatk.fi/katiha2/tiedot.php?henk=R005a0000001&srk=0119

Kuolin- ja hautauspäivät sekä kuolinsyy:

http://hiski.genealogia.fi/hiski/842il4?fi+0119+haudatut+3573

view all 11

Tahvo Markuksenpoika Lehikoinen's Timeline

1714
1714
1746
1746
Impilahti, Finland
1749
March 9, 1749
Impilahti, Finland
1751
1751
Jalonwara
1754
May 14, 1754
Impilahti, Finland
1757
January 27, 1757
Impilahti, Finland
1760
1760
Impilahti, Finland
1764
July 29, 1764
Impilahti, Finland
1790
April 1, 1790
Age 76