Is your surname Sillam ← Andersen?

Research the Sillam ← Andersen family

Vello Sillam's Geni Profile

Records for Vello Sillam ← Andersen

8 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Vello Sillam ← Andersen

Also Known As: "Wello"
Birthdate: (83)
Birthplace: Tallinn
Death: October 19, 2009 (83) (infarkt)
Place of Burial: Tallinn
Immediate Family:

Son of Arnold Andersen and Magda Elise Sillam ← Andersen
Husband of <private> Sillam (Lindvest)
Father of Martti-Vello Sillam and Private User
Brother of Ove Sillam ← Andersen and Toomas ← Arnold Sillam ← Andersen

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Vello Sillam

Vello SILLAM sündis 13. augustil 1926. a. Tallinnas. Isa ootamatu surma tõttu sattus ta 1926. a. Virumaale Aaspere lastekodusse.

1940.a. lõpetas Vello kohaliku 6-klassilise algkooli ja sooritas samal aastal edukalt sisseastumiseksamid Tallinna Reaalkooli (120 soovijast võeti vastu 42). Õpingute võimaldamiseks maksis lastekodu esimesel õppeaastal toetust. Kooliaeg möödus talvel koolis ja suvel tööl. 10. klassis alustas Vello Sillam fotograafiaga tegelemist, mis saigi hiljem tema elukutseks.

1944/1945 kooliaasta jäi paraku vahele, sest noor reaalikas mobiliseeriti Saksa sõjaväkke ja saadeti Saksamaale pioneerpataljoni väljaõppele. Teinud läbi nn. Tšehhi põrgu, sattus Vello venelaste vangilaagrisse, kust õnnestus põgeneda.

Tagasi Eestisse jõudis V. Sillam 1945. a. juulikuus. Tallinna Reaalkool võttis ta kooli lõpetamiseks taas oma ridadesse. Reaalkooli ja tema õpetajate jaoks ei jätku Vellol kiidusõnu, distsipliin ja õppetase olid kõrged, poliitikast räägiti sel ajal klassis vabalt, ei mingit äraandlust. 1946. a. sügisel tegi V. Sillam sisseastumiseksamid TPI majandusteaduskonda, mis jäi aga kahjuks lõpetamata, kuna avastati tema Saksa okupatsiooni aegsed "patud".

1950. a. kevadest algab töömeheaeg: välisfotograafina, hiljem fototöökoja juhatajana. Samal ajal hakkas ta tegelema värvifototöödega. 1951. a. V. Sillam abiellus ning kaasas oma pühendumusega fototööle ka abikaasa Õie.

Tähtis etapp algas Vello elus 1972, mil ta asutas toonase teeninduskombinaat Harju kattevarjus oma isikliku värvifototöökoja "ALFA" (aadressil Pärnu mnt. 62A). Seega on Vello Sillami näol tegemist ühe erakordsema inimesega Eesti ettevõtluse ajaloos. Nimelt rajas ja teostas Sillam nn. lepingulise töö silti kasutades edukalt oma eraettevõtlust Eesti NSV tingimustes, olles diapositiivide ja ORWO värvifilmide maaletoojaks.

Ettevõtluse kõrval on V. Sillami suurimaks kireks olnud fotoaparaatide kogumine. Tema erakogus on 300 erisugust aparaati.

19. oktoobril 2009 lahkus jäädavalt meie hulgast Vello Sillam - vilistlane, fotograaf, oma kooli hoidja ja abistaja.

2005. aasta 26. jaanuaril moodustas Vello Sillam Eesti Rahvuskultuuri Fondi alafondina Tallinna Reaalkooli Vello Sillami Fondi. Headus on tegu - hea tegu. Viie aasta jooksul on sellest fondist määratud stipendiume seitsmele Reaalkooli õpilasele. Viimast korda oli Vello Sillam koolipere keskel kooli aastapäeval 29. septembril 2009.

------------------------------------------------------------------------------------------ Tallinna Jaani koguduse kirikuõpetaja kõne matustel 23.10.2009

VELLO SILLAM (13.08.1926-19.10.2009) Leinajad: abikaasa ja tütar perega, vend, sugulased-sõbrad-tuttavad

Kirikuõpetaja Arne Hiobi kõne matustel

Vello sündis reedel, 13.augustil 1926. aastal Tallinnas kolmest vennast keskmise lapsena. Elu ei hellitanud teda juba lapsepõlves. Vanemad surid ning neljandast eluaastast peale kasvas ta Aaspere lastekodus. Seal lõpetas ta Võipere kooli ja edasine haridustee tõi ta Tallinna Reaalkooli. Selle kooli lõputunnistus oli Vello silmis juba siis ja ka hiljem väga suure väärtusega. Ta ei väsinud kiitmast reaalkooli tolleaegset direktorit, kes temasse uskus ja temasugusele lastekodust tulnud, suhteliselt madala haridustasemega maapoisile elu võimaluse andis. Haridustee jätkus TPI , majanduses, mis küll olude sunnil kahjuks lõpetamata jäi.

Vello ellu on kuulunud nii aeg Saksa sõjaväes kui ka vangilaagris veedetud nädalad... Tema tööks, hiljem ka tõeliseks kireks, sai fotograafia. Et ennast ära elatada hakkas ta alustuseks käima pulmades pildistamas.

1951. aastal, 25-aastasena, abiellus Vello oma kalli Õiega, nad laulatati Kuusalu kirikus, kellega elu ta 58-ks aastaks kokku liitis. Kuldpulma lauas ütles Vello, et olgu, mis on, aga OMA Õiet ei vahetaks ta küll mitte kellegi vastu... Kooselu algas üürikorteris, seejärel ehitati Nõmmele kena maja. Sellest abielust sündisid tütred ja poeg.

Oma majja rajati ka fotolabor. Tehti väga palju tööd. Mitmekümne aasta vältel olid enamuste Tallinna koolide klassipildid ja lõpupildid Vello tehtud. Ta on töötanud mitmes fototöökojas (ja seda ikka koos kaasaga), aga tema elutöö oli kahtlemata oma fotolabori „Alfa" rajamine. Sellest sai esimene erafirma Eestis. Omas ajas oli see väga tuntud ja inimeste poolt armastatud. See oli meeletu töö, mis selle firma sisseseadmise ja pideva täiustamisega kaasnes. Aga Vello ei osanud teha midagi poolikult: ikka ainult põhjalikult ja väga hästi. Ja reeglina õnnestusid kõik tema ettevõtmised. Vello oli lahtiste kätega, tark ja töökas mees. Oma tegemistes oli ta alati mitu sammu ajast ees.

Vello on saanud ENSV võimudelt mitmel korral karistada ega seda ei nähtud, millist töö tuli teha. Nähti vaid seda, kui maja sai valmis või kui uuem auto muretseti... Sellist elu ei olnud ju Nõukogude inimesele ette nähtud...

Vello hoidis väga oma peret ja püüdis neile alati võimalikult hea elu kindlustada. Ta tahtis, et tema perel oleks igapäevaselt olemas kõik see, millest ta ise lapsepõlves ilma pidi olema.

Vello maja uksed on alati sõpradele, tuttavatele avatud olnud. Ta armastas väga suhtlemist ja koduseid pidusid. Ta on andnud peavarju sugulastele, kellel kusagil elada ei olnud. Ta oli NII SUURE südamega , et seda ei saa sõnadesse panna... Neid inimesi, keda ta elus on aidanud on kindlasti mitukümmend korda rohkem, kui neid kellelt ta ise abi on saanud.

Ta oli väga tugeva õiglustundega, suure tahtejõuga, tohutult positiivse ellusuhtumisega, väga laia silmaringiga ja mõnusa huumorimeelega inimene, kes lohutas omakseid ka intensiivravi palatis... Pensionipõlve ei osanud ta pidada, vaid rajas väikese perehotelli, mis ka talle pideva tegevuse kindlustas. Lisaks ostis ta Aaspere mõisa, mida ta oma lapsepõlvekoduks pidas ja mille lagunemist ta taluda ei suutnud. See töö seal oli raske ja laastas tugevalt Vello tervist. Veel hullem oli näha, kuidas suure vaevaga taastatu taas ära lõhuti...

Vello elas väga kiiret elu ja põles heleda leegiga. Ta on nagu särav täht, kes vaatamata sellele, et teda siin enam ei ole, ikka särama jääb. Ta elas ilusa, väga sündmusterohke, pika elu.

Kirjas on, et 80 eluaastat antakse ainult väga tugevatele. Vello elas 83me aastaseks ja tegelikult peaksime me olema väga tänulikud, et ta nii kaua meiega oli. Ikkagi tundub selline ootamatu surm väga valus...

Südamestimulaator oli tal juba varem, toimis hästi. Pühapäeval käis Vello valimas, pärast kurtis väsimust, hommikul kurtis, et tal on paha, jõi vett, ühel hetkel kukkus ja kohe suri. Ilmselt insult (kuu aja eest oli väike hoiatus).

Suguvõsa kaudu oli Vello seotud Jaani kogudusega. Lapsed ristitud, ise kiriklikult laulatatud. Tütar leeritatud, laulatatud ja lapsed ristitud. Usuasjadest palju ei rääkinud, tundus loomulikuna olla kirikuga seotud.

Ei tunnistanud vanust ega virisemist, peab hakkama saama. Viimasel kevadel, aga küsis äkki, et kas nüüd varsti tuleb ära hakata minema, ehki kõik on korras ja saavutatud - seega mõtles... Vello lahkus meie seast jäädavalt 19. oktoobril kell 5 hommikul. Terve selle päeva sadas vihma: taevas nuttis...

Tallinna Reaalkool, mida Vello toetas omanimelise rahalise fondiga on kinkinud meie kirikule Vello Sillam´i nimelise orelivile, mis heliseb siin praegu ja ka edaspidi helisema jääb.

Vellot jäävad leinas mälestama abikaasa, tütar perega, vend, sugulased, sõbrad ja tuttavad.

---------------------------------------------------- Vello Sillam 13.08.1926 – 19.10.2009 20.10.2009 16:16 Eile, 19. oktoobril lahkus jäädavalt meie hulgast Vello Sillam - vilistlane, fotograaf, oma kooli hoidja ja abistaja. 2005. aasta 26. jaanuaril moodustas Vello Sillam Eesti Rahvuskultuuri Fondi alafondina Tallinna Reaalkooli Vello Sillami Fondi. Headus on tegu - hea tegu. Viie aasta jooksul on sellest fondist määratud stipendiume seitsmele Reaalkooli õpilasele. Viimast korda oli Vello Sillam koolipere keskel kooli aastapäeval 29. septembril. Täna oleme kurvad, oleme tänulikud, oleme tänulikud koos veedetud hetkede eest. Langetame austuses pea.

----------------------------------- Fotograaf Vello Sillam, kes sündis 13. augustil 1926. aastal Tallinnas, suri 19. oktoobril 2009. aastal Tallinnas. 2005. aasta 26. jaanuaril asutas Vello Sillam Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond juurde Vello Sillami Tallinna Reaalkooli fondi eesmärgiga toetada vähekindlustatud ja hea õppeedukusega Tallinna Reaalkooli õpilasi haridustee jätkamisel.

WWW:

Tallinna Jaani koguduse II pihtkonna III personaalraamat; TLA.1358.2.54; 1919-1940:

view all

Vello Sillam's Timeline

1926
August 13, 1926
Tallinn
1969
December 10, 1969
Age 43
2009
October 19, 2009
Age 83
October 23, 2009
Age 83
Tallinn