princess Predslava

Королевство Польское

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

princess Predslava Rurikid

Russian: княжна Предислава Владимировна Рюриковичи
Birthdate:
Birthplace: Киев, Киевское Княжество
Death: after 1018
Королевство Польское
Immediate Family:

Daughter of St. Vladimir the Great and Rogneda of Polotsk
Wife of Владислав Арпад, Толстый
Ex-partner of King of Poland Boleslaw "The Brave", I, Piast
Sister of Izyaslav of Polotsk; Princess of Kiev Premislava Vladimirovna; prince Mstislav; Yaroslav the Wise; Sviatoslav Vladimirovič, Drevlianų kun and 8 others
Half sister of Vysheslav, Prince of Novgorod; Vladimirovna Rurikides, Von Kiew; Maria Dobroniega of Kiev; Rogneda Rurikid, of Kiev; Theofana and 9 others

Occupation: Княжна Киевская
Managed by: Александр Евгень...
Last Updated:

About princess Predslava

Предслава Володимирівна (давньорус. Передъслава Володимѣровна, 981/984 — бл. 1040) — київська княжна, дочка Володимира Святославича і Рогнеди, наложниця Болеслава І, сестра Ярослава І.

Предслава була дочкою Володимира і Рогнеди. За версією Леонтія Войтовича, народилася між 984 і 986. Така дата цілком вірогідна. Не позбавлена вірогідності й версія, що вона була сестрою-близнючкою Ярослава, і, як і він, народилася у 982-983. Людмила Морозова, російська вчена, називає 982 рік. Не позбавлена вірогідності і думка, що вона була найстаршою дитиною Володимира і Рогнеди і народилася восени 980, або взимку 980/981.

Предслава виховувалася і росла в Києві. Її матір Рогніда жила у сельці Предславино, на річці Либеді (не виключено, що сільце назване в честь князівни). Не зважаючи на віддаленість від Києва, Предслава росла високоосвіченою і красивою дочкою. Тож після замаху Рогніди на Володимира у 987/988, вона не поїхала у Полоцьк, а залишилася з батьком і прийняла християнство. Можливо, саме завдяки наверненні в християнство, Предслава мала нагоду отримати освіту.

Між 980 і 1015, ім'я Предслави у літописах не згадується. Але коли починаються криваві події 1015 року, Предслава одразу ж дає про себе знати.

Вона, дізнавшись про замір Святополка повбивати всіх братів, конфліктує з ним і отримує заборону писати листи (цією причиною пояснюється короткий зміст записки для Ярослава і його спонтанне надсилання). Предслава, дізнавшись, що Борис Володимирович уже убитий, вирішує якнайшвидше сповістити про Святополкові плани і Ярослава. Уночі вона написала братові короткого листа, у якому все пояснюється кількома словами. Повість минулих літ подає текст цієї записки:

«В ту же нощь приде ему вѣсть ис Кыева от сестры его Передьславы: „Отець ти умерлъ, а Святополкъ сѣдить в Киевѣ, уби Бориса и по Глѣба посла, а ты блюдися сего повелику“»

Дізнавшись про все, Ярослав шле вістку про це Глібові, але коли вже та записка доходить, то до Глібової смерті лишається лиш кілька годин.

Святополк, зрозумівши, що Ярослав усе знає, вирішує відкрито стати з ним в бій. Але 26 листопада 1015 біля Любеча, Святополк ганебно програє, і тікає. Ярослав іде в Київ, де його зустрічає сестра, яка допомогла йому врятуватися від підступного вбивства.

Але на цьому не все закінчується. «11 дня календ августівських» (20, за М. Грушевським 22 липня) 1018 року, як повідомляє Титмар Мерзебурзький, Болеслав вторгся на територію Русі і відвоював Червенські городи. «19 дня календ септемберських» (12, Грушевський пише про 14 серпня), повідомляє Титмар, Болеслав захопив Київ. Його зустрічали у Монастирі св. Софії, що торік згорів від нещасливого випадку. Увійшовши в Київ, Болеслав взяв собі за дружину сестру короля Ярослава, до якої сватався раніше. У вчених немає сумніву, що це була Предслава.

Предслава, Ярославова дружина Ганна, мачуха Ярослава — графиня Куно Фон Енгінгенська, та ще вісім інших Ярославових сестер потрапили до Болеслава в полон або були вбиті.

Предслава прожила довге життя. Коли у 1042 Польща відпустила 800 полонених, Предслави серед них уже не було. Можливо, після смерті Болеслава, між 1025 і 1042, Предслава могла вийти заміж і виїхати за територію Польщі. Така версія малоймовірна, тож більшість вчених називають роком її смерті 1041, або 1042.

О princess Predslava (русский)

Княжна Киевская, от Рюрика V колено, наложница Польского Короля Болеслава

view all

princess Predslava's Timeline

983
983
Киев, Киевское Княжество
1018
1018
Age 35
Королевство Польское