Tormod Jørgenson Aursnes

Is your surname Aursnes?

Research the Aursnes family

Tormod Jørgenson Aursnes's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Tormod Jørgenson Aursnes (Ørsnes)

Also Known As: "Tormod Jørgensson Ørsnes"
Birthdate:
Birthplace: Gnr7 Grebstad bnr7 Eliasbruket, Møre og Romsdal
Death: Died in 7.Grebstad, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
Immediate Family:

Son of Jørgen Pedersson Aursnes and ? Olesdatter
Husband of Eli Olsdatter Grebstad
Father of Sjur Tormodsson Grepstad; Ole Tormodsson Grebstad; Eli Tormodsdotter Grebstad; Siri Tormodsdotter Grebstad; Guri Tormodsdatter Fauske and 2 others
Brother of Peder Jørgensen Aursnes; Joen Jørgensen Aursnes and Ole Jørgensson Aursnes

Managed by: Private User
Last Updated:

About Tormod Jørgenson Aursnes

ELIASBRUKET, bnr. 7.

Då bruk A. vart delt i ca. 1610, heldt Iver fram på den delen som seinare vart kalla Eliasbruket med bnr. 7. Han døyr i ca. 1615.

Sivert Nilsen. Br. ca. 1615-1650. Legg 1 mæle i tiend i 1620, og 1½ mæle i 1636. Skattar av 5 mællag.

Ole Ingebrigtsen. Br. ca. 1650-1661. Skattar av 5 mællag. I 1658 bet. han kvegskatt av 1 hest, 6 kyr og 3 geiter. Etter at han var gift, fekk han born utafor ekteskapet med 2 kvinner, først med ei Anna Hansdtr. i 1653, og seinare med tremenningen hennar, Anne Pedersdtr. Gjerde. Ole kom for retten i 1661, og kona hans, Sigrid Jonsdtr., «en høit bedaget kvinde» på 83 år, steig då fram, og bad om at «forseelsen» hans Ole måtte for Guds skuld ettergiast, for han hadde elles alltid levd vel med henne i ekteskapet, og dersom han no ikkje vart hjå henne i hennar høge alderdom, måtte ho reise frå hus og gard og sidan leve i største armod og elende.

Sigrid greidde likevel ikkje å berge den utrugne ektemaken sin. Ole vart dømd til å misse alt han åtte, og sidan røme frå landet.

Erik, Han er nemnd i folketeljinga 1666 visstnok på dette bruket som er på 5 mællag. Br. ca. 1665 -ca. 1675.

Lars Eilivsen. Br. ca. 1675-1691.

Ole Pedersen. Br. 1691-1697. Bygslar i 1691 av Tyge Davidsen i Hanken «5 mællag i Grebstad og 3 mark efterdi ingen soldat vilde den antage». Ole døydde truleg i 1752, då 104 år gamal.. .

Tormod Jørgensen Ørsnes (f. ca. 1653, d. 1750) g. m. Eli Olsdtr. f. ca. 1671, d. 1741.

Br. 1697-ca. 1741.

Born: Sjur f. ca. 1700, d. 1741, g. 1741 m. Tyri Olsdtr. Grebstad. Ho gift opp att med Lars Jensen Sorte. Ellinggarden på Grebstad bnr. 8. Rasmus f. ca. 1704, d. 1728. Ole f. ca. 1705, d. 1791, g. på bruket. Brit g. 1734 m. Hans Hansen Høgres. Eli g. 1736 m. Lars Torkildsen

155

i Gammelgarden på Grebstad bnr. 9. Siri f. ca. 1713, g. 1745 m. Ole Paulsen Høgres og flytte til Haugset, Pålgarden bnr. 5. Guri f. ca. 1718, g. 1. g. 1754 m. Lars Olsen Fauske, g. 2. g. 1768 m. Jørgen Olsen Klokk. Døyr på Eidem.


(Torbjørn Brenden 9.1.2012) f. 1653 i Ørsnes, d. 1750 i Eliasbruket, bnr 7 Grebstad. Bruker av Eliasbruket frå 1697-1741. Tormod bygslar 5 mællag i 1697 av Smith-familien på Hanken, og nyar opp at festebrevet i 1720 av Søren Madsen i Selje. I 1732 og seinare skatter han av eit bruk på 4 mællag.

Kilde: Bygdesoga band I, side 156, Han giftet seg med Eli Olsdatter Grebstad.

view all 11

Tormod Jørgenson Aursnes's Timeline

1653
1653
Gnr7 Grebstad bnr7 Eliasbruket, Møre og Romsdal
1700
1700
Age 47
7.Grebstad, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
1704
1704
Age 51
7.Grebstad, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
1705
1705
Age 52
7.Grebstad, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
1710
1710
Age 57
Aursnes
1713
1713
Age 60
Aursnes
1718
1718
Age 65
Grepstad, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
1750
1750
Age 97
7.Grebstad, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
1750
Age 97
????
Aursnes