
Ovaj projekt je dio projekta Hrvatsko Rodoslovlje - Dalmacija, Grad Sinj i Sinjani / This project is a part of Croatian Genealogy – Dalmatia, of Sinj and Sinjani
Hr | En | It, De, Hu | Fr | Es | La
Matične crkvene knjige / Church Books and records - Croatia, Church Books, 1516-1994, from FamilySearch Roman Catholic (Rimokatolička crkva) Sinj
Geni Podprojekt / Geni Subproject
Povijest / History
Povijest grada Sinja / History of Sinj
Antika
Ovo je područje naseljeno još od neolitika, a u antičko su doba u njegovoj blizini bila dva važna lokaliteta, rimski grad Colonia Claudia Aequum u današnjem selu Čitluku, kojega je, vjerojatno, osnovao car August kao oppidum civium Romanorum. Među raznim spomenicima tu su otkriveni glasoviti kip Hekate (Dijane) i Heraklova glava, koji se čuvaju u arheološkoj zbirci franjevačkoga samostana. Zanimljivo je da se u tome gradu rodio rimski vojskovođa Sekst Minucije Faustin, koji je ugušio ustanak Židova i 135. godine razorio Jeruzalem. Na najjužnijem rubu Sinjskoga polja leži pak gradić Trilj, prozvan po negdašnjome Tiluriumu (i Pons Tilurii), koji se nalazio na mjestu današnjega Garduna, neko vrijeme sjedištu rimske VII. legije, a potom pomoćnih postrojba.
Doseljavanje Hrvata
Nije poznato kad su se Hrvati točno doselili u Cetinsku krajinu, ali bizantski car Konstantin VII. Porfirogenet iz 10. stoljeća, u poznatome djelu De administrando imperio (O upravljanju carstvom) među hrvatskim upravnim jedinicama navodi i Cetinsku županiju.
Ispod stare se tvrđave vremenom razvilo naselje koje se u spomenicima spominje i kao Cetina, po obližnjoj rijeci, ali se poslije na nj potpuno prenijelo ime staroga grada, Sinja, kako je ostalo do danas. Grad Sinj bio je od konca 13 stoljeća u rukama moćnih bribirskih knezova Šubića, a sredinom 14. stoljeća potpada pod vlast Nelipića.
Osmanska vlast
Godine 1516., kako se čini, definitivno ga osvajaju Turci. S vremenom je izgubio nekadašnju važnost te se pretvorio u gradić na putu koji je iz Bosne vodio na more. Povratkom vlasti Mletačke Republike 1648. godine na Klis, Sinj zadobiva staru važnost jer stječe ulogu posljednje turske predstraže prema mletačkim posjedima. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja oslobađanja od turske vlasti, napokon 25. rujna 1686. novi providur Girolamo Cornaro s oko 7000 boraca zauzima sinjsku tvrđavu.
Mletačka vlast i bitka pod Sinjem
Zbog loših uvjeta i stalnog turskog zuluma za vrijeme njihove vlasti, osulo se domicilno stanovništvo, te mletačke vlasti nastoje primamiti stanovništvo iz zapadne Bosne i Hercegovine, što im i uspijeva. Najmasovnija se seoba zbila 1687. godine, pod vodstvom franjevaca iz samostana Rame.
U kolovozu 1715. godine Turci pokušavaju ponovno zavladati Sinjem te ga drže pod dugotrajnom opsadom. O događajima iz tog vremena postoji svjedočanstvo u pisanom obliku na talijanskom jeziku, tzv. "Dnevnik opsade Sinja". Prema njemu, tog kolovoza 1715. godine, hrabri puk Sinja i Cetinske krajine ispisao je najslavnije stranice svoje povijesti. Nakon teške opsade, u noći između 14. i 15. kolovoza, Turci su odustali te su bijegom u Livno potražili sigurnost. Za sobom su ostavili oko 10.000 poginulih i golem ratni plijen.
Od samog su početka puk Sinja i njegovi branitelji tu pobjedu pripisivali čudotvornom zagovoru Gospe Sinjske, čija je slika svo vrijeme opsade bila u tvrđavi, kamo je bila prenesena iz franjevačkog samostana podno grada da je Turci ne oskvrnu. U zahvalu na pomoći providur je Balbi s časnicima odmah skupio 80 zlatnika koje su poslali u Mletke da se skuje zlatna kruna i križ i da se okruni Gospin lik. Pri dnu krune urezao je u dva reda riječi :In perpetuum coronata triumphat-Anno MDCCXV (Zauvijek okrunjena slavi slavlje - godine 1715.). U čast veličanstvene pobjede nad Turcima, Sinjani svake godine tradicionalno održavaju viteški turnir, poznat u cijelom svijetu kao Sinjska alka.
Požarevačkim mirom iz 1718. godine cijela se Cetinska krajina s Podinarjem našla kao cjelina i konačno raskrstila s Turcima. Od tada pa sve do 1797. godine, tj. do propasti Mletačke Republike, ostaje pod mletačkom upravom. Razdoblje mletačke vlasti smatra se periodom bezperspektivnosti, iako se zahvaljujući pojačanom prometu i trgovini s Bosnom grad počeo polako gospodarski razvijati. Iz stare i za život neprikladne tvrđave naselje se premješta na ravnicu ispod Kamička do Žankove glavice. Tu se grade crkva, samostan i prve stambene trgovačke kuće.
Austrija i Napoleon
Sporazumom Napoleona i Austrije 17. listopada 1797. godine preko noći je ukinuta Mletačka Republika i njezini posjedi. Napoleon je prepustio mletačke posjede Austriji i već u srpnju iste godine stižu prve austrijske trupe u Cetinsku krajinu. Time je počela prva austrijska okupacija Dalmacije, koja će potrajati osam godina. Iznesene narodne zahtjeve da se Dalmacija združi s Hrvatskom, austrijski dvor nije htio uvažiti. Godine 1798. uvedena je prva osnovna škola u Sinju.
Porazom u bitki kod Austerlitza 1805. godine, Austrija je prisiljena predati Napoleonu sve bivše mletačke posjede, pa tako i Cetinska krajina na samom početku 1806. dobiva novog gospodara. Započelo je burno i značajno razdoblje francuske vladavine koje će potrajati sedam godina. Francuska uprava gdje god može ukida davanja državnih potpora te tako ukida i potporu Sinjskoj alci. Poslije Napoleonova poraza u Rusiji i kod Leipziga 1813. godine, austrijska vojska ponovo zauzima Dalmaciju pa tako i Sinj. Ta će vladavina potrajati do 1918. godine. Da upozna novostečene posjede, austrijski car Franjo II. upriličuje 1818. godine svoj put po Dalmaciji. Tom prigodom posjećuje i Sinj. Sinjani koristeći prigodu upriličuju trčanje Alke koja se toliko svidjela Franji II. da joj je odredio stalnu godišnju pomoć.
Godine 1854. u Sinju je otvorena prva javna gimnazija u Dalmaciji s hrvatskim kao nastavnim jezikom. Utemeljila ju je splitska Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja. Franjevačka gimnazija je dobila ime Javno više hervatsko gimnazije u Sinju pod upravom oo. franjevaca Presvetog Otkupitelja. Danas ta gimnazija održava nastavu za klasični i jezični gimnazijski smjer.
Radi povoljnog strateškog položaja Sinj postaje značajno vojno središte u Dalmaciji. Krajem 19. stoljeća gospodarskim jačanjem grada, koje se zasniva na trgovini s bližom i daljom okolicom, grad se povezuje željeznicom sa Splitom, a mostovima preko Cetine s ostalim krajevima krajine i Bosnom. Godine 1898. grad pogađa veliki potres, koji nanosi značajnu štetu. Godine 1914. grad dobiva kvalitetnu opskrbu pitkom vodom s izvora Kosinac. Iste godine počinje Prvi svjetski rat, koji uzima znatne žrtve u Cetinskoj krajini.
Sinj u Kraljevini SHS
Porazom Austrije u ratu stvara se nova državna zajednica 1918. godine, Kraljevina SHS. Nova država pod prevlašću dinastije Karađorđevića nije ni izdaleka ispunila narodna očekivanja. Kada je 1928. godine izvršen atentat na Stjepana Radića u Narodnoj skupštini u Beogradu, u Sinju je odgođeno trčanje Alke. Alkari su s momcima pošli na sprovod ubijenoga predsjednika HSS-a u Zagreb. U razdoblju između dva rata u samoj varoši Sinju razvija se vrlo živ i bogat kulturni život. Osnivaju se dvije amaterske kazališne skupine, pjevački zborovi s većim brojem članova, dvije limene glazbe te filharmonijski orkestar, a kroz realnu i klasičnu gimnaziju odgaja se veliki broj domaćih intelektualaca. Zbog ljubavi za konjički sport i radi poticanja razvoja konjarstva u Cetinskoj se krajini organiziraju svake godine konjičke utrke. Danas u Sinju djeluju konjički klubovi Alkar i Alamo (Brnaze).
Drugi svjetski rat / WWII
Veći dio Drugoga svjetskog rata grad Sinj i obližnja naselja su proveli pod vlašću vojnih snaga Nezavisne Države Hrvatske što ustaša i domobrana što talijanskih i njemačkih vojnika. Shodno tome režim koji je podržavao državni sustav NDH rezultirao je time da Sinj postane jedno od središta širenja ideje o NOB-u ali i čestim odmazdama režima NDH prema stanovništvu grada i okolice.
Snage XX. divizije NOV su 25. listopada 1944. oslobodile Sinj.
Grad Sinj je u NOB-u tijekom Drugog svjetskog rata sudjelovalo sa 509 stanovnika koji su bili borci. A sa šireg područja u borbama je poginulo je 1338 sudionika NOB-a od čega i 143 u bitki na Sutjesci. Od lokalnog stanovništva okupatori su za vrijeme Drugog svjetskog rata ubili 1888 stanovnika, zapalili u 59 sela Cetinske krajine 2933 kuće. Borba Sinjana iz NOB je iznjedrila nekoliko stotina časnika od čega šest zapovjednika brigada, te osam Narodnih heroja Jugoslavije: Tadiju Anušića, Božu Bilića (Civljane), Peku Bogdana, Đuru Đapića Đuketu, Matu Golema (Bisko), Ivana Guvu (Čaporice), Antu Jonića (Bisko) i Marka Milanovića (Dicmo-Prisoje).
U koncentracijskim logorima završilo 479 stanovnika sinjskog kraja od čega se većina nije nikada vratila svojim kućama.
Naselja u sastavu Grada Sinja / Settlements of the City of Sinj
geni podprojekti / geni subprojects * Bajagić • Brnaze • Čitluk • Glavice • Gljev • Jasensko • Karakašica • Lučane • Obrovac Sinjski • Radošić • Sinj • Suhač • Turjaci • Zelovo
Prezimena u Sinju / Surnames from Sinj
Most common surnames - Danas-Today / U prošlosti (nekoć) - In the past, from ActaCroatica
U prošlosti (nekoć) / In the past: Poljak, Barać, Vučković, Jukić, Pavić, Buljan, Šušnjara, Vuković, Marić, Ćurković, Romac, Runje, Matić, Budimir, Marković, Modrić, Čović, Milanović, Župić, Labrović
Danas / Today: Pavić, Buljan, Vuković, Jukić, Barać, Poljak, Budimir, Župić, Filipović-Grčić, Vučković, Šušnjara, Tomašević, Romac, Domazet, Runje, Cvitković, Križanac, Bilandžić, Lovrić, Grčić
Najčešća prezimena prema popisu iz 2011. / Most common surnames by population list of 2011.: * Barać, Budimir, Labrović, Jukić, Pavić, Poljak, Romac, Runje, Šušnjara, Vučković
Poznate osobe / Famous people
Životopisi poznatih osoba / Biographies of Famous people
- Ante Bakotić
- Mirko Božić, književnik
- Ivica Buljan, kazališni redatelj
- Vice Buljan, načelnik crvene općine 1940. godine
- Mojmir Čačija, umjetnički voditelj Klape Sinj
- Anđeo Dalla Costa, svećenik i pravnik
- Mladen Delić, sportski novinar
- Ivan Filipović Grčić, svećenik i književnik
- dr. Tihomil Radja (ekonomski i politički analitičar, publicist
- Ivo Filipović Grčić, umjetnik
- Marko Grčić, književnik
- Stjepan Gunjača, arheolog i povjesničar
- Nikola Jerkan, nogometaš
- Šime Jurić, filolog
- fra Rafo Kalinić, mučenik u Drugom svjetskom ratu
- fra Petar Knežević, pjesnik i skladatelj
- Siniša Labrović, konceptualni umjetnik
- Bore Lee, samouki glumac i redatelj
- Leo Lemešić, nogometaš
- Ivan Lovrić, književnik
- Nina Lovrić, slikarica
- Boris Ljubičić, dizajner
- fra Ivan Marković, književnik
- fra Josip Olujić, paleontolog
- Siniša Pavić, pisac i scenarist
- Milka Podrug Kokotović, glumica
- Vedran Runje, nogometni vratar
- Goran Sablić, nogometaš
- Ante Sesardić, pravnik
- Dražen Sesardić, predsjednik Vrhovnog suda SR Hrvatske, hrv. proljećar
- Stipe Sikirica, kipar
- fra Josip Ante Soldo, znanstvenik
- Miko Tripalo, političar, sudionik Hrvatskog proljeća
- fra Pavao Vučković, graditelj crkve i samostana, legendarni zapovjednik obrane Sinja
- Ante Vukušić, nogometaš
- Slaven Zambata, nogometaš
- Dražen Žanko, pjevač
- Dušan Žanko, povjesničar
Poveznice / Links
- Grad Sinj Službene stranice grada Sinja / Official website of Sinj
- Sinj, wikipedia
- http://www.sinj.com.hr/vodic/povijest-grada-sinja
- https://zizic.wordpress.com/2013/04/08/sinjski-doktori-znanosti-kro...
- http://vojnapovijest.vecernji.hr/cetinska-1016937
- Sinj, from ActaCroatica
- https://www.youtube.com/watch?v=NzB6ZgNNkHM
Zanimljivosti / Interesting pages
- Muzej Cetinske krajine - Sinj * Župa Gospe Sinjske - Sinj
- Svetište Gospe Sinjske, website
- http://www.visitsinj.com/hr/Vodic/39/znamenitosti
- http://www.kulturni-turizam.com/hrv/sadrzaj/sinj/ * Vatrogasci Sinj kroz povijest / Firefighters of Sinj through history * Sinj kroz povijest / Sinj through history, local fb public group
- Sinjska bitka 1715. godine u svjetlu mletačkih arhivskih vrela, article
- Matični ured Sinj / Registry office of citizens of Sinj, Obrasci za upit u Matični ured / Request Forms for ask to the Registry Office
unos
- 👫 vjencanja - unesena
- 👪 rodjenja (1824-1830🏴☠️ u toku, str 517 zapoceta) (1830-1854✅)(1854-1857✅),(1857-1860✅), (1860-1866✅), (1866-1879✅) ,(1879-1891✅),(1891-1899✅),
- umrli (1836-1856 🏴☠️ u toku, str 331), (1861-1877✅), (1877-1893✅),(1893-1896✅)
umrli do strane 91 https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G99X-KJ1X?i=82&wc=...
Stranci i dosljaci u Sinju
- Maggior Angelini
- ✅ Vincenzo Buratti
- Giacomo Bressan
- ✅ Giacomo Sellenatti
- Giuseppe Cesarini
- ✅ Franc Hauser
- Ivan Omer Kovačević
- Marija Marta Held
- Giuseppina Draugentz
- Ivka Roso
- Lucijan Matulić, pl.
- Ivan Šore
- Cvita Lozić
- Maddalena Dorfler
- Regina Širinić
- Mile Barać Gatar
- Maria Anna Hoefling
- Antun Tomasseo
- Ivan Mijanović
- Carlo Contini
- Manda Boduljak
- Manda Škegro
- Lucija Kašpar
- Ivan Despinić
- Giuseppe Piano
- Jure Juričević
- ✅ Carlo Franceschi
- ✅ Ivana Maloney Corrado
- ✅ Giovanni Malloney Corrado
- Antica Tomljanović
- Vica Bartulica
- Giuseppe Huerbach
- Antonia Vecchietti
- Lucija Bianchi
- Andrijana Klarić Kukuz
- Luka Albanasović
umrli
- Ana Labrović
- Rozalija Čačić
- Mijo Bajam
- Ana Arbanas
- Ante Ćezo
- Ante Kardum Ćorić
- Lucija Relita Didović
- Antica Ivanović
- Ivana Budimir
- Pavao Ora
- don Mijo Roso
- Šima Vučić
- Lucija Geljo
- Ana Barać
- Jela Vučković
- Ivan Ljubić
- Petar Relja
- Kata Mikrut
- Kata Orlova
- Ursula Valentin
- don Ante Pletikosić
- Ilija Župić
- Emilija Novaković
- Nikola Mirković
- Marija Panza
- Ivana Perić
- Pava Vučić
- Marta Tadic ?
- Ana Živanović
- Jela Barbić
- Matija Kunica
- Perina Poljak
- Ivana Jelavić
- Perina Radić?
- Cvita Buljan Odžić
- Jaka Komar
- Jaka Marković
- Kata Ursić Žaja
- Marta Ćuk
- Petar Pranjić
- Anđelija Medvid
- Kata Perković
- Marta Šarić
- Kata Matić
- Jerka Čović ?
- Ana Radović
- Kata Boban
- Ivan Đipalo
- Šima Poljak
- Anđa Kalinić
- Ivan Budimir
- Matija Barać
- Josip Ivačić
- Ivana Radović
- Anđa Batarelo Mandžuka
- Manda Marić
- Andrija Marunica
- Frano Bilandžić
- Vica Zabric
- Ante Vučković
- Marta Koljanin
- Jela Cvrlje
- Ivana Marković
- Martin Mandac
- Toma Rosić
- Ivana Čučuk
- Pavao Stojić
- Josip Matković
- Kata Buzov
- Manda Bogdan
- Jela Cvrlje
- Marko Knezović
- Cvita Nasić
- Paško Šegović ?
- Antica Vidalina
- Ivan Narlovic ?
- Aneta Nikolić Malora
- Filip Modrić
- Jela Žmire
- Manda Topić
- Jure Vukman
- Pavica Zuban
- Jure Turski
- Dr Ivan Žuljević
- Maggior Angelini
- Ivan Narlovic ?
za spojiti domaci
- Ana Dragović
- Jela Roncolin
- Jela Žaja
- Ante Labrović
- Anđa Masle
- Ante Grabovac
- Marko Pavić
- Antica Vidalina
- Jela Šegović ?
- Ilija Batarelo
- Tomica Bulj
- Jela Žmire
- Filip Modrić
- Aneta Nikolić Malora
- Jela Vuković
- Kata Željko
- Marko Vrcić
- Kata Marić ?
- Kata Hrste
- Perina Labrović
- Ante Despot
- Luka Đipalo Ban
- Jakov Muslim
- Jerko Aleksa
- Ante Radošević Mitar
- Miško Poljak
- Ilija Mirčeta
- Luka Đipalo
- Nikola Vuletić Abram
- Ante Urlić
- Andrija Žanko
- Joso Vučemilo Princip
- Marko Batarelo Mandžuka
- Luka Beara
- Ante Soldo
- Jure Smoljanović
- Nikola Radinović
- Stipe Matić
- Nikola Vidić
- Bože Masnić
- Nikola Jakelić
- Bože Babić
- Mate Paštar
- Ante Labrović
- Ante Komar
- Nikola Budimir
- Bože Medija
- Bože Smoljanović
- Frano Musterić
- Šimun Ivković
- Manda Lisičar
- Josip Šimleša
- Mate Perić
- Ivan Perković
- Andrija Smoljanović
- Pera Stuparić Matić
- Ante Batarelo
- Ivanica Janić ?
- Jure Vučemilo
- Lucija Slišković
- Mate Jenjić
- Krste Dukić
- Dujo Goreta
- Josip Đipalo Ban
- Karlo Čičin
- Petar Radović
- Ivan Bagat Uvanović
- Kata Kotarac
- Božo Dolić
- Lucija Vučić
- Josip Čavčić Biskup
- Doroteja Kaštelica
- Luka Oivan
- Bože Brdar
- Janja Maglica
- Petar Peraica
- p.o. Bono Bogić
- Grgo Vučković
- Ante Rosić
- Ante Bilan Perić
- Franz Žoger
- Ivan Stipanović
- Franjo Bikić
- Ivan Šarić Ivanda
- Anđa Bebić Čunćara
- Luka Čikara
- Ivan Bulić
- Lovre Dragaš Pago
- Frano Barać
- Nikola Bregato
- Andrijana Galvan
- Ana Gilić
- Ivan Bradarić
- Ante Šošo
- Nikola Pravdić Alija
- Matija Vujević
- Ante Čorvilo
- Marija Mičin
- Manda Tomić
- Mara Arbižan
- Lucija Medvid
- Martin Radanja
- Martin Bilonić
- Erminija Dalma
- Jaka Jelavić
- Ana Čarić
- Ivan Čikeš
- Marijan Penga
- Lucija Biuk
- Lovre Karlo Škopljanac
- Ante Modrić
- Mara Matić
- Jerka Ljubić
- Pera Runje
- Jure Lučić
- Anđelija Bulović
- Kata Jakaša
- Ana Radinović
- Iva Bilić
- Kata Vučemilo Princip
- Ivan Bogdan
- Iva Panza
- Jela Barać
- Cvita Jurić
- Jela Bezina Turtić
- Ivana Mažurin
- Anđa Milanović
- Anđa Jelinčić
- Šima Milun
- Ana Medić
- Jakov Miletić
- Anđa Boban
- Kata Boban
- Matija Barać
- Lucija ?
- Frano Ergović
- Josip Radačić
- Petar Maretić
- Ana Jeličić
- Ana Stipkov
- Stana Milošević Arnaut
- Jerka Banić
- Kata Pešo
- Lucija Resić
- Matija Batarelo
- Andrija Matutinović
- Anđa Topić
- Anastazija Aljinović
- Perina Vidić
- Marta Vidić
- Antica Vučković
- otac Venceslav (Marko) Bilić
- Marko Bilandžić
- Ana Vrdoljak
- Kata Radić
- Jure Kalinić
- Ivanica Jelavić
- Mato Čović
- Šimun Tokić Karasan
- Ivanica Tičinović
- Anica Ćikina
- Lucija Poljak
- Iva Vuković
- Anđel Dragović
- Pera Cvitić
- Marko Bandić
- Grgo Lovrić
- Luca Donjić Trenta
- Kata Lovrinčević
- Bože Šarić
- Mate Matas
- Iva Erceg
- Ivanica Krivić
- Iva Barać
- Jela Gale
- Iva Listeš iz vojnica
- Mara Barać
- Ana Petrović
- Kata Vučemilo
- Filip Vuković
- Ana Kokan
- Ana Tripalo
- Marta Ćosić
- Božo Poljak
- Ante Romac
- Jela Radić
- Matija Gagić
- Manda Jelinić Purišić
- Ante Odarc
- Jerka Peraica
- Matuša Marinić
- Božo Jagnić
- Matija Trboglav
- Matija Čović
- Jerka Vučković
- Kata Jadrijević
- Nikola Erceg
- Manda Balarin Đipalo
- Šima Tomić Baljko
- Ruža Čović
- Lucija Medija
- Julija Franić (Bareza)
- Lucija Marasović
- Marko Vidić
- Ana Abram
- Ana Matija Jagnić
- Jurka Zelić
- Ana Grabovac
- Anđa Martinović
- Šima Podrug
- Matija Carić
- Kata Grgić
- Ivanica Škoro ?
- Ana Jadrijević
- Lucija Bandov
- Lucija Marković
- Cvita Kučuk Gale
- Anđa Poljak Čarić
- Matija Bilokapić
- Toma Župan ?
- Marta Ljubičić
- Ivana Gulić
- Pavica Marić
- Ivana Podrug
- Nikola Pekić
- Ana Mastelić
- Kata Martić
- Jurka Ivana Perkić
- Jurka Dalić
- Mara Labrović
- Anđa Maras
- Anđa Soldić
- Kata Vlajčević ?
- Nikola Trboglav
- Anđa Živanović Kokot
- Manda Šimić Stonožić
- Kata Balarin
- Anđa Mijić
- Cvita Laštre
- Lucija Vidić
- Ivana Radić
- Ivana Vilović
- Mara Peraica
- Doma Čović
- Doma Bua
- Manda Kabrovic ?
- Lucija Odrić Terzić
- Matija Curo
- Ivana Ljubičić
- Doma Bua
- Stanislava Jukić
- Marta Žuljević
- Jela Erceg
- Jela Arbanas
- Lucija Živalj
- Antica Petričić
- Marijeta Koludrović
- Jaka Bilanović
- Kata Blažović
- Ivana Maganić
- Manda Buljan
- Ana Poljak
- Matija Buljan
- Ivana Radović
- Marija Valenti
- Ivana Vuković
- Perina Marenović
- Mijo Skočibušić
- Anđa Topić
- Nikola Žurić
- Mate Milanović
- Ante Šarić
- Kata Budimir
- Ante Perković
- Jela Ban
- Josip Katić
- Dujo Anđelić
- Mijo Pavlović
- Mate Peršić
- Marta Penović
- Toma Bogdan
- Lucija Zohar
- Ivana Kokić
- Anđa Miloš
- Perina Poljak
- Eva Bilandžić
- Jela Vidić
- Jela Jerković
- Marija Vidić
- Marija Vidić
- Ana Tadić Guja
- Marta Borković
- Pavica Radović ?
- Ivana Marić
- Matija Bilođerić
- Ana Dragović
nez. djeca
- Ilija Smoljo
- Josip Pavlović
- Ante Talaja
- Cvita Marun
- Pavica Čavčić
- Filip Vučković
- Josip Frozia
- Agnese Jangl
- Martin Dadić
- Marija Krolo
- Kata Vučković
- Marija Poleš
- Ana Karmčar Škalj
- Pavica Pekić
- Anđa Topić
- Lucija Bravić
- Ivan Vučković
- Matija Buljan
- Dragomir Ljubonski Majić
- Cvita Ana Bebić
- Marija Olfanga Franjka Vicić
- Ana Masle
- Jaka
- Miško Boko
- Mara Ana Berticioli Trumbeta
- Božica Perić Čabrić
- Ana Kata Delić Ćuk
- Ana Marinić
- Ana Mandinić
- Jakov Jozip Perkušić
- Ivan Delikonda Radović
- Vida Marija Vidić
- Anđa Čarić
- Manda Marendić
- Perina Šimić
- Manda Roguljić
- Pera Ivaniš
- Manda Jelinić Purišić
- Marija Geljo
- Elauterija Žuljević
hercegovacke prebjeglice
Ovaj projekt je dio projekta Hrvatsko Rodoslovlje - Dalmacija, Grad Sinj i Sinjani / This project is a part of Croatian Genealogy – Dalmatia, of Sinj and Sinjani
Hr | En | It, De, Hu | Fr | Es | La
Matične crkvene knjige / Church Books and records - Croatia, Church Books, 1516-1994, from FamilySearch Roman Catholic (Rimokatolička crkva) Sinj
Geni Podprojekt / Geni Subproject
Povijest / History
Povijest grada Sinja / History of Sinj
Antika
Ovo je područje naseljeno još od neolitika, a u antičko su doba u njegovoj blizini bila dva važna lokaliteta, rimski grad Colonia Claudia Aequum u današnjem selu Čitluku, kojega je, vjerojatno, osnovao car August kao oppidum civium Romanorum. Među raznim spomenicima tu su otkriveni glasoviti kip Hekate (Dijane) i Heraklova glava, koji se čuvaju u arheološkoj zbirci franjevačkoga samostana. Zanimljivo je da se u tome gradu rodio rimski vojskovođa Sekst Minucije Faustin, koji je ugušio ustanak Židova i 135. godine razorio Jeruzalem. Na najjužnijem rubu Sinjskoga polja leži pak gradić Trilj, prozvan po negdašnjome Tiluriumu (i Pons Tilurii), koji se nalazio na mjestu današnjega Garduna, neko vrijeme sjedištu rimske VII. legije, a potom pomoćnih postrojba.
Doseljavanje Hrvata
Nije poznato kad su se Hrvati točno doselili u Cetinsku krajinu, ali bizantski car Konstantin VII. Porfirogenet iz 10. stoljeća, u poznatome djelu De administrando imperio (O upravljanju carstvom) među hrvatskim upravnim jedinicama navodi i Cetinsku županiju.
Ispod stare se tvrđave vremenom razvilo naselje koje se u spomenicima spominje i kao Cetina, po obližnjoj rijeci, ali se poslije na nj potpuno prenijelo ime staroga grada, Sinja, kako je ostalo do danas. Grad Sinj bio je od konca 13 stoljeća u rukama moćnih bribirskih knezova Šubića, a sredinom 14. stoljeća potpada pod vlast Nelipića.
Osmanska vlast
Godine 1516., kako se čini, definitivno ga osvajaju Turci. S vremenom je izgubio nekadašnju važnost te se pretvorio u gradić na putu koji je iz Bosne vodio na more. Povratkom vlasti Mletačke Republike 1648. godine na Klis, Sinj zadobiva staru važnost jer stječe ulogu posljednje turske predstraže prema mletačkim posjedima. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja oslobađanja od turske vlasti, napokon 25. rujna 1686. novi providur Girolamo Cornaro s oko 7000 boraca zauzima sinjsku tvrđavu.
Mletačka vlast i bitka pod Sinjem
Zbog loših uvjeta i stalnog turskog zuluma za vrijeme njihove vlasti, osulo se domicilno stanovništvo, te mletačke vlasti nastoje primamiti stanovništvo iz zapadne Bosne i Hercegovine, što im i uspijeva. Najmasovnija se seoba zbila 1687. godine, pod vodstvom franjevaca iz samostana Rame.
U kolovozu 1715. godine Turci pokušavaju ponovno zavladati Sinjem te ga drže pod dugotrajnom opsadom. O događajima iz tog vremena postoji svjedočanstvo u pisanom obliku na talijanskom jeziku, tzv. "Dnevnik opsade Sinja". Prema njemu, tog kolovoza 1715. godine, hrabri puk Sinja i Cetinske krajine ispisao je najslavnije stranice svoje povijesti. Nakon teške opsade, u noći između 14. i 15. kolovoza, Turci su odustali te su bijegom u Livno potražili sigurnost. Za sobom su ostavili oko 10.000 poginulih i golem ratni plijen.
Od samog su početka puk Sinja i njegovi branitelji tu pobjedu pripisivali čudotvornom zagovoru Gospe Sinjske, čija je slika svo vrijeme opsade bila u tvrđavi, kamo je bila prenesena iz franjevačkog samostana podno grada da je Turci ne oskvrnu. U zahvalu na pomoći providur je Balbi s časnicima odmah skupio 80 zlatnika koje su poslali u Mletke da se skuje zlatna kruna i križ i da se okruni Gospin lik. Pri dnu krune urezao je u dva reda riječi :In perpetuum coronata triumphat-Anno MDCCXV (Zauvijek okrunjena slavi slavlje - godine 1715.). U čast veličanstvene pobjede nad Turcima, Sinjani svake godine tradicionalno održavaju viteški turnir, poznat u cijelom svijetu kao Sinjska alka.
Požarevačkim mirom iz 1718. godine cijela se Cetinska krajina s Podinarjem našla kao cjelina i konačno raskrstila s Turcima. Od tada pa sve do 1797. godine, tj. do propasti Mletačke Republike, ostaje pod mletačkom upravom. Razdoblje mletačke vlasti smatra se periodom bezperspektivnosti, iako se zahvaljujući pojačanom prometu i trgovini s Bosnom grad počeo polako gospodarski razvijati. Iz stare i za život neprikladne tvrđave naselje se premješta na ravnicu ispod Kamička do Žankove glavice. Tu se grade crkva, samostan i prve stambene trgovačke kuće.
Austrija i Napoleon
Sporazumom Napoleona i Austrije 17. listopada 1797. godine preko noći je ukinuta Mletačka Republika i njezini posjedi. Napoleon je prepustio mletačke posjede Austriji i već u srpnju iste godine stižu prve austrijske trupe u Cetinsku krajinu. Time je počela prva austrijska okupacija Dalmacije, koja će potrajati osam godina. Iznesene narodne zahtjeve da se Dalmacija združi s Hrvatskom, austrijski dvor nije htio uvažiti. Godine 1798. uvedena je prva osnovna škola u Sinju.
Porazom u bitki kod Austerlitza 1805. godine, Austrija je prisiljena predati Napoleonu sve bivše mletačke posjede, pa tako i Cetinska krajina na samom početku 1806. dobiva novog gospodara. Započelo je burno i značajno razdoblje francuske vladavine koje će potrajati sedam godina. Francuska uprava gdje god može ukida davanja državnih potpora te tako ukida i potporu Sinjskoj alci. Poslije Napoleonova poraza u Rusiji i kod Leipziga 1813. godine, austrijska vojska ponovo zauzima Dalmaciju pa tako i Sinj. Ta će vladavina potrajati do 1918. godine. Da upozna novostečene posjede, austrijski car Franjo II. upriličuje 1818. godine svoj put po Dalmaciji. Tom prigodom posjećuje i Sinj. Sinjani koristeći prigodu upriličuju trčanje Alke koja se toliko svidjela Franji II. da joj je odredio stalnu godišnju pomoć.
Godine 1854. u Sinju je otvorena prva javna gimnazija u Dalmaciji s hrvatskim kao nastavnim jezikom. Utemeljila ju je splitska Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja. Franjevačka gimnazija je dobila ime Javno više hervatsko gimnazije u Sinju pod upravom oo. franjevaca Presvetog Otkupitelja. Danas ta gimnazija održava nastavu za klasični i jezični gimnazijski smjer.
Radi povoljnog strateškog položaja Sinj postaje značajno vojno središte u Dalmaciji. Krajem 19. stoljeća gospodarskim jačanjem grada, koje se zasniva na trgovini s bližom i daljom okolicom, grad se povezuje željeznicom sa Splitom, a mostovima preko Cetine s ostalim krajevima krajine i Bosnom. Godine 1898. grad pogađa veliki potres, koji nanosi značajnu štetu. Godine 1914. grad dobiva kvalitetnu opskrbu pitkom vodom s izvora Kosinac. Iste godine počinje Prvi svjetski rat, koji uzima znatne žrtve u Cetinskoj krajini.
Sinj u Kraljevini SHS
Porazom Austrije u ratu stvara se nova državna zajednica 1918. godine, Kraljevina SHS. Nova država pod prevlašću dinastije Karađorđevića nije ni izdaleka ispunila narodna očekivanja. Kada je 1928. godine izvršen atentat na Stjepana Radića u Narodnoj skupštini u Beogradu, u Sinju je odgođeno trčanje Alke. Alkari su s momcima pošli na sprovod ubijenoga predsjednika HSS-a u Zagreb. U razdoblju između dva rata u samoj varoši Sinju razvija se vrlo živ i bogat kulturni život. Osnivaju se dvije amaterske kazališne skupine, pjevački zborovi s većim brojem članova, dvije limene glazbe te filharmonijski orkestar, a kroz realnu i klasičnu gimnaziju odgaja se veliki broj domaćih intelektualaca. Zbog ljubavi za konjički sport i radi poticanja razvoja konjarstva u Cetinskoj se krajini organiziraju svake godine konjičke utrke. Danas u Sinju djeluju konjički klubovi Alkar i Alamo (Brnaze).
Drugi svjetski rat / WWII
Veći dio Drugoga svjetskog rata grad Sinj i obližnja naselja su proveli pod vlašću vojnih snaga Nezavisne Države Hrvatske što ustaša i domobrana što talijanskih i njemačkih vojnika. Shodno tome režim koji je podržavao državni sustav NDH rezultirao je time da Sinj postane jedno od središta širenja ideje o NOB-u ali i čestim odmazdama režima NDH prema stanovništvu grada i okolice.
Snage XX. divizije NOV su 25. listopada 1944. oslobodile Sinj.
Grad Sinj je u NOB-u tijekom Drugog svjetskog rata sudjelovalo sa 509 stanovnika koji su bili borci. A sa šireg područja u borbama je poginulo je 1338 sudionika NOB-a od čega i 143 u bitki na Sutjesci. Od lokalnog stanovništva okupatori su za vrijeme Drugog svjetskog rata ubili 1888 stanovnika, zapalili u 59 sela Cetinske krajine 2933 kuće. Borba Sinjana iz NOB je iznjedrila nekoliko stotina časnika od čega šest zapovjednika brigada, te osam Narodnih heroja Jugoslavije: Tadiju Anušića, Božu Bilića (Civljane), Peku Bogdana, Đuru Đapića Đuketu, Matu Golema (Bisko), Ivana Guvu (Čaporice), Antu Jonića (Bisko) i Marka Milanovića (Dicmo-Prisoje).
U koncentracijskim logorima završilo 479 stanovnika sinjskog kraja od čega se većina nije nikada vratila svojim kućama.
Naselja u sastavu Grada Sinja / Settlements of the City of Sinj
geni podprojekti / geni subprojects * Bajagić • Brnaze • Čitluk • Glavice • Gljev • Jasensko • Karakašica • Lučane • Obrovac Sinjski • Radošić • Sinj • Suhač • Turjaci • Zelovo
Prezimena u Sinju / Surnames from Sinj
Most common surnames - Danas-Today / U prošlosti (nekoć) - In the past, from ActaCroatica
U prošlosti (nekoć) / In the past: Poljak, Barać, Vučković, Jukić, Pavić, Buljan, Šušnjara, Vuković, Marić, Ćurković, Romac, Runje, Matić, Budimir, Marković, Modrić, Čović, Milanović, Župić, Labrović
Danas / Today: Pavić, Buljan, Vuković, Jukić, Barać, Poljak, Budimir, Župić, Filipović-Grčić, Vučković, Šušnjara, Tomašević, Romac, Domazet, Runje, Cvitković, Križanac, Bilandžić, Lovrić, Grčić
Najčešća prezimena prema popisu iz 2011. / Most common surnames by population list of 2011.: * Barać, Budimir, Labrović, Jukić, Pavić, Poljak, Romac, Runje, Šušnjara, Vučković
Poznate osobe / Famous people
Životopisi poznatih osoba / Biographies of Famous people
- Ante Bakotić
- Mirko Božić, književnik
- Ivica Buljan, kazališni redatelj
- Vice Buljan, načelnik crvene općine 1940. godine
- Mojmir Čačija, umjetnički voditelj Klape Sinj
- Anđeo Dalla Costa, svećenik i pravnik
- Mladen Delić, sportski novinar
- Ivan Filipović Grčić, svećenik i književnik
- dr. Tihomil Radja (ekonomski i politički analitičar, publicist
- Ivo Filipović Grčić, umjetnik
- Marko Grčić, književnik
- Stjepan Gunjača, arheolog i povjesničar
- Nikola Jerkan, nogometaš
- Šime Jurić, filolog
- fra Rafo Kalinić, mučenik u Drugom svjetskom ratu
- fra Petar Knežević, pjesnik i skladatelj
- Siniša Labrović, konceptualni umjetnik
- Bore Lee, samouki glumac i redatelj
- Leo Lemešić, nogometaš
- Ivan Lovrić, književnik
- Nina Lovrić, slikarica
- Boris Ljubičić, dizajner
- fra Ivan Marković, književnik
- fra Josip Olujić, paleontolog
- Siniša Pavić, pisac i scenarist
- Milka Podrug Kokotović, glumica
- Vedran Runje, nogometni vratar
- Goran Sablić, nogometaš
- Ante Sesardić, pravnik
- Dražen Sesardić, predsjednik Vrhovnog suda SR Hrvatske, hrv. proljećar
- Stipe Sikirica, kipar
- fra Josip Ante Soldo, znanstvenik
- Miko Tripalo, političar, sudionik Hrvatskog proljeća
- fra Pavao Vučković, graditelj crkve i samostana, legendarni zapovjednik obrane Sinja
- Ante Vukušić, nogometaš
- Slaven Zambata, nogometaš
- Dražen Žanko, pjevač
- Dušan Žanko, povjesničar
Poveznice / Links
- Grad Sinj Službene stranice grada Sinja / Official website of Sinj
- Sinj, wikipedia
- http://www.sinj.com.hr/vodic/povijest-grada-sinja
- https://zizic.wordpress.com/2013/04/08/sinjski-doktori-znanosti-kro...
- http://vojnapovijest.vecernji.hr/cetinska-1016937
- Sinj, from ActaCroatica
- https://www.youtube.com/watch?v=NzB6ZgNNkHM
Zanimljivosti / Interesting pages
- Muzej Cetinske krajine - Sinj * Župa Gospe Sinjske - Sinj
- Svetište Gospe Sinjske, website
- http://www.visitsinj.com/hr/Vodic/39/znamenitosti
- http://www.kulturni-turizam.com/hrv/sadrzaj/sinj/ * Vatrogasci Sinj kroz povijest / Firefighters of Sinj through history * Sinj kroz povijest / Sinj through history, local fb public group
- Sinjska bitka 1715. godine u svjetlu mletačkih arhivskih vrela, article
- Matični ured Sinj / Registry office of citizens of Sinj, Obrasci za upit u Matični ured / Request Forms for ask to the Registry Office
unos
- 👫 vjencanja - unesena
- 👪 rodjenja 1866-1879 (🏴☠️ u toku), 1879-1891✅,1891-1899 ✅,
- umrli 1877-1893 ✅,1893-1896 ✅
Stranci u Sinju
- Giacomo Bressan
- Giacomo Sellenatti
- Giuseppe Cesarini
- Franc Hauser
- Domenik Menini
- Ivan Omer Kovačević
- Jela Katanušić
za spojiti domaci
- Ante Bašić
- Stjepan Burzar
- Ante Despot
- Josip Gaurina
- Luka Đipalo Ban
- Stipan Bilić
- Pilip Bilić
- Filip Bilić
- Jakov Muslim
- Jerko Aleksa
- Ante Radošević Mitar
- Josip Radošević Mitar
- Miško Poljak
- Ante Lovrić Šošo
- Ilija Mirčeta
- Josip Mihoč
- Mate Matić
- Luka Đipalo
- Nikola Vuletić Abram
- Ante Urlić
- Mate Jurić
- Andrija Žanko
- Jozip Jurić Delija
- Joso Vučemilo Princip
- Lovro Čović
- Joso Klarić Kukuz
- Marko Batarelo Mandžuka
- Luka Beara
- Ante Soldo
- Jure Smoljanović
- Nikola Radinović
- Kata Geljo
- Stipe Matić
- Nikola Vidić
- Bože Masnić
- Nikola Jakelić
- Bože Babić
- Mate Paštar
- Ante Labrović
- Ante Komar
- Nikola Budimir
- Bože Medija
- Nikola Marković Ćoso
- Bože Smoljanović
- Ante Labrović
- Frano Musterić
- Šimun Ivković
- Ante Marović
- Manda Lisičar
- Josip Šimleša
- Mate Perić
- Ivan Perković
- Andrija Smoljanović
- Paulino Barać
- Bože Vlajčević
- Pera Stuparić Matić
- Ante Batarelo
- Filip Jelinčić
- Jozip Jurić Delija
- Ivanica Janić ?
- Bože Ivković
- Jure Vučemilo
- Lucija Slišković
- Mate Jenjić
- Krste Dukić
- Dujo Goreta
- Josip Đipalo Ban
- Karlo Čičin
- Lucija Gaurina
- Petar Radović
- Ivan Bagat Uvanović
- Kata Kotarac
- Ante Runje
- Božo Dolić
- Lucija Vučić
- Josip Čavčić Biskup
- Giovanni Malloney Corrado
- Luca Ivačić
- Doroteja Kaštelica
- Luka Oivan
- Bože Brdar
- Pavica Lapić
- Jela Žmire
- Janja Maglica
- Anton Ursa
- Petar Peraica
- p.o. Bono Bogić
- Grgo Vučković
- Ante Rosić
- Lucijan Matulić, pl.
- Jela Čačija
- Ivan Šore
- Ivan Suprag Brigela
- Ante Bilan Perić
- Franz Žoger
- Ivan Stipanović
- Franjo Bikić
- Ivan Šarić Ivanda
- Anđa Bebić Čunćara
- Luka Čikara
- Paval Lapić
- Ivan Bulić
- Lovre Dragaš Pago
- Petar Pavao Bošnjak Rajičević
- Cvita Stupalo
- Petar Atlagić
- Ivan Barać
- Frano Barać
- Nikola Bregato
- Andrijana Galvan
- Ana Gilić
- Ivan Bradarić
- Ante Šošo
- Nikola Pravdić Alija
- Ivan Ivandić
- Stipan Laštre
- Matija Vujević
- Ante Stipanović Popro
- Ante Čorvilo
- Nikola Milošević Arnaut
- Marija Mičin
- Manda Tomić
- Mara Arbižan
- Lucija Medvid
- Martin Radanja
- Martin Bilonić
- Petar Milanović
- Erminija Dalma
- Jaka Jelavić
- Ana Barać
- Ana Dedić
- Ana Čarić
- Ana Bebić
- Ivan Čikeš
- Marijan Penga
- Lucija Biuk
- Lovre Karlo Škopljanac
- Ante Modrić
- Mara Matić
- Jerka Ljubić
- Pera Runje
- Jure Lučić
- Anđelija Bulović
- Milivoj Stipe Nikola Penić
- Kata Jakaša
- Iva Talaja
- Luca Angja Belajic
- Ana Radinović
- Katarina Palmiro (Succhia)