Yitzhak (Alexandre) Frenkel-Frenel

public profile

Is your surname Frenkel-Frenel?

Research the Frenkel-Frenel family

Yitzhak (Alexandre) Frenkel-Frenel's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Yitzhak (Alexandre) Frenkel-Frenel

Hebrew: יצחק פרנקל-פרנל
Also Known As: "Alexandre Frenel"
Birthdate:
Birthplace: Odessa, Russia (Russian Federation)
Death: April 04, 1981 (81)
Tel Aviv Yafo, Distrito de Tel Aviv, Israel
Place of Burial: Safed, Tzfat, North District, Israel
Immediate Family:

Son of Yoseph Tzvi Frenkel and Yocheved Frenkel
Husband of Miriam Ennis Frenkel, (2nd wife) and Private
Ex-husband of Yehudth Frenkel-Frenel, (1st wife) and Esther Frenkel, (3rd wife)
Father of Private; Private; Eliezer Frenkel; Private and Private
Brother of Moshe Frenkel; Private; Private; Private; Private and 2 others

Occupation: painter
Managed by: Yigal Burstein
Last Updated:

About Yitzhak (Alexandre) Frenkel-Frenel

Yitzhak Frenkel (Hebrew: יצחק פרנקל‎; 1899–1981), also known as Alexandre Frenel, was an Israeli painter.

Yitzhak Frenkel was born in 1899 in Odessa, Russian Empire. He was a great-grandson of the famous Rabbi Levi Yitzchok of Berditchev. In 1917, he studied under Aleksandra Ekster at the Fine Arts Academy in Odessa. Frenkel immigrated to Mandate Palestine in 1919 as part of the first wave of settlers of the Third Aliyah. He died in Tel Aviv in 1981 and was buried in Safed.

Selected exhibitions

  • 1924: Salon des Indépendants, Paris
  • 1950: Venice Biennale

Prizes

  • Dizengoff Prize (Tel Aviv) 1935;1938;1939;1940;1948
  • 1st Prize for Litography-French pavilion-in the International Lithography Exhibition (Bruxelles Belgium) 1958
  • Grand prix de Paques(nude) 1972
  • Grand prix de Noel (expressionism) 1972
  • Grand prix International de Peinture de la Côte d’Azur en Frande Finale 1973
  • Grand prix International de Deauville 1973
  • Reference: MyHeritage Family Trees - SmartCopy: Jan 2 2021, 5:18:05 UTC
  • Reference: MyHeritage Family Trees - SmartCopy: Jan 10 2021, 16:45:16 UTC

About יצחק פרנקל-פרנל (עברית)

יצחק (אלכסנדר) פרֶנקל (פְרֵנֵל) (10 באוגוסט 1899, אודסה – 1981, תל אביב) היה צייר ישראלי, חתן פרס דיזנגוף לציור (1938, 1947–1948).

חייו ויצירתו פרנקל נולד בשנת 1899 בעיר אודסה שבדרום-מערב רוסיה (אוקראינה), השישי משבעת ילדיהם של יוסף-צבי ויוכבד בת רפאל כשר, נצר לרבי לוי יצחק מברדיצ'ב. בילדותו למד ב"חדר מתוקן". בין השנים 1916–1918 למד ציור בבית ספר בעיר הולדתו. בשנת 1919 עלה לארץ ישראל באונייה "רוסלאן".

עם הגיעו לארץ ישראל ניסה לפתוח סטודיו לציור בנגריה של גימנסיה הרצליה בתל אביב. בנוסף, היה שותף להקמת קואופרטיב "התומר", שביקשה לקדם אמנות מודרניסטית בארץ-ישראל.

בין השנים 1920–1925 נסע לפריז, שם למד בבית הספר הלאומי הגבוה לאמנויות היפות (הבוז-אר). בתקופה זו הציג מעבודותיו בסלון הסתיו. עבודותיו שאבו מסגנונות הציור האוונגרדים של התקופה, בעיקר הקוביזם והאמנות המופשטת, כדוגמת הציור חיבור ללא עצמים. ציור חשוב אחר מתקופה זו הוא הציור עקידת יצחק שצויר בצפת בשנת 1924, מן הראשונים המתארים נושא זה באמנות הישראלית. הציור עוצב בהשראת מסורת ציורי העקידה ובהשפעת הפולקלור הצפתי, עליו נמנים אמנים כגון משה בן יצחק מזרחי.

עם שובו לארץ ישראל פתח פרנקל את "הסטודיה לציור שליד ועדת התרבות של הסתדרות העובדים", שפעל בתל אביב עד לשנת 1929. על התלמידים בסטודיו נמנו מרדכי לבנון, דוד הנדלר, אריה נבון, ג'ניה ברגר ואחרים. בין השנים 1929–1934 נסע לתקופה שנייה בפריז, שם החל ליצור בסגנון ריאליסטי.

בשנת 1922 נישא ליהודית, והיה אב לאליהו ונחום. משנת 1927 חי עם מרים אניספלד, וממנה היה אב לבן נוסף: אליעזר (נולד ב-1929). הוא נשא את מרים בשנת 1954, לאחר שיהודית הסכימה להתגרש ממנו. בראשית שנת 1959 נפטרה אשתו מרים. לאחר מותה נישא בשלישית, וכשהיה בן 69 נישא ברביעית, לאילנה (שהייתה אז בת 23).

בנו אליעזר פרנקל היה אדריכל, צייר ומחנך.

בשנת 1973 נפתח בקריית האמנים צפת מוזיאון פרנקל פרנל, המציג את יצירותיו.

אלמנתו אילנה ניהלה עד מותה בשנת 2008 את המוזיאון. המוזיאון פועל גם כיום.

view all 14

Yitzhak (Alexandre) Frenkel-Frenel's Timeline

1899
August 10, 1899
Odessa, Russia
1929
October 29, 1929
Paris, Paris, Île-de-France, France
1981
April 4, 1981
Age 81
Tel Aviv Yafo, Distrito de Tel Aviv, Israel