Ture Stensson (Bielke)

public profile

Ture Stensson (Bielke)'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Ture Stensson

Also Known As: "Bielke"
Birthdate:
Death: October 23, 1439
Place of Burial: Vadstena, Östergötland, Sweden
Immediate Family:

Son of Sten Turesson, till Örby (Bielke) and Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta)
Brother of Birgitta Stensdotter Bielke; Katarina Stensdotter, till Vik (Bielke); Knut Stensson (Bielke) and Margareta Stensdotter (Bielke)
Half brother of Margareta Knutsdotter Bonde, Natt och Dag; King Charles VIII of Sweden; Hedvig Knutsdotter Bonde; Sigris Bonde and Claes Bonde

Occupation: Väpnare, Lagman i Uppland, hövidsman på Älvsborg
Managed by: Per Olof Johansson
Last Updated:

About Ture Stensson (Bielke)

Ture Stensson (Bielke)

Lagmani Uppland

Möjlig son Ture Stensson Bielke ( f 1416 d 1439 son till Sten Turesson (Bielke) ) lagman 1438 i Uppland

Ture Stensson, född omkring 1416. Väpnare. Riksråd 1436. Lagman i Uppland 1438-03-06 och tillika hövidsman på Älvsborg i början av år 1439. Tillbakaslog ett norskt anfall mot denna fästning på sommaren 1439. Deltog därefter på hösten 1439 i herredagen i Telge (Bbl.), där konung Erik definitivt avsattes, och åtföljde därefter sin halvbroder, riksföreståndaren Karl Knutsson på dennes färd till Kalmar, men insjuknade hastigt strax söder om Nyköping och dog efter ett par dagar, troligen (1439) 23/10 samt begraven 1439-10-29 i Vadstena (Bbl.). Utdrag från adeslvapen.com.

SDHK-nr: 22730

Utfärdat: 14370325, Vadstena Innehåll: Birgitta Magnusdotter träffar avtal med riddaren Gustav Algotsson angående det lösöre som skall lämnas kvar på Ängsö efter hans död.

Sigillanter: Brgitta Magnusdotter, Karl Knutsson, marsk och hövding i Sverige, och väpnaren Ture Stensson.

SDHK-nr: 22985

Utfärdat: 14380525, Stockholm Innehåll: Lagmannen i Uppland, Ture Stensson, Greger Magnusson, Otto Ulfsson och väpnaren Harald Olofsson vidimerar Cecilia Filipsdotters gåvobrev av den 4/7 1431 (SDHK nr 21617). Vidimationen skedde i Stockholm i närvaro av marsken Karl Knutsson.

SDHK-nr: 23050

Utfärdat: 14380829, (Söder-)Tälje Innehåll: Karl Knutsson, marsk i Sverige, Ture Stensson, lagman i Uppland samt Nils Stensson och Gustav Sture intygar att välborne Sten Turesson före sin död för sin och sin hustru Margareta Karlsdotters själar skänkt 7 örtugland jord i Brunnby, Brännkyrka socken, och 3 ½ örtugland jord i ”Åby” till Själakoret i Stockholm, såsom även Sten Turessons brev utvisar. Brevutfärdarna beseglar.

SDHK-nr: 23293

Utfärdat: 14391002, ”i Telgom” Innehåll: Ture Stenson, lagman i Uppland, intygar att välborna Fader Ulfsson och Gustav Larsson infunnit sig inför ärkebiskopen, marsken och rikets råd i Södertälje och tvistat om ett arv efter Olof Haraldsson. Gustav Larsson påstod att Ficke Olofsson hade givit sin syster Margareta, Gustavs hustru, full brodersdel i arvet efter fadern, och hänvisade till vittnen: Birger Trolle d. y., Matts Ödgislesson och ”gorfwen” ( = greven? = Hans von Ewersten?). Ärkebiskopen, marsken och rikets råd befallde då brevutfärdaren att utse en nämnd av 12 riddare och svenner. I denna satt riddarna Lars Ulfsson och Gottskalk Bengtsson samt väpnarna Bengt Jönsson, Erengisle Nilsson, Johan Karlsson (Färla), Otto Ulfsson, Bo Knutsson, Sten Petersson, Gustav Karlsson, Eskil Isaksson, Herman Rodenkirke och Nils Ingelsson. Då Gustav Larsson inte hade vare sig brev eller andra bevis hördes nyssnämnda vittnen, som intygade att de hört Ficke säga att han gett sin syster brorsdel. Då Gustav ålades att skaffa nya vittnen men inte kunde det tilldömdes Fader Ulfsson två tredjedelar av arvet på sin hustrus vägnar och Gustav Larsson en tredjedel.

view all

Ture Stensson (Bielke)'s Timeline

1416
1416
1439
October 23, 1439
Age 23
October 29, 1439
Age 23
Vadstena, Östergötland, Sweden