Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.
view all

Profiles

  • Jacob Dawid Lange (1758 - 1808)
    Född o döpt till Jacob Dawid ofta felaktigt Jacob Daniel) Överstelöjtnant i armén 1803Landshövding Uleåborgs län 1805-1808Husförhörslängd Oulun seurakunnan arkisto - Rippikirja 1804-1810 (IAa:15), jaks...
  • Erkki Kalervo Huurtamo (1917 - 1999)
    Huurtamo (v:een 35 Höydén), Erkki Kalervo, maaherra, Lahti*Hollola 11.2.17; vanht pakkamest. Kalle Ilmari Höydén ja Lahja Emilia Yli-Mäkelä. Puol. Lena Marita Konsén 42-; vanht jääk.kapt. Paavo K. ja L...
  • Valdemar Edmund Sandelin (1917 - 1990)
  • Abraham Cronhjort (1634 - 1703)
  • Per Stierncrantz (1681 - 1737)
    översten för Östgöta infanteri Per Stierncrantz (1681–1737). Han upphöjdes 13 januari 1720 till friherre och introducerades på nummer 175. Per Stierncrantz hustru tillhörde den adliga ätten Taube nr 73...

Suomen maaherrat

Suomen maaherrat

Kuopion läänin maaherrat

Maaherrat sodassa -verkkonäyttely

Maaherra oli Suomen valtionhallinnon virkamies, joka johti lääninhallituksen toimintaa. Maaherrat nimitti tasavallan presidentti. Maaherran virkanimike perustettiin vuonna 1634, jolloin Ruotsin hovin kansleri Axel Oxenstierna kehitti siviilihallintoa Suomeen. Aluksi valittiin viisi maaherraa. Ruotsin vallan aikana maaherrat edustivat kuningasta hallintoalueillaan. Suomen itsenäistyttyä edustus siirtyi keskushallinnon suuntaan. Vuosina 1837–1918 maaherran virkanimike oli kuvernööri. Vuoden 2009 lopussa maaherran virat Suomessa lakkautettiin Suomen läänien lakkauttamisen myötä. Ainoan poikkeuksen muodostaa Ahvenanmaan valtionvirasto, jonka ylimmän johtajan virkanimike on edelleen maaherra.

Ahvenanmaan lääni 1918–2009
RDML Hjalmar von Bonsdorff 1918
Karl William Isaksson 1918–1922
Lars Wilhelm Fagerlund 1922–1937
Torsten Rothberg 1938
Ruben Fredrik Österberg 1939–1945
Herman Koroleff 1945–1953
Tor Johan Brenning 1954–1972
• Martin Isaksson 1972–1982
• Henrik Gustafsson 1982–1999
• Peter Lindbäck 1999–2009

Ahvenanmaan valtionvirasto 2010–
• Peter Lindbäck 2010–

Etelä-Suomen lääni 1997–2009
• Tuula Linnainmaa 1997–2003
• Anneli Taina 2003–2009

Hämeen lääni 1831–1997
Carl Carlsson Klick 1831
Jakob Johansson Snellman 1831 (vt.)
Johan Fredrik Stichaeus 1831–1841
Friherre Otto Karl Rehbinder 1841–1863
Samuel Verner von Troil, Sr. 1863–1865
Clas Herman Molander 1865–1869
Lt. Gen. Hjalmar Sebastian Nordenstreng 1870–1875
Edvard Reinhold von Ammondt 1875–1887
Torsten Costiander 1887–1895
Edvard von Boehm 1895–1899
Gustaf Axel von Kothen 1900–1901
Isidor Dmitrievich Swertschkoff 1901–1904
• Aleksandr Papkov 1904–1906
Ivar Sune Gordie 1906–1910
Arthur Brofeldt 1910–1911 (vt.)
Rafael Knut Harald Spåre 1911–1917
Kustaa Aatto Saarinen 1917–1918 (vt.)
Antti Tulenheimo 1918–1919
Albert Alexander von Hellens 1919–1930
• Sigurd Mattsson 1930–1959
Jorma Jussi Kullervo Tuominen 1959–1972
Valdemar Edmund Sandelin 1973–1979
Maaherra Risto Tainio 1979–1994
• Kaarina Suonio 1994–1997

Itä-Suomen lääni 1997–2009
• Pirjo Ala-Kapee 1997–2009

Keski-Suomen lääni 1960–1997
Eino Oskari Palovesi 1960–1972
Artturi Jämsén 1972–1976
Kauko Mikko Sipponen 1976–1985
Kalevi Johannes Kivistö 1985–1997

Kuopion lääni 1831–1997
Lars Larsson Sacklén 1831–1833
Gustaf Adolf Ramsay 1833–1854
Berndt Federley 1854–1855
Sten Knut Johan Furuhjelm 1855–1862
Samuel Henrik Antell 1862–1866
Johan August Gustafsson von Essen 1866–1873
Carl Gustav Mortimer von Kraemer 1873–1884
Lt. Ge. August Järnefelt 1884–1888
Lt. Gen. Johan Fredrik Gustaf Aminoff 1888–1899
Henrik Willehad Åkerman 1899–1900
Gabriel Edvard Krogius 1900–1903
Martti Alexius Wuori 1903–1905
Emil Wilhelm Samuelsson Stenius 1905–1911
Werner Nikolai Tawaststjerna 1911–1913
Artur Robert Gustaf Spåre 1913–1917
Albert Alexander von Hellens 1917–1918
Gustaf Ignatius 1918–1940
P.V.Heikkinen 1940–1950
Lauri Antinpoika Riikonen, MINISTERI 1950–1960
• Erkki O. Mantere 1960–1966
Risto Veli Hölttä 1966–1978
• Kauko Hjerppe 1978–1993
• Olavi Martikainen 1993–1997

Kymen lääni 1945–1997
Arvo Manner 1945–1955
• Artturi Ranta 1955–1964
• Esko Peltonen 1965–1975
Erkki Kalervo Huurtamo 1975–1984
• Matti Jaatinen 1984–1993
• Mauri Miettinen 1993–1997

Kymenkartanon lääni 1775–1831
Gustaf Riddercreutz, Ätten slöts 1774–1783
Count Robert Wilhelm De Geer af Tervik 1783–1789
Otto Wilhelm Ramsay 1789–1792
Herman af Låstbom 1793
Otto Wilhelm Ramsay 1793
Johan Herman Lode 1793–1810
Fredrik Adolf Jägerhorn af Spurila 1810–1812
Anders Gustav Langenskjöld 1812–1827
Johan Adolf Ulrik Jakob Johansson Broberg 1827–1828
Erik Gabrielsson Wallensköld (Wallenius) 1828
Abraham Joakim Molander 1828–1831

Kymenkartanon ja Savon lääni 1747–1775
Henrik Jacob Wrede af Elimä 1747–1753
Anders Johan Nordenskiöld 1753–1756
Otto Vilhelm De Geer af Tervik 1757–1765
Lt.Gen. Anders Henrik Ramsay, d.ä. 1765–1774

Käkisalmen lääni 1634–1721
Henrik Månsson Spåra, till Hyvikkälä 1634–1636
Magnus Nieroth, Haus Megel 1636–1641
Henrik Berndtsson Piper 1641–1642 (vt.)
Reinhold Metztacken, a. Palms 1642–1652
Jakob Törnsköld, till Runstorp 1652–1656
Karl von Scheiding 1657–1660
Patrick Williamsson Ogilvie 1660–1674
Berendt Mellin 1674–1690

Lapin lääni 1938–2009
Kaarlo Henrik Hillilä 1938–1947
Uuno Hannula 1947–1958
Valtioneuvos Martti Juhani Miettunen 1958–1973
Asko Arvid Oinas 1974–1994
Hannele Pokka 1994–2008
• Timo E. Korva 2008–2009

Länsi-Suomen lääni 1997–2009
• Heikki Koski 1997–2003
• Rauno Saari 2003–2009

Mikkelin lääni 1831–1997
Abraham Joakim Molander 1831–1837
Gabriel Anton Cronstedt 1837–1840
Paroni Otto Abraham Boije af Gennäs 1840–1847
Alexander Adam Thesleff 1847–1853
Carl Fabian Teodor Langenskjöld 1853–1854
Carl Emil Cedercreutz 1854–1856
Bernhard Indrenius 1856
Samuel Verner von Troil, Sr. 1856–1863
Theodor Sebastian Gustaf Thilén 1863–1869
Carl Gustav Mortimer von Kraemer 1869–1873
Edvard Reinhold von Ammondt 1874–1875
Lt. Gen. Hjalmar Sebastian Nordenstreng 1876–1883
Lt. Ge. August Järnefelt 1883–1884
Axel Gustaf Samuel von Troil 1884–1889
Johannes Gripenberg 1889–1891
Geheimeråd Knut Robert Carl Walfrid Spåre 1891–1899
Lennart Fritiof Munck af Fulkila 1900–1903
Alexander Alexandrovich Vatatzi 1903–1905
Anton Leonard von Knorring 1905–1910
Eliel Ilmari Wuorinen 1910–1911
Leo Aristides Sirelius 1911–1916
Nikolai Feodorovitš Sillman 1916–1917
• Aleksanteri August Aho 1917
Maaherra Ernst Edvard Rosenqvist 1918–1927
• Albin Pulkkinen 1927–1933
Emil Julius Juhonpoika Jatkola 1933–1948
Alpo Lumme 1949–1957
Urho Johan Kiukas 1957–1970
Viljo Artturi Virtanen 1970–1979
Uuno Henrik Voutilainen 1979–1989
J. Juhani Kortesalmi 1989–1997

Oulun lääni 1775–2009
Carl Magnus Jägerhorn af Spurila 1775–1782
Baron Adolf Tandefelt 1782–1785
Johan Fredrik Carpelan 1785–1800
Lt. Col. Samuel af Forselles 1800–1802
Adolf Meinander adlad Edelsvärd 1802–1804
Landshövding Gustaf Edelstam 1804-1805 (vt.)
Jacob Dawid Lange 1805–1808
Karl Henrik Ehrenstolpe 1809–1820
Samuel Fredrik von Born 1820–1826
Johan Abraham Stjernschantz 1826–1834
Robert Wilhelm Lagerborg 1834–1849
Alexander Lavonius 1849–1862
Georg von Alfthan 1862–1873
Statsråd Otto Gustaf Nyberg 1873–1879
Carl Johan Jägerhorn af Spurila 1878–1883
Carl Adolf Tamelander 1883–1884
Gabriel Johan Masalin 1884–1886
Johan Axel Gripenberg 1886–1889
Anders Johan Malmgren 1889–1897
Gustaf Esaias Fellman 1897–1901
Gen. Maj. Edvard Furuhjelm 1901–1903
Otto Sarvi 1903–1905
Maj.Gen. Guido Gadolin 1905–1911
Theodor Hjalmar Langinkoski 1911–1915
Axel Fabian af Enehjelm 1915–1917
Matts Von Nandelstadh 1917–1925
Eero Yrjö Pehkonen1925–1948
Kaarlo (Kalle) Nikolai Määttä 1949–1967
Niilo Mikael Ryhtä 1967–1973
Erkki Antero Haukipuro 1973–1986
Ahti Antti Johannes Pekkala 1986–1991
• Eino Siuruainen 1991–2009

Petsamon lääni 1921–1921
Veikko Ilmari Helenius 1921

Pohjanmaan lääni 1634–1775
Melcher Wernstedt 1635–1642
Hans Claesson Kyle 1642–1648 (Vaasan lääni)
Erik Åkesson Soop 1644–1648 (Oulun lääni)
Hans Claesson Kyle 1648–1650
Lt. Col. Ture Svensson Ribbing, till Grensholm 1650–1654
Johan Gertsson Graan 1654–1668
Jakob Duwall 1668–1669
Johan Gertsson Graan 1669–1674
Greve Didrik Hermansson Wrangel af Adinal 1674–1685
Gustav Grass 1685–1694
Johan Nilsson Ehrenskiöld 1694–1706
Baron Johan Stiernstedt 1706 (vt.)
Lorentz Clerck 1706–1720
Reinhold Wilhelm von Essen 1720–1732
Field Marshal Carl Henrik Wrangel af Adinal, till Sontack 1732
Bror Andersson Rålamb 1733–1734
Carl Frölich 1734–1739
Grev Gustaf Carl Creutz 1739–1746
Maj. Gen. Gustaf Abraham Piper 1746–1761
Gustaf von Grooth 1761–1762
Carl Fredriksson Sparre 1763
Friherre Fredrik Henrik Sparre 1763
Col. Lorentz Johan Giös, till Prästkulla 1763–1774
Fredrik Magnus von Numers 1774 (vt.)

Pohjois-Karjalan lääni 1960–1997
Lauri Antinpoika Riikonen, MINISTERI 1960–1967
Esa Elias Timonen 1967–1992
• Hannu Tenhiälä 1992–1997

Savon ja Karjalan lääni 1775–1831
Otto Ernst Boije af Gennäs 1775–1781
Lt. Col. Georg Henrik von Wright 1781–1786
Simon Wilhelm Carpelan 1786–1791
Anders Johan Ramsay 1791–1803
Col. Erik Johan von Fieandt 1803
Olof af Wibeli 1803–1809
Simon Wilhelm Carpelan 1809–1810
Gustaf Aminoff 1810–1827
Carl Carlsson Klick 1828–1829
Lars Larsson Sacklén 1829–1831

Savonlinnan ja Kymenkartanon lääni 1721–1747
Baron Johan Henrik Frisenheim 1721–1737
Joakim von Dittmer 1738–1741
Carl Johan Stiernstedt, till Fullersta 1741–1746

Turun ja Porin lääni 1634–1997
Bror Andersson Rålamb 1634–1637
Melker Falkenberg af Bålby 1637–1641
Melker Falkenberg af Bålby 1641–1642 (Turun lääni)
Knut Nilsson Lilliehöök af Fårdala 1642–1646 (Turun lääni)
• Ei maaherraa 1641–1646 (Porin lääni)
Knut Nilsson Lilliehöök af Fårdala 1647–1648
Baron Lorenz Ernstsson Creutz, to Kasseritz (vanhempi) 1649–1655
Erik Ericsson von der Linde 1655–1666
Ernst Johan Creutz, Sr. 1666
Harald Eriksson Oxe 1666–1682
Baron Lorentz Lorentzson Creutz (nuorempi) 1682–1698
Jakob Bure 1698–1706
Justus Biesemwinkel nobil. von Palmenberg 1706–1714
Baron Johan Stiernstedt 1711–1713 (vt.) ja 1714–1722
Otto Reinhold Yxküll, a. Engdes 1722–1746
Lars Johan Malm, adlad Ehrenmalm 1744–1747 (vt.) ja 1747–1749
Johan Georg Lillienberg 1749–1757
Jeremias Wallén / Walleen / Wallenius 1757–1768
Christoffer Johan Rappe 1769–1776
H. Exc. Greve Fredrik Ulrik von Rosen 1776–1781
Nils Hasselbom, adlad Fredensköld 1776, 1778, 1781 (vt.)
Friherre Magnus Wilhelm Armfelt 1782–1790
Joakim Joakimsson von Glan 1789–1790 (vt.)
Ernst Gustav von Willebrand 1790–1806
Olof af Wibeli 1801–1802 (vt.)
Knut Samuelsson von Troil 1806–1816
Otto Herman Lode 1811–1813 (vt.)
Count Carl Erik Mannerheim 1816–1826
Lars Gabriel von Haartman 1820–1822 (vt.)
Erik Gabrielsson Wallensköld (Wallenius) 1822–1826 (vt.) ja 1826–1828
Johan Adolf Ulrik Jakob Johansson Broberg 1828–1831
Lars Gabriel von Haartman 1831–1842
Gabriel Anton Cronstedt 1840–1842 (vt.) ja 1842–1856
Samuel Verner von Troil, Sr. 1856 (vt.)
Carl Fabian Teodor Langenskjöld 1856–1858
Selim Mohammed Ekbom 1857–1858 (vt.)
Johan Axel Cedercreutz 1858–1863 (vt.) ja 1863
Count Carl Magnus Creutz 1864–1866 (vt.) ja 1866–1889
Axel Gustaf Samuel von Troil 1889–1891
Wilhelm Theodor von Kraemer 1891–1903
Theodor Hjalmar Langinkoski 1903–1905
Knut Gustaf Nikolai Fredriksson Borgenström 1905–1911
Eliel Ilmari Wuorinen 1911–1917
Albert Alexander von Hellens 1917 (vt.) • Albert Alexander von Hellens 1917–1922
Veikko Ilmari Helenius 1922–1932
Wilho Kyttä 1932–1949
• Erkki Härmä 1949–1957
Esko Alpo Uolevi Kulovaara 1957–1971
• Sylvi Siltanen 1972–1977
Paavo Johannes Aitio 1977–1985
Pirkko Annikki Työläjärvi 1985–1997

Uudenmaan lääni 1831–1997
Johan Ulrik Gripenberg 1831
Gustaf Magnus Armfelt 1832–1847
General Johan Mauritz Nordenstam 1847–1858
Samuel Henrik Antell 1858–1862
General Vladimir Alfons Walleen 1862–1869
Theodor Sebastian Gustaf Thilén 1869–1873
Georg von Alfthan 1873–1888
Victor Napoleon Procopé 1888
Maj. Gen. Hjalmar Georg Palin 1888–1897
Maj. Gen. Casten de Pont 1897-1900
Mikhail Nikiforovich Kaygorodov 1901–1905
Anatolij Anatoljevich Rheinbott-Rezvoj 1905
Alexander Lwowsky 1905–1906
Max Theodor Alfthan 1906–1910
Eugraf Nyman 1910–1917
Bernhard Otto Andersson Widnäs 1913–1917
Bruno Fredrik Jalander 1917–1932
Veikko Ilmari Helenius 1932–1944
Ilmari Armas-Eino Martola 1944–1946
Väinö Johannes Antinpoika Meltti 1946–1964
Reino Ragnar Lehto 1964–1966
Kaarlo Vilhelmi Pitsinki 1966–1982
• Jacob Söderman 1982–1989
• Eva-Riitta Siitonen 1990–1996
• Pekka Silventoinen 1996–1997

Uudenmaan ja Hämeen lääni 1634–1831
Arvid Göransson Horn af Kanckas 1634–1640
Arvid Göransson Horn af Kanckas 1640–1648 (Hämeen lääni)
Reinhold Metztacken, a. Palms 1640–1642 (Uudenmaan lääni)
Lt. Col. Jakob Claesson Uggla, till Saleby 1642–1648 (Uudenmaan lääni)
Col. Erik Andersson Oxe 1648–1652
Ernst Johan Creutz, Jr. 1652–1666
Udde Knutsson Ödell-Ödla, Till Börsjö 1666–1668
Count Axel Stålarm 1668–1678
Axel Rosenhane (?) 1678–1685
Jonas Kling Klingstedt 1685–1687
Count Carl Bonde af Björnö 1687–1695
Mårten Grelsson Lindhielm 1695–1696
Abraham Cronhjort 1696–1703
Count Johan Lorentzson Creutz 1703–1719
Per Stierncrantz 1719–1737
Axel Erik Gyllenstierna af Lundholm, till Frösåker 1737–1746
Gustaf Samuel Gyllenborg 1746–1756
Anders Johan Nordenskiöld 1756–1761
Hans Henrik Boije af Gennäs 1761–1772
Maj. Gen. Carl Bengtsson Ribbing af Koberg 1773
Lt.Gen. Anders Henrik Ramsay, d.ä. 1774–1776
Anders de Bruce 1777–1786
Maj. Gen. Carl Gustaf Armfelt, Jr 1787–1788
Friherre Johan Henrik Munck af Fulkila 1790–1809
Gustav Fredrik Eriksson Stjernvall 1810–1815
Gustaf Hjärne 1816–1828
Carl Carlsson Klick 1828–1831

Vaasan lääni 1775–1997
Bror Cederström 1775–1785
Baron Adolf Tandefelt 1785–1794
Carl Friedrich Krabbe, adl. 1779 1794–1805
Magnus af Wanberg 1805–1808
Nils Fredrik von Schoultz 1808
Karl Konstantin Carlsson de Carnall 1808–1822
Herman Henrik Wärnhielm 1822–1830
Gustaf Magnus Armfelt 1830 - 1832
Count Carl Gustaf Mannerheim 1832–1833 (vt.) ja 1833–1834
Carl Olof Cronstedt, D.y. 1834–1837 (vt.) ja 1837–1845
Col. Jonas Ferdinand Bergenheim 1845–1847
Berndt Federley 1847–1854
Carl Alexander von Rechenberg 1854–1858
Otto Leonard von Blom 1858–1861
Karl Gustaf Fabian Wrede af Elimä 1862–1863 (vt.) ja 1863–1884
Victor Napoleon Procopé 1884–1888
Lt. Ge. August Järnefelt 1888–1894
Fredrik Waldemar Schauman 1894–1898
Gustaf Axel von Kothen 1898–1900
Fredrik G Björnberg 1900–1903
Fiodoras Knipovičius (Theodor Knipovitš) 1903–1906
Maj. Gen. Casten de Pont 1906–1910
Bernhard Otto Andersson Widnäs 1910–1913
Nikolai Feodorovitš Sillman 1913–1916
Leo Aristides Sirelius 1916–1917
Juho Torppa 1917 (vt.)
Theodor August Heikel 1917–1920
Sosiaaliministeri, kansanedustaja Bruno Gustav Villehard Sarlin 1920–1930
Gen. Erik Heinrichs 1930
Kaarlo Vilho Martonen 1930–1938
Jalo Lahdensuo 1938–1943
Toivo Tarjanne 1943–1944
Karl GUNNAR Rafael Ahlbäck 1944–1967
Martti Juho Viitanen 1967–1977
Maaherra Antti Oskari Pohjonen 1977–1978
Mauno Johannes Kangasniemi 1978–1991
• Tom Westergård 1991–1997

Viipurin lääni 1812–1945
Carl Johan Stjernvall 1812–1815
Carl Johan Walleen 1816–1820
Otto Wilhelm Klinckowström 1820–1821 (vt.) ja 1821–1825
Carl August Ramsay 1825–1827 (vt.) ja 1827–1834
Count Carl Gustaf Mannerheim 1834–1839
Fredrik Steven 1839–1844
Lt. Gen. Casimir Gustafsson von Kothen 1844–1846 (vt.) ja 1846–1853
Alexander Adam Thesleff 1853–1856
Bernhard Indrenius 1856–1866
Gen. Christian Theodor Oker-Blom 1866–1882
Woldemar Karl von Daehn 1882–1885
Sten Karl Tudeer 1885–1888 (vt.) ja 1888–1889
Johan Axel Gripenberg 1889–1899
Geheimrat Nikolai von Rechenberg 1900–1902
Николай Александрович Мясоедов (Nikolai Mjasojedov) 1902–1905
Константин Иванович Казанский (Konstantin Kasanski) 1905 (vt.) ja 1905
• Mikael von Medem 1905–1906 (vt.)
Geheimrat Nikolai von Rechenberg 1906–1907
Baron Birger Gustaf Samuel von Troil 1907–1910
Frans Teodor Karl Fredrik Josef von Pfaler 1910–1917
Anders Verner Hackzell 1918–1920
Lauri Kristian Relander, 2nd President of Finland 1920–1925
Arvo Manner 1925–1945

Viipurin ja Savonlinnan lääni 1634–1721
Col. Åke Eriksson Oxenstierna af Eka och Lindö, till Årsta 1634–1637
Baron Erik Gyllenstierna af Ulaborg, till Ulaborg 1637–1641
Baron Carl Mörner af Tuna 1641–1644 (Viipurin lääni)
Johan Rosenhane 1644–1650 (Viipurin lääni)
Herman Claesson Fleming, till Hannula 1641–1645 (Savonlinnan lääni)
Col. Mikael Mikaelsson Jordan, d.y. 1645–1650 (Savonlinnan lääni)
Johan Rosenhane 1650–1655
Axel Axelsson Stålarm 1655-1656
Baron Anders Henriksson Koskull 1656–1657
Friherre Erik Sigvardsson Kruse af Kajbala 1657–1658
Jakob Törnsköld, till Runstorp 1658–1667
Harald Eriksson Oxe 1667
Conrad Gyllenstierna af Ulaborg 1667–1674
Count Fabian Wrede 1675–1681
Carl Falkenberg af Trystorp 1681–1686
Anders Grelsson Lindhielm 1689–1704
Lt. Gen. Georg Lybecker, till Värsta 1705–1712

Västernorrlandin ja Västerbottenin läänien maaherrat sekä Pietarin ja Viipurin kuvernementtien kuvernöörit

(Västernorrlandin ja Västerbottenin läänien maaherrat hallitsivat vuosina 1634–1809 myös Lapin historiallista maakuntaa ja Tornionlaakson itäpuolta. Pietarin ja Viipurin kuvernementtien kuvernöörit hallitsivat Uudenkaupungin rauhassa 1721 ja Turun rauhassa 1743 Venäjälle luovutettuja alueita vuosina 1721–1812.)

Västernorrlandin lääni 1634–1638
Stellan Otto von Mörner 1634–1638

Västerbottenin lääni 1638–1809
Stellan Otto von Mörner 1638–1641
Frans Crusebjörn 1641–1653
Johan Gertsson Graan 1653–1679
Jakob Henriksson Fleming 1679
Hans Hansson Hansson Clerck 1680–1683
Baron Hans Abraham Kruuse af Verchou, till Varchow 1683–1688
Count Reinhold Johan von Fersen, till Granhammar 1688
Gotthard Strijk, till Morsel 1688–1692
Count Arvid Bernhard Horn af Ekebyholm 1692
Greve Gustaf Robertson Douglas 1692–1705
Col. Otto Vilhelm Löwe 1705–1712
Anders Erik Ramsay 1713–1717
Fredrik Magnus Cronberg 1717–1719
Otto Reinhold Strömfelt 1719
Karl Paulsson Lagerflycht (Paulinus) 1719
Lt. Gen. Jakob Grundel, d.y. 1719–1733
Gabriel Gabrielsson Gyllengrip 1733–1753
• Olof Leijonstedt 1755–1759
Johan Funck 1759–1762
• Martin Ehrensvan 1762–1765
Olof Malmer Malmerfelt 1765–1769
Carl Ephraim Carpelan 1769
Magnus Adolf von Kothen 1769–1775
Georg Gustaf Wrangel af Adinal 1775–1781
Greve Carl Vilhelm Leijonstedt 1781–1782
Fredrik von Stenhagen, ätten slöts 1782–1789
Johan Gustaf af Donner, adl. 13.9.1772 1789–1795
Per Adam Stromberg 1795–1809

Pietarin kuvernementti 1721–1744
Fyodor Count Apraxin 1721–1723
Peter Matveevich Count Apraksin 1724–1725
Prince Alexander Danilovich Menshikov 1725–1727
Jan Kazimierz Sapieha, the Elder 1727–1728
Burchard Christoph Graf von Münnich 1728–1734
Василий Федорович Салтыков (Vasili Saltykov) 1734–1740
Yakov Petrovich Prince Shakhovskoy 1740
Николай Фёдорович Головин (Nikolai Golovin) 1742
Peter von Lacy 1743
Василий Аникитич князь Репнин (Vasili Repnin) 1744
Степан Лукич Игнатьев (Stepan Ignatiev) 1744

Viipurin kuvernementti 1744–1812
Юрий Аникитич Репнин (Juri Nikititš Repnin) 1744
• Afanasi Isakov 1745–1752 (vt.)
• Johann Christoph von Keyser 1752–1754
• Afanasi Isakov 1754–1766
Lt. Gen. Nikolai Heinrich Baron von Engelhardt 1766–1778
Evgeny Petrovich Kashkin 1779–1780
Пётр Алексеевич Ступишин (Pjotr Aleksejevitš Stupišin) 1780–1782
Wilhelm* Heinrich von Engelhardt 1782–1785
• Alexander Magnus von Peutling 1785–1785
Karl Johann von Günzel 1785–1793
Федор Павлович Щербатов (Fjodor Pavlovitš Štšerbatov) 1793–1797
Karl Magnus (Karl Petrovich) von Rüdinger 1797–1799
• Pjotr Vasilievitš Želtuhin 1799–1799
Magnus Magnusson von Orraeus 1799–1804
Николай Федорович Эмин (Nikolai Fjodorovitš Emin) 1804–1808
Иван Яковлевич Бухарин (Ivan Jakovlevitš Buharin) 1808–1811
• Johan Winter 1811–1812