Agenor Maria hr. Gołuchowski h. Leliwa, II

public profile

Is your surname hr. Gołuchowski h. Leliwa?

Research the hr. Gołuchowski h. Leliwa family

Agenor Maria hr. Gołuchowski h. Leliwa, II's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Agenor Maria hr. Gołuchowski h. Leliwa, II

Birthdate: (72)
Birthplace: L'viv, L'vivs'ka, Ukraine
Death: March 28, 1921 (72)
L'viv, L'vivs'ka, Ukraine
Immediate Family:

Son of Agenor Romuald hr. Gołuchowski h. Leliwa, Graf and Maria hr Baworowska
Husband of Anna Napoleona Karolina Alexandrine Gfin. Gołuchowski
Father of Agenor Maria Gołuchowski; Wojciech Maria Agenor Gołuchowski, Graf and Karol Gołuchowski
Brother of Zofia hr Gołuchowska1850-?; Stanisław hr Goluchowski ; Maria "Miziola" hr Goluchowska 1854-1930; Józef hr Goluchowski 1861-1918 and Adam hr Goluchowski 1855-1914

Managed by: Private User
Last Updated:

About Agenor Maria hr. Gołuchowski h. Leliwa, II

http://en.wikipedia.org/wiki/Count_Agenor_Maria_Go%C5%82uchowski

Count Agenor Maria Gołuchowski

Count Agenor Maria Adam Gołuchowski - Trzaska coat of arms - (March 25, 1849 in Lviv (Lemberg at the time), Austria-Hungary; d. March 28, 1921) was a Polish Austrian statesman. Born to Count Agenor Gołuchowski, Agenor Maria inherited much of his father's wealth. Between 1895 and 1906 he served as the Minister of Foreign Affairs of Austria-Hungary. He was responsible for a period of détente in Austrian relations with Imperial Russia, harmed due to the Austrian and Russian struggle for control of the Bosporus. From 1907 he headed the Polish Group in the House of Lords, the higher chamber of the Austro-Hungarian parliament. Agenor Maria Gołuchowski. Family

His father, descended from an old and noble Polish family, was governor of Galicia. Entering the diplomatic service, the son was in 1872 appointed attaché to the Austrian embassy at Berlin, where he became secretary of legation, and thence he was transferred to Paris. After rising to the rank of counsellor of legation, he was in 1887 made minister at Bucharest, where he remained until 1893.

==============================

Urodził się 25 marca 1849 roku we Lwowie. Członek bardzo wpływowej w Galicji rodziny Gołuchowskich. Wywodził się z rodziny arystokratycznej, zaangażowanej w politykę Austro-Węgier. Jego ojcem był Agenor Romuald Gołuchowski, minister spraw wewnętrznych Cesarstwa Austriackiego i I Ordynat na Skałce, matką hrabianka Maria Karolina Baworowska (1823–1906). Brat Adam Gołuchowski, był posłem i marszałkiem krajowym Galicji. Od 1872 roku Agenor Gołuchowski Młodszy pracował w austriackiej służbie dyplomatycznej. W 1872 roku został attaché w ambasadzie austriackiej w Berlinie. W latach 1883–1887 pracował w Paryżu jako radca legacyjny w ambasadzie austriackiej. Następnie był ambasadorem w Rumunii od 1887 do 1894 roku. 16 maja 1895 roku Franciszek Józef I powołał go na stanowisko ministra spraw zagranicznych Austro-Węgier. Jako szef austro-węgierskiej dyplomacji koncentrował swą uwagę głównie na sprawach bałkańskich. Dążył do pokojowego uregulowania stosunków między Austro-Węgrami a Imperium Rosyjskim i w stosunkach tych szukał porozumienia w spornych kwestiach. Sprzyjał mu w tym ówczesny kurs rosyjskiej polityki zagranicznej. Petersburg poprzez osobę ambasadora Piotra Kapnista dążył do traktatowego ustanowienia statusu quo w regionie[4]. Do rosyjskich zapewnień, że państwo Romanowów pragnie przede wszystkim pokoju podchodził z rezerwą[5]. Negocjacje w tej sprawie toczyły się zarówno w czasie wizyty cesarza Mikołaja II w Wiedniu (1896), jak i rewizyty Franciszka Józefa w Petersburgu (1897). Wykonując obowiązki szefa dyplomacji zyskał zaufanie monarchy, co pozwoliło mu pozostać na stanowisku przez przeszło dekadę.

W ś.p. Agenorze Gołuchowskim tracimy jednego z najlepszych, najbardziej zasłużonych synów ojczyzny. (...) Obrał zawód dyplomatyczny z pewnością nie dla ambicji osobistych, lecz w przekonaniu, że w tym zawodzie, mało dostępnym wówczas dla synów polskiej ziemi, nie tylko państwu austriackiemu, ale zarazem i naszym interesom narodowym niepoślednie zdoła oddać usługi. (...) Dał się poznać jako jeden z najwybitniejszych i najzdolniejszych dyplomatów. (...) W 1895 roku powołało go zaufanie monarchy na najważniejsze stanowisko ministra spraw zewnętrznych monarchii, na którym utrzymał się przez stosunkowo długi czas, bo aż lat 11. (...) Nic tak jaskrawo nie wskazuje jak rozumną i przezorną była polityka Agenora Gołuchowskiego, jak owe liczne błędy i nieszczęsne eksperymenta, które popełnili dwa jego następcy. (...) Zakończył swoje życie w wieku późnym, lecz przecież przedwcześnie, bo w pełni sił umysłowych, które mógł i pragnął zawsze zużytkować dla ukochanej Ojczyzny. Pamięć jego zasług i szlachetnych intencji żyć będzie, za działalność publiczną niewygasła należy mu się wdzięczność. (...) Żegnamy go wszyscy, żegna go Ojczyzna z głębokim żalem. Niech mu ziemia rodzinna, którą tak ukochał, lekką będzie, a niech cześć ogólna, na którą tak pięknie zasłużył, opromienia jego pamięć.

– Leon Piniński, Mowa pogrzebowa nad trumną Agenora Gołuchowskiego

view all

Agenor Maria hr. Gołuchowski h. Leliwa, II's Timeline

1849
March 25, 1849
L'viv, L'vivs'ka, Ukraine
1886
June 22, 1886
Age 37
Bucharest, Romania
1888
September 13, 1888
Age 39
Bucharest, Romania
1921
March 28, 1921
Age 72
L'viv, L'vivs'ka, Ukraine
????