Voldemar Georg Tilk

Is your surname Tilk?

Research the Tilk family

Voldemar Georg Tilk's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Voldemar Georg Tilk

Birthdate: (104)
Birthplace: Kuressaare (Arensburg), Saaremaa, Estonia
Death: Died in Burnaby, British Columbia, Kanada
Place of Burial: Burnaby, British Columbia, Kanada
Immediate Family:

Son of Tõnis Tilk and Marie Caroline Tilk
Husband of Helene Erika Tilk
Father of Are Haljand Tilk and Hans Gunnar Tilk
Brother of Albert* Dionisius Tilk; Hertha Marie Tilk and Aleksander Johannes Tilk
Half brother of Wilhelmine Anna Tilk and Fanny Marianne Tilk

Managed by: Private User
Last Updated:

About Voldemar Georg Tilk

  • Kotkaristi III klassi sõjaline teenetemärk 02.02.2001 (Vabadussõja veteran)

Kotkaristi kuldrist 24.02.1938

  • Eakaim metsaülem elab Kanadas

Malev Margus, metsateadlane. ToivoVahar, Saaremaa keskkonnateenistuse asejuhataja.

Vabadussõja veteran, 103 aastane Voldemar George Tilk on vanim Eesti eru-metsaülem ja tõenäoliselt ka vanim elus olev riigiametnik üldse. Juba esimesel Nõukogude aastal läks Vabadussõja veteranide elu kibedaks, mistõttu pole ime, et paljud neist lahkusid 1944. a kodumaalt teise Nõukogude okupatsiooni eest. Lahkus ka poolteistsada metsandustegelast, kelle hulgas oli tublisti üle 50 metsaülema ja mitu Vabadussõja veterani." "Nüüd on selgunud, et üks neist, endine Kuressaare metsaülem (1934–44) Voldemar George Tilk tähistas 11. detsembril 2000 Kanadas Vancouveri lähedal Burnabys pidulikult oma 103. sünnipäeva."

"Pojad on vanad"

Malev Margusel oli telefoniühendus oma saarlasest ametivenna, metsandusmagister Ain Dave Kiiliga, kes oli valmis uurima, kas Tilk on ikka tervise juures. Burnaby vanadekodusse helistades ühendati telefon kohe Tilga tuppa, kus reibas vanahärra vastas ja vestles pool tundi. Ainus, mis talle muret teeb, on see, et pojad on vanaks saanud (üks 70 ja teine 68 aastat vana). Üks poegadest saatis Eestisse Toivo Vaharile kirja ja märkis, et isa käib väljas jalutamas, kepp käes, vanadekodu ruumides liigub aga kepita ringi. Niisiis on tõestatud, et elus on vähemalt kuus Vabadussõja veterani. (23. jaanuari Postimees räägib viiest.)

Voldemar George Tilk on sündinud 11. detsembril 1897 Saaremaal Kuressaares. Tema isa Tõnis Tilk oli Saaremaa maahaigla majandusülem. Voldemar Tilk käis kodulinna algkoolis ja lõpetas Saaremaa Eesti Ühisgümnaasiumi 1919. Abituriendina võttis ta vabatahtlikult osa Eesti Vabadussõjast, oli õppursõdur Tartu koolipoiste pataljonis. Vahepeal oli tema pataljoniülemaks üks Eesti Vabariigi ülesehitajaid, hilisem riigivanem ja siseminister, metsavahi poeg Karl Einbund (pärast eestistamist Kaarel Eenpalu). Noor sõjamees-veteran sai Tartu Ülikoolis õppemaksust vabaks. Ta alustas õpinguid 1919 põllumajandusteaduskonna agronoomia osakonnas, kuna metsandusosakonda ei olnud. Kui tuntud metsateadlase Andres Mathieseni eestvõttel 1920. a alustati metsandusspetsialistide ettevalmistamist, läks Tilk alates teisest semestrist kohe sinna üle. Üliõpilaspõlves liitus ta aastateks korporatsiooni Fraternitas Estica perega (kuhu kuulus ka president Konstantin Päts). TÜ üliõpilaste nimistus oli Tilk 6. novembrini 1931. Praktilisele tööle läks ta tegelikult juba 1924/25. a. Töötas Kangruselja ja Karjalasma abimetsaülemana ning Karjalasma ja Kuressaare metsaülemana. Kui mehel oli kindel töökoht ja kodu, siis ta abiellus. Abikaasaks valis ta Šveitsi kodakondse prl Erika Imhofi. Peagi sündisid pojad Are ja Hans. Kuna nad on praegugi korraliku eesti keele oskajad, pidi ka nende ema olema eestikeelne. Poegadest on üks Vancouveris, teine Tottenhamis.

Tunnustatud metsaülem

Tilk oli oma kodusaarel 20 aastat metsaametnik, sellest 17 aastat väljapaistev metsaülem. Saaremaal oli ta tuntud jahi- ja kalamees. Kaasüliõpilaste ja ametivendade hulgas teati teda aga kui mõnusast huumorist pakatavat meest. Kui Eestit ähvardas otseselt teine Nõukogude okupatsioon, lahkus Tilk 1944. a ülekoormatud lahtisel kalapaadil Rootsi Gotlandi saarele. Rootsis oldi edasi Tylosandi põgenikelaagris. Kristianstadis leidis ta peagi erialase rakenduse metsaülemana. Tema viimaseks elukohaks Rootsis oli Borås. Tilga abikaasa Erika põgenes lastega juba varakult Eestist Saksamaale, taotlemaks luba kogu perega Šveitsi asuda. Seda luba ei saadud, mistõttu ka nemad Rootsi sõitsid. Kuigi nad seadsid end seal rahuldavalt sisse, kolis pere ometi igaks juhuks Kanadasse, kus Tilk oli esialgu farmer, hiljem töötas aga linnas tehases. 1967. a läks ta pensionile ehk puhkepalgale (nagu Kanadas tavaks öelda).

80 aastaselt Hawaiil

Kui abikaasa veel elas, reisis paar palju. Veel 80. eluaasta künnisel käis Tilk näiteks Hawaii saarel. Kõige rohkem käisid abikaasad koos linnujahil, kalal, vähil jne, viibisid palju looduses. Kui abikaasa 1990. a suri, kolis ta kodulähedasse vanadekodusse, kus on head tingimused. Saksamaal ja Rootsis ilmunud eestikeelses metsandusajakirjas Eesti Metsamees Eksiilis oli tal kirjutisteseeria “Jahimehe-kalasportlase mälestusi kodumaalt ja Kanadast”. Tahaks väga loota, et Voldemar George Tilgal on ees veel palju aastaid. Ain Dave Kiil plaanib sõita kevadsuvel talle külla, filmida ning juba pikemalt vestelda, s.h sõjasündmusist.

Tilk on kindlasti üks vanemaid Eesti Vabadussõja veterane ja vanimaid eesti mehi üldse. Eesti vabariigi aastapäeva puhul õnnitlevad teda mitte ainult Eesti vabadusvõitlejad ja kutsekaaslased, vaid kogu eestlaskond. http://paber.maaleht.ee/LEHT/2001/02/22/metsaleht.html#18

  • Vanim välissaarlane tähistas 104. sünnipäeva

Eile tähistati Kanadas Vancouveri lähedal Burnaby vanadekodus legendaarse saarlase, Vabadussõja veterani, Kangrusselja ja Karjalasma abimetsaülema (1924–1926) ning Karjalasma ja Kuressaare metsaülema (1927–1944) Voldemar Georg Tilga 104. sünnipäeva.

Vanimale eesti rahvusest mehele, metsandus- ja Vabadussõja veteranile andis telefoni teel kodusaare metsameeste tervituse ning õnnesoovid edasi Saaremaa keskkonnateenistuse peaspetsialist Toivo Vahar. Vahari sõnul tundis eakas metsa-, kala-, jahi-, huumori- ja kirjamees end sünnipäevahommikul reipalt. Tänavusel iseseisvuspäeval omistati Eesti riigile ja rahvale osutatud teenete eest Voldemar Georg Tilgale Kotkaristi III klassi mõõkadega teenetemärk.

Tilk sündis Kuressaares 1897. aastal. Siin ta lõpetas Saaremaa Ühisgümnaasiumi. Metsandust õppis saarlane Tartu Ülikoolis. Vabadussõjas võitles Tilk vabatahtlikuna hilisema Eesti Vabariigi riigivanema ja siseministri Kaarel Eenpalu pataljonis. Tartu Ülikolis õppides liitus Tilk korporatsiooniga Fraternitas Estica. 1929. aastal abiellus tollane Karjalasma metsaülem Šveitsi kodakondse Erika Imhofiga. Järgmisel aastal sündis perre poeg Are ja 1932. aastal tuli ilmale teine laps Hans.

1944. aasta septembris põgenes Voldemar Tilk Rootsi. Abikaasa lastega oli juba varem lahkunud. Rootsist siirdus pere edasi Kanadasse. 34 aastat tagasi otsustas teenekas saarlane pensionile jääda. Üheteist aasta eest läks abikaasa manalateele. Pärast seda kolis eakas mees Burnabay vanadekodusse.

Võõrsil on kange saarlane üllitanud mälestusi oma eluteest. Ajakirjas Eesti Metsamees Eksiilis ilmus Voldemar Tilga kirjutistesari "Jahimehe-kalastussportlase mälestusi kodumaalt ja Kanadast." Alati on ta elavat huvi tundnud Eesti elu ja Saaremaa vaastu. Toivo Vahar on Kanadasse saatnud metsandus-, kalandus-jahindusalast kirjandust ja ajakirjandust.

Vanemad saarlased mäletavad Voldemar Tilka kui mõnusa huumorisoonega meest. Tänavuse aasta alguses olevat Voldemar Tilk ühes eravestluses naljatlenud – ainus, mis talle muret teeb on see, et pojad on vanaks saanud.

Teenekast mehest rääkis eilses Eesti Raadio Vikerraadio hommiukuprogrammis ka metsateadlene Malev Margus. Vanim Saaremaal elav saarlane on tänavu aprillis 101. sünnipäeva tähistanud Marie Aus.

Aare Laine Meie Maa 12-12-2001 http://www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=7454&kat=1

the Vancouver Sun and The Province

(05/31/02)

TILK, Voldemar Georg

Passed away peacefully at Burnaby Hospital on May 26, 2002 in his 105th year.

Born in Estonia on December 11, 1897, he was predeceased by his wife of 60 years, Erika, in 1990. Voldemar will be sadly missed and lovingly remembered by his sons Are (Linda) and Hans (Shirley); grandchildren Steven (Nancy), Suzanne (John), Catherine (Frances), Harry (Brenda), Eric, Ann-Marie (Alex); and eleven great-grandchildren. Relatives and friends in Canada, Sweden, USA, Australia and Estonia will miss him.

The funeral service will be held on Monday, June 3, 2002 at 11:00 a.m. at the Estonian Lutheran Church, 6520 Oak Street, followed by interment at Forest Lawn Cemetery, Pastor W. Johanson officiating.

In lieu of flowers, donations to the Estonian Lutheran Church would be appreciated. FOREST LAWN 604-299-7720

Vancouver Sun / The Province, Area Code 604 http://archiver.rootsweb.ancestry.com/th/read/PolandBorderSurnames/2002-06/1023067487

view all

Voldemar Georg Tilk's Timeline

1897
December 11, 1897
Kuressaare (Arensburg), Saaremaa, Estonia
1930
July 3, 1930
Age 32
Kuressaare
1932
September 30, 1932
Age 34
Kuressaare
2002
May 26, 2002
Age 104
Burnaby, British Columbia, Kanada
June 3, 2002
Age 104
Burnaby, British Columbia, Kanada