
Magnus Marinasons ätt, sentida benämning på medeltida södermanländsk högfrälsesläkt ibland kallad Leopard, som möjligen härstammande från kung Valdemar Birgersson, vilket antyds av stamfadern Magnus Marinasons (nämnd 1293-1308) metronymikon kombinerat med att han i sin vapensköld för ett lejon. Den enda kända bäraren av namnet Marina i Sverige på 1200-talet var en dotter till kung Valdemar, Marina Valdemarsdotter av Sverige.
Stamfadern Magnus Marinason var före 1305 gift med Kristina Birgersdotter (se Håkan Tunessons ätt). Åtminstone två generationer av släkten (stamfaderns son och sonson) hade Fållnäs på Södertörn som sin sätesgård. Släkten slocknade i slutet av 1430-talet.
Lejonet i vapenskölden feltolkades på 1500-talet (av Rasmus Ludvigsson) naturalistiskt som en leopard och släkten har därför tidigare kallats Leopard. Vapenskölden torde vara heraldiskt korrekt återgiven i den s.k. Bergshammarvapenboken: kluven sköld med det ena fältet i guld, vari ett rött lejon och det andra fältet i blått med en halv lilja av silver.
Magnus Marinason, stamfar Magnus Marinasons ätt Gift med N.N., hustru 1 och Kristina Birgersdotter (Hjorthorn, Birger Håkanssons ätt)
Källor