Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Current United States Governors

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

view all

Profiles

  • Tim Walz, U.S. Congress
    Tim Walz, a Representative from Minnesota; born in West Point, Cuming County, Nebr., April 6, 1964; graduated from Butte High School, Butte, Nebr.; B.S., Chadron State College, Chadron, Nebr., 1989; ...
  • Gavin Newsom, Governor of California, Mayor of San Francisco
    Gavin Christopher Newsom (born October 10, 1967) is an American politician who is the 49th and current Lieutenant Governor of California. Previously, he was the 42nd Mayor of San Francisco, and was e...
  • Phil Murphy, Governor
    Philip Dunton Murphy (born August 16, 1957) is an American financier, diplomat, and politician currently serving as the 56th Governor of New Jersey. Murphy, a Democrat, defeated then Lieutenant Gover...
  • Governor Ralph Shearer Northam
    Ralph Shearer Northam (born September 13, 1959) is an American doctor, U.S. Army veteran, former Virginia state senator, and current Lieutenant Governor of the Commonwealth of Virginia. Northam is ...
  • Phil Bryant, Governor of Mississippi
    Dewey Phillip "Phil" Bryant (born December 9, 1954) is an American politician from the state of Mississippi who has served as the 64th Governor of Mississippi since 2012. He previously served as the ...

The following is a list of incumbent governors of the states, and territories of the United States.

See the bottom of the project for the complete list of election cycles, excluding Gubernatorial Special Elections.

Governors

State Governors

  • Alabama - Kay Ivey (Term expires on the first Monday in January of 2023. This date is January 2, 2023)
  • Alaska - Mike Dunleavy (R) (Term expires on the first Monday in December of 2022. This date being December 5, 2022)
  • Arizona - Doug Ducey (R) (Open chair - Term Limited in 2023 with term expiring on the first Monday in January of 2023. This date being January 2, 2023)
  • Arkansas - Asa Hutchinson (R) (Open chair - Term Limited in 2023 with term expiring on the second Tuesday in January of 2023. This date being January 10, 2023)
  • California - Gavin Newsom (D) (Term expires on the first Monday in January of 2023. This date being January 2, 2023)
  • Colorado - Jared Polis (D) (Private profile) (Term expires on the second Tuesday in January of 2023. This date being January 10, 2023)
  • Connecticut - Dannel Malloy (D) (Open chair - Retiring with term expiring on the second Wednesday in January of 2019. This date being January 9, 2019)
  • Delaware - John Carney (D) (Term expires on the third Tuesday in January of 2021. This date is January 19, 2021)
  • Florida - Rick Scott (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the second Tuesday in January of 2019. This date being January 8, 2019)
  • Georgia - Nathan Deal (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the second Monday in January of 2019. This date being January 14, 2019)
  • Hawaii - David Ige (D) (Term expires on the first Monday in December of 2018. This date being December 3, 2018)
  • Idaho - Butch Otter (R) (Open chair - Retiring when term expires on the first Saturday in January of 2019. This date being January 5, 2019)
  • Illinois - Bruce Rauner (R) (Term expires on the second Monday in January of 2019. This date being January 14, 2019)
  • Indiana - Eric Holcomb (R) (Term expires on the second Monday in January of 2021. This date being January 11, 2021)
  • Iowa - Kim Reynolds (R) (Term expires on the second Friday in January of 2019. This date being January 11, 2019)
  • Kansas - Jeff Colyer (R) (Term expires on the second Monday in January of 2019. This date being January 14, 2019)
  • Kentucky - Matt Bevin (R) (Term expires on the second Friday in December of 2019. This date being December 10, 2019)
  • Louisiana - John Bel Edwards (D) (Term expires on the second Monday in January of 2020. This date being January 13, 2020)
  • Maine - Paul LePage (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the first Wednesday in January of 2019. This date being January 2, 2019)
  • Maryland - Larry Hogan (R) (Term expires on the third Wednesday in January of 2019. This date being January 16, 2019)
  • Massachusetts - Charlie Baker (R) (Term expires on the second Thursday in January of 2019. This date being January 10, 2019)
  • Michigan - Rick Snyder (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on January 1, 2019)
  • Minnesota - Mark Dayton (D) (Open chair - Retiring with term expiring on the first Monday in January of 2019. This date being January 7, 2019)
  • Mississippi - Phil Bryant (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the second Tuesday in January of 2020. This date being January 14, 2020)
  • Missouri - Eric Greitens (R) (Term expires on the second Monday in January of 2021. This date being January 11, 2021)
  • Montana - Steve Bullock (D) (Open chair - Term Limited in 2020 with term expiring on the first Monday in January of 2021. This date being January 4, 2021)
  • Nebraska - Pete Ricketts (R) (Term expires on the second Tuesday in January of 2019. This date being January 8, 2019)
  • Nevada - Brian Sandoval (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the first Monday in January of 2019. This date being January 7, 2019)
  • New Hampshire - Chris Sununu. (Term expires on the first Thursday in January of 2019. This date being January 3, 2019)
  • New Jersey - Phil Murphy (D) (Term expires on the third Tuesday in January of 2022. This date being January 18, 2022)
  • New Mexico - Susana Martinez (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on January 1, 2019.)
  • New York - Andrew Coumo (D) (Term expires on December 31, 2018 with the Governor-elect taking office the next day.)
  • North Carolina - Roy Cooper (D) (Term expires on January 1, 2021.)
  • North Dakota - Doug Burgum (R) (Term expires on December 15, 2020)
  • Ohio - John Kasich (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the second Monday in January of 2019. This date being January 14, 2019)
  • Oklahoma - Mary Fallin (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the second Monday in January of 2019. This date being January 14, 2019)
  • Oregon - Kate Brown (D) (Term expires on the second Monday in January of 2019. This date being January 14, 2019)
  • Pennsylvania - Tom Wolf (D) (Term expires on the third Tuesday in January of 2019. This date being January 21, 2019)
  • Rhode Island - Gina Raimondo (D) (Term expires on the second Tuesday in January of 2019. This date being January 8, 2019)
  • South Carolina - Henry McMaster (R) (Term expires on the second Wednesday in January of 2019. This date being January 9, 2019)
  • South Dakota - Dennis Daugaard (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with tern expiring on the second Saturday in January of 2019. This date being January 12, 2019)
  • Tennessee - Bill Haslam (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the third Saturday in January of 2019. This date being January 19, 2019)
  • Texas - Greg Abbott (R) (Term expires on the third Tuesday in January of 2019. This date being January 17, 2019)
  • Utah - Gary Herbert (R) (Term expires on the first Monday in January of 2020. This date being January 6, 2020)
  • Vermont - Phil Scott (R) (Term expires on the first Thursday in January of 2019. This date being January 3, 2019)
  • Virginia - Ralph Northam (D) (Open chair - Term Limited in 2021 as the sitting Governor is not allowed to succeed themselves. Term expires on the second Saturday in January of 2022. This date being January 8, 2022)
  • Washington - Jay Inslee (D) (Term expires on the second Monday in January of 2021. This date being January 11, 2021)
  • West Virginia - Jim Justice (D) (Term expires on the third Tuesday in January of 2021. This date being January 19, 2021)
  • Wisconsin - Scott Walker (R) (Term expires on the first Monday in January of 2019. This date being January 7, 2019)
  • Wyoming - Matt Mead (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the first Monday in January of 2019. This date being January 7, 2019)

Territorial Governors

  • American Samoa - Lolo Matalasi Moliga (Nonpartisan) (Term expires on the first Thursday in January of 2021. This date being January 2, 2021)
  • Guam - Eddie Calvo (R) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the first Monday in January of 2019. This date being January 7, 2019)
  • Northern Mariana Islands - Ralph Torres (R) (Term expires on the second Monday in January of 2019. This date being January 14, 2019)
  • Puerto Rico - Ricky Rosselló (PNP) (Term expires on January 2, 2021)
  • U.S. Virgin Islands - Kenneth Mapp (I) (Open chair - Term Limited in 2018 with term expiring on the first Monday in January of 2019. This date being January 7, 2019)

Mayor of the District of Columbia - Muriel Bowser (D) (Term expires on January 2, 2019.)

Election Cycles

All Governors are elected to a 4 year term, except for New Hampshire and Vermont. These two are elected to a 2 year term.

All Gubernatorial elections, except for Louisiana, are held on the first Tuesday after the first Monday in November. The Gubernatorial election in Louisiana is held on a Saturday in October as the primaries for the chair. If no candidate gets 50% + 1, then 4 weeks later, the Gubernatorial General Election is held.

The terms used below are centered around the election of the US President.

Presidential Election Year (2016)

Delaware, Indiana, Missouri, Montana, New Hampshire, North Carolina, North Dakota, Utah, Vermont, Washington and West Virginia.

The following 2 Territories hold their own Gubernatorial elections as well: American Samoa and Puerto Rico.

"Post-Presidential" Election Year (2017)

New Jersey and Virginia

Midterm Election Year (2018)

Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Florida, Georgia, Hawaii, Idaho, Illinois, Iowa, Kansas, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Mexico, New York, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, South Dakota, Tennessee, Texas, Vermont, Wisconsin and Wyoming.

The following 3 Territories hold their own Gubernatorial elections as well: Guam, Northern Mariana Islands and U.S. Virgin Islands.

A Mayoral election is also held in the District of Columbia.

Pre-Presidential Election Year (2019)

Kentucky, Louisiana and Mississippi