Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Victoria Cross holders

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

view all

Profiles

  • George Thomas Dorrell, VC (1880 - 1971)
    Still researching - CJB Parents probably Marriages Sep 1878 Butcher Emma Kensington 1a 243 Dorrell Thomas Kensington 1a 243
  • Harry Sherwood Ranken, RAMC VC (1883 - 1914)
    Captain RANKEN, HARRY SHERWOOD Died 25/09/1914 Aged 31 Royal Army Medical Corps V C, Mentioned in Despatches Chevalier of the Legion of Honour (France), for gallant conduct during the ope...
  • Captain Theodore Wright, VC (1883 - 1914)
    Theodore Wright Born in Brighton on 15th May 1883. GRO Birth Index WRIGHT, THEODORE Mother's Maiden name TARBET GRO Reference: 1883 J Quarter in STEYNING Volume 02B Page 318 ...
  • Company Sergeant Major Charles Burley Ward, VC (1877 - 1921)
    Charles Burley Ward VC (10 July 1877 – 30 December 1921) was an English recipient of the Victoria Cross, Ward was 22 years old, and a private in the 2nd Battalion, The King's Own Yorkshire Light Infa...
  • George Albert Ravenhill (c.1872 - d.)

The Victoria Cross (VC) is the highest military decoration awarded for valour and devotion to duty "in the face of the enemy" to members of the armed forces, regardless of rank, of various Commonwealth countries, and previous British Empire territories. Up to two bars may be awarded in recognition of further acts of gallantry.

The first ceremony was held on 26 June 1857 at which Queen Victoria invested 62 of the 111 Crimean recipients in a ceremony in Hyde Park, London

The Gazette have a list VC recipients of World War 1, and where to find their citations in The Gazette
See list below - be good to link them to their profiles on Geni!

Sources and References Victoria Cross

List of Victoria Cross recipients by nationality

List of Victoria Cross recipients of uncertain nationality

British West Indies recipients of the Victoria Cross

Victoria Cross registers 1856-1944

Related projects


Indian Rebellion of 1857



List of Crimean War Victoria Cross recipients

Name; Unit; Date of Action; Place of Action

  • Alfred Ablett Grenadier Guards 2 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Alexander 90th Regiment of Foot 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Thomas Arthur Royal Regiment of Artillery 7 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Thomas Beach 55th Regiment of Foot 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • Edward Bell Royal Welch Fusiliers 20 September 1854 Alma, Crimea
  • John Berryman 17th Lancers 25 October 1854 Balaclava, Crimea
  • Claud Bourchier Rifle Brigade (Prince Consort's Own) 20 November 1854 Sevastopol, Crimea
  • Joseph Bradshaw Rifle Brigade (Prince Consort's Own) 22 April 1855 Woronzoff Road, Crimea
  • Cecil Buckley HMS Miranda 29 May 1855 Sea of Azov, Crimea
  • Hugh Burgoyne HMS Swallow 29 May 1855 Sea of Azov, Crimea
  • John Byrne 68th Regiment of Foot 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • John Bythesea HMS Arrogant 9 August 1854 Åland Islands, Finland
  • Daniel Cambridge Royal Regiment of Artillery 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • Henry Hugh Clifford Rifle Brigade (Prince Consort's Own) 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • William Coffey 34th Regiment of Foot 29 March 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Coleman 97th Regiment of Foot 30 August 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Commerell HMS Weser 11 October 1855 Sea of Azov, Crimea
  • John Connors 3rd Regiment of Foot 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Conolly 49th Regiment of Foot 26 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • Henry Cooper HMS Miranda 3 June 1855 Taganrog, Crimea
  • James Craig Scots Fusiliers Guards 6 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • William Cuninghame Rifle Brigade (Prince Consort's Own) 20 November 1854 Sevastopol, Crimea
  • Henry Curtis Naval Brigade 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Edward Daniel HMS Diamond 18 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • Gronow Davis Royal Regiment of Artillery 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • George Day HMS Recruit 17 September 1855 Genitichi, Crimea
  • Collingwood Dickson Royal Regiment of Artillery 17 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • Matthew Dixon Royal Regiment of Artillery 17 April 1855 Sevastopol, Crimea
  • George Dowell Royal Marine Artillery 13 July 1855 Fort of Viborg, Finland
  • Alexander Dunn 11th Hussars 25 October 1854 Balaclava, Crimea
  • Howard Elphinstone Corps of Royal Engineers 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Frederick Elton 55th Regiment of Foot 29 March 1855 Sevastopol, Crimea
  • Thomas Esmonde 18th Regiment of Foot 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Samuel Evans 19th Regiment of Foot 13 April 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Farrell 17th Lancers 25 October 1854 Balaclava, Crimea
  • George Gardiner 57th Regiment of Foot 22 March 1855 Sevastopol, Crimea
  • Gerald Goodlake Coldstream Guards 28 October 1854 Inkerman, Crimea
  • James Gorman Naval Brigade 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • Thomas Grady 4th Regiment of Foot 18 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • Gerald Graham Corps of Royal Engineers 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Grieve Royal Scots Greys 25 October 1854 Balaclava, Crimea
  • Thomas Hale 7th Regiment of Foot 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • Thomas Hamilton 68th Regiment of Foot 11 May 1855 Sevastopol, Crimea
  • Andrew Henry Royal Regiment of Artillery 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • William Hewett HMS Beagle 26 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • William Hope 7th Regiment of Foot 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Mathew Hughes 7th Regiment of Foot 7 June 1855 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Robert Humpston Rifle Brigade (Prince Consort's Own) 22 April 1855 Woronzoff Road, Crimea
  • George Ingouville HMS Arrogant 13 July 1855 Fort of Viborg, Finland
  • William Johnstone HMS Arrogant 9 August 1854 Åland Islands, Finland
  • Henry Jones 7th Regiment of Foot 7 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Joseph Kellaway HMS Wrangler 31 August 1855 Sea of Azov, Crimea
  • John Knox Scots Fusiliers Guards 20 September 1854 Alma, Crimea
  • Peter Leitch Corps of Royal Engineers 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • William Lendrim Corps of Royal Engineers 14 February 1855 Sevastopol, Crimea
  • Wilbraham Lennox Corps of Royal Engineers 20 November 1854 Sevastopol, Crimea
  • Robert Lindsay Scots Fusiliers Guards 20 September 1854 Alma, Crimea
  • Charles Lucas HMS Hecla 21 June 1854 Åland Islands, Finland
  • Charles Lumley 97th Regiment of Foot 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Lyons 19th Regiment of Foot 10 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Henry MacDonald Corps of Royal Engineers 19 April 1855 Sevastopol, Crimea
  • Ambrose Madden 41st Regiment of Foot 26 October 1854 Inkerman, Crimea
  • Joseph Malone 13th Light Dragoons 25 October 1854 Balaclava, Crimea
  • Frederick Maude 3rd Regiment of Foot 5 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • Charles McCorrie 57th Regiment of Foot 23 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • John McDermond 47th Regiment of Foot 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • Roderick McGregor Rifle Brigade (Prince Consort's Own) July 1855[10] Sevastopol, Crimea
  • James McKechnie Scots Fusilier Guards 20 September 1854 Alma, Crimea
  • William McWheeney 44th Regiment of Foot 20 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • Frederick Miller Royal Regiment of Artillery 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • James Mouat 6th Dragoons 26 October 1854 Balaclava, Crimea
  • Andrew Moynihan 90th Regiment of Foot 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • William Norman 7th Regiment of Foot 19 December 1854 Sevastopol, Crimea
  • Luke O'Connor Royal Welch Fusiliers 20 September 1854 Alma, Crimea
  • James Owens 49th Regiment of Foot 30 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • Anthony Palmer Grenadier Guards 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • John Park 77th Regiment of Foot 19 April 1855 Alma, Crimea Inkerman, Crimea
  • Samuel Parkes 4th Light Dragoons 25 October 1854 Balaclava, Crimea
  • William Peel Naval Brigade 18 October 1854 5 November 1854 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Henry Percy Grenadier Guards 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • John Perie Corps of Royal Engineers 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Prettyjohns Royal Marine Light Infantry 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • Joseph Prosser 1st Regiment of Foot 16 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Henry Raby Naval Brigade 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Henry Ramage 2nd Dragoons 25 October 1854 Balaclava, Crimea
  • Thomas Reeves Naval Brigade 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • William Reynolds Scots Fusiliers Guards 20 September 1854 Alma, Crimea
  • William Rickard HMS Weser 11 October 1855 Sea of Azov, Crimea
  • John Robarts HMS Ardent 29 May 1855 Sea of Azov, Crimea
  • John Ross Corps of Royal Engineers 21 July 1855 Sevastopol, Crimea
  • Hugh Rowlands 41st Regiment of Foot 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • Charles Russell Grenadier Guards 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • Mark Scholefield Naval Brigade 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • John Sheppard Naval Brigade 15 July 1855 Sevastopol, Crimea
  • Robert Shields Royal Welch Fusiliers 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Sims 34th Regiment of Foot 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Philip Smith 17th Regiment of Foot 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • William Stanlake Coldstream Guards 26 October 1854 Inkerman, Crimea
  • George Strong Coldstream Guards September 1855 Sevastopol, Crimea
  • John Sullivan Naval Brigade 10 April 1855 Sevastopol, Crimea
  • William Sylvester Royal Welch Fusiliers 8 September 1855 Sevastopol, Crimea
  • George Symons Royal Regiment of Artillery 6 June 1855 Inkerman, Crimea
  • John Taylor Naval Brigade 18 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Christopher Teesdale Royal Regiment of Artillery 29 September 1855 Kars, Turkey
  • Joseph Trewavas HMS Beagle 3 July 1855 Sea of Azov, Crimea
  • Mark Walker 30th Regiment of Foot 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • George Walters 49th Regiment of Foot 5 November 1854 Inkerman, Crimea
  • Francis Wheatley Rifle Brigade (Prince Consort's Own) 12 October 1854 Sevastopol, Crimea
  • Thomas Wilkinson Royal Marine Artillery 7 June 1855 Sevastopol, Crimea
  • Charles Wooden 17th Lancers 26 October 1854 Balaclava, Crimea
  • Alexander Wright 77th Regiment of Foot 22 March 1855 19 April 1855 Sevastopol, Crimea



The Perak War (1875–76)

...took place between British and local forces in Perak, a state in northwestern Malaysiar

Tirah Campaign, British India (1897 - 1898)

... was an Indian frontier war



List of Second Anglo-Afghan War Victoria Cross recipients

The VC was awarded to 16 members of the British Armed Forces for action during the Second Afghan War of 1878–1880
Name; Unit; Date of Action; Place of Action

  • James Adams Bengal Ecclesiastical Department 11 December 1879 Killa Kazi, Afghanistan
  • Thomas Ashford 7th Regiment of Foot 16 August 1880 Kandahar, Afghanistan
  • William Chase 28th Native Infantry 16 August 1880 Kandahar, Afghanistan
  • James Collis Royal Horse Artillery 27 July 1880 Maiwand, Afghanistan
  • John Cook 5th Gurkha Rifles 2 December 1878 Peiwar Kotal, Afghanistan
  • Garrett Creagh Bombay Staff Corps 21 April 1879 Khyber Pass, Afghanistan
  • William Dick-Cunyngham 92nd Regiment of Foot 13 December 1879 Sherpur Pass, Afghanistan
  • Walter Hamilton Corps of Guides 2 April 1879 Futtehabad, Afghanistan
  • Arthur Hammond Corps of Guides 14 December 1879 Asmai Heights, Afghanistan
  • Sir Reginald Hart WIKI Royal Engineers 31 January 1879 Bazar Valley, Afghanistan
  • Edward Leach Royal Engineers & Bengal Sappers and Miners[7] 17 March 1879 Khyber Pass, Afghanistan
  • Patrick Mullane Royal Horse Artillery 27 July 1880 Maiwand, Afghanistan
  • Euston Sartorious 59th Regiment of Foot 24 October 1879 Shahjui, Afghanistan
  • George Sellar 72nd Regiment of Foot 14 December 1879 Asmai Heights, Afghanistan
  • William Vousden 5th Punjab Cavalry 14 December 1879 Asmai Heights, Afghanistan
  • George White 92nd Regiment of Foot 6 October 1879 Charasiah, Afghanistan



List of Second Boer War Victoria Cross recipients

The Victoria Cross (VC) was awarded to 78 members of the British Armed Forces for action during the Second Boer War. (11 October 1899 – 31 May 1902)

Name; Unit; Date of Action; Place of Action
An * indicate a posthumous award

  • Herman Albrecht Imperial Light Horse 6 January 1900* Ladysmith, South Africa
  • Alfred Atkinson Yorkshire Regiment 18 February 1900* Battle of Paardeberg, South Africa
  • William Babtie Royal Army Medical Corps 15 December 1899 Battle of Colenso, South Africa
  • John Barry Royal Irish Regiment 7 January 1901* Monument Hill, South Africa
  • William Bees Sherwood Foresters 30 September 1901 Moedwil, South Africa
  • Harry Beet Derbyshire Regiment 22 April 1900 Wakkerstroom, South Africa
  • Frederick Bell West Australian Mounted Infantry 16 May 1901 Transvaal, South Africa
  • John Bisdee Tasmanian Imperial Bushmen 1 September 1900 Warm Bad, South Africa
  • Frederick Bradley Royal Field Artillery 26 September 1901 Itala, South Africa
  • Edward Brown 14th Hussars 13 October 1900 Geluk, South Africa
  • John Clements Rimington's Guides 24 February 1901 Strijdenburg, South Africa
  • Hampden Cockburn Royal Canadian Dragoons 7 November 1900 Komati River, South Africa
  • Walter Congreve Rifle Brigade 15 December 1899 Battle of Colenso, South Africa
  • Gustavus Coulson King's Own Scottish Borderers 18 May 1901* Lambrechtfontein, South Africa
  • Harry Crandon 18th Royal Hussars 4 July 1901 Springbok Laagte, South Africa
  • Thomas Crean Imperial Light Horse 18 December 1901 Tygerkloof Spruit, South Africa
  • Albert Curtis East Surrey Regiment 23 February 1900 Onderbank Spruit, South Africa
  • Robert Digby-Jones Royal Engineers 6 January 1900* Ladysmith, South Africa
  • Henry Douglas Royal Army Medical Corps 11 December 1899 Magersfontein, South Africa
  • Alexis Doxat Imperial Yeomanry 20 October 1900 Zeerust, South Africa
  • Frederic Dugdale 5th Lancers 3 March 1901 Derby, South Africa
  • Alfred Durrant Rifle Brigade 27 August 1900 Bergendal, South Africa
  • Henry Engleheart 10th Hussars 13 March 1900 Bloemfontein, South Africa
  • William English Scottish Horse 3 July 1901 Vlakfontein, South Africa
  • Donald Farmer Queen's Own Cameron Highlanders 13 December 1900 Nooitgedacht, South Africa
  • James Firth Duke of Wellington's Regiment 24 February 1900 Arundel near Colesberg, South Africa
  • Charles FitzClarence Royal Fusiliers 14 October 1899 Mafeking, South Africa
  • Horace Glasock Royal Horse Artillery 31 March 1900 Korn Spruit, South Africa
  • William Gordon Gordon Highlanders 11 July 1900 Krugersdorp, South Africa
  • Harry Hampton King's (Liverpool) Regiment 21 August 1900 Van Wyk's Vlei, South Africa
  • William Hardham 4th New Zealand Contingent 28 January 1901 Naauwpoort, South Africa
  • William Heaton King's (Liverpool) Regiment 23 August 1900 Geluk, South Africa
  • Edward Holland Royal Canadian Dragoons 7 November 1900 Komati River, South Africa
  • William House Royal Berkshire Regiment 2 August 1900 Mosilikatse Nek, South Africa
  • Neville Howse New South Wales Army Medical Corps 24 July 1900 Vredefort, South Africa
  • Alfred Ind Royal Horse Artillery 20 December 1901 Tafelkop, South Africa
  • Edgar Inkson Royal Army Medical Corps 24 February 1900 Colenso, South Africa
  • Robert Johnston Imperial Light Horse 21 October 1899 Battle of Elandslaagte, South Africa
  • Charles Kennedy Highland Light Infantry 22 November 1900 Dewetsdorp, South Africa
  • Frank Kirby Royal Engineers 2 June 1900 Delagoa Bay Railway, South Africa
  • Henry Knight King's (Liverpool) Regiment 21 August 1900 Van Wyk's Vlei, South Africa
  • Brian Lawrence 17th Lancers 7 August 1900 Essenbosch Farm, South Africa
  • Isaac Lodge Royal Horse Artillery 31 March 1900 Korn Spruit, South Africa
  • John MacKay Gordon Highlanders 20 May 1900 Johannesburg, South Africa
  • Conwyn Mansel-Jones West Yorkshire Regiment 27 February 1900 Tugela, South Africa
  • Horace Martineau Protectorate Regiment 26 December 1899 Mafeking, South Africa
  • Arthur Martin-Leake South African Constabulary 8 February 1902 Vlakfontein, South Africa
  • James Masterson Devonshire Regiment 6 January 1900 Ladysmith, South Africa
  • Francis Maxwell Roberts's Light Horse 31 March 1900 Korn Spruit, South Africa
  • Leslie Maygar 5th Victorian Mounted Rifles 23 November 1901 Geelhoutboom, South Africa
  • Matthew Meiklejohn Gordon Highlanders 21 October 1899 Battle of Elandslaagte, South Africa
  • John Milbanke 10th Hussars 5 January 1900 Colesberg, South Africa
  • Charles Mullins Imperial Light Horse 21 October 1899 Battle of Elandslaagte, South Africa
  • William Nickerson Royal Army Medical Corps 20 April 1900 Wakkerstroom, South Africa
  • John Norwood 5th Dragoon Guards 30 October 1899 Ladysmith, South Africa
  • George Nurse Royal Field Artillery 15 December 1899 Battle of Colenso, South Africa
  • Charles Parker Royal Horse Artillery 31 March 1900 Korn Spruit, South Africa
  • Francis Parsons Essex Regiment 18 February 1900* Battle of Paardeberg, South Africa
  • Edmund Phipps-Hornby Royal Horse Artillery 31 March 1900 Korn Spruit, South Africa
  • James Pitts Manchester Regiment 6 January 1900 Caesar's Camp, South Africa
  • Llewelyn Price-Davies King's Royal Rifle Corps 17 September 1901 Blood River Poort, South Africa
  • Horace Ramsden Protectorate Regiment 26 December 1899 Mafeking, South Africa
  • George Ravenhill Royal Scots Fusiliers 15 December 1899 Battle of Colenso, South Africa
  • Hamilton Reed Royal Field Artillery 15 December 1899 Battle of Colenso, South Africa
  • Arthur Richardson Strathcona's Horse 5 July 1900 Wolwespruit, South Africa
  • Frederick Roberts King's Royal Rifle Corps 15 December 1899* Battle of Colenso, South Africa
  • William Robertson Gordon Highlanders 21 October 1899 Battle of Elandslaagte, South Africa
  • James Rogers South African Constabulary 15 June 1901 Thaba Nchu, South Africa
  • Harry Schofield Royal Field Artillery 15 December 1899 Battle of Colenso, South Africa
  • Robert Scott Manchester Regiment 6 January 1900 Caesar's Camp, South Africa
  • John Shaul Highland Light Infantry 11 December 1899 Magersfontein, South Africa
  • Ernest Towse Gordon Highlanders 11 December 1899 Magersfontein, South Africa
  • William Traynor West Yorkshire Regiment 6 February 1901 Bothwell Camp, South Africa
  • Richard Turner Royal Canadian Dragoons 7 November 1900 Komati River, South Africa
  • Charles Ward King's Own Yorkshire Light Infantry 26 June 1900 Lindley, South Africa
  • Guy Wylly Tasmanian Imperial Bushmen 1 September 1900 Warm Bad, South Africa
  • Alexander Young Cape Police 13 August 1901 Ruiterskraal, South Africa
  • David Younger Gordon Highlanders 11 July 1900* Krugersdorp, South Africa


World War One

VCs of 1914

Issue 28976, 13/11/1914

Issue 28980, 17/11/1914

Issue 28983, 20/11/1914

  • William Fuller

Issue 28985, 24/11/1914

Issue 28998,04/12/1914

  • George Wilson

Issue 28999, 04/12/1914

  • Naik Darwan Sing Negi
  • Sepoy Khudadad

Issue 29001, 08/12/1914

  • Spencer John Bent
  • Frederick William Dobson

Issue 29005, 11/12/1914

  • Walter Lorrain Brodie

Issue 29015, 22/12/1914

  • Norman Douglas Holbrook
  • James Leach
  • John Hogan

VCs of 1915

Issue 29037, 08/01/1915

  • Thomas Edward Rendle

Issue 29074, 16/02/1915

Issue 29123, 09/04/1915

  • Henry Peel Ritchie

Issue 29135, 16/04/1915

  • Edward Barber
  • Wilfred Dolby Fuller
  • Cyril Gordon Martin
  • Henry May
  • Ross Tollerton

Issue 29146, 27/04/1915

Issue 29169, 21/05/1915

  • Edward Courtney Boyle

Issue 29170, 21/05/1915

Issue 29189, 11/06/1915

  • Reginald Alexander John Warneford

Issue 29202, 22/06/1915

  • Charles Hotham Montagu Doughty-Wylie
  • Garth Neville Walford
  • Francis Alexander Caron Scrimger
  • George Rowland Patrick Roupell
  • Frederick William Hall
  • Douglas Walter Belcher
  • Frederick Fisher
  • William Mariner

Issue 29206, 25/06/1915

Issue 29210, 29/06/1915

Issue 29215, 02/07/1915

  • Leonard James Keyworth

Issue 29240, 23/07/1915

  • Eustace Jotham
  • George Raymond Dallas Moor
  • Albert Jacka
  • Joseph Tombs

Issue 29264, 13/08/1915

  • Edward Unwin
  • Wilfred St. Aubyn Malleson
  • George Leslie Drewry
  • William Chas. Williams
  • George McKenzie Samson

Issue 29272, 24/08/1915

Issue 29273, 24/08/1915

Issue 29281, 31/08/1915

Issue 29286, 03/09/1915

Issue 29289, 07/09/1915

  • William Thomas Forshaw

Issue 29312, 01/10/1915

  • Percy Howard Hansen
  • Alfred Potts

Issue 29328, 15/10/1915

Issue 29342, 26/10/1915

  • Oliver Brooks

Issue 23971, 16/11/1915

Issue 29394, 07/12/1915

Issue 29414, 21/12/1915

VCs of 1916

Issue 29447, 21/01/1916

  • Alfred Alexander Burt
  • Alfred Drake
  • Samuel Meekosha

Issue 29496, 03/03/1916

  • Alfred Victor Smith
  • Charles Shoeing-Smith Hull
  • Harry Christian

Issue 29527, 28/03/1916

  • Arthur Forbes Gordon Kilby
  • Eric Archibald McNair
  • Arthur Frederick Saunders
  • William Richard Cotter
  • Henry Kenny
  • William Young

Issue 29530, 31/03/1916

  • Arthur Waldene

Issue 29555, 18/04/1916

Issue 29579, 12/05/1916

  • Lance Naik Lala

Issue 29633, 20/06/1916

  • John Alexander Sinton
  • Sepoy Chatta Singh

Issue 29695, 04/08/1916

  • Arthur Hugh Batten-Pooll
  • John Leslie Green
  • Richard Basil Brandram Jones
  • Lionel Wilmot Brabazon Rees
  • George William Chafer
  • John Erskine
  • William Hackett
  • Arthur Herbert Procter
  • George Stringer

Issue 29735, 05/09/1916

  • William Leefe Robinson

Issue 29740, 08/09/1916

Issue 29751, 15/09/1916

Issue 29752, 15/09/1916

Issue 29765, 26/09/1916

  • William Robert Fountaine Addison
  • Edward Felix Baxter
  • Eric Norman Frankland Bell
  • Angus Buchanan
  • Edgar Kinghorn Myles
  • Thomas Ords Lawder Wilkinson
  • Claude Charles Castleton
  • Joseph Davies
  • Sidney William Ware
  • James Henry Fynn
  • Albert Hill
  • Naik Shahamad Khan

Issue 29802, 24/10/1916

Issue 29836, 24/11/1916

  • Rolands Boys Bradford
  • Tom Edwin Adlam
  • Henry Kelly
  • Robert Downie
  • James Young Turnball
  • Frederick Jeremiah Edwards
  • Robert Ryder

Issue 29866, 15/12/1916

Issue 29885, 29/12/1916

  • William Anderson Bloomfield
  • Eugene Paul Bennett

VCs of 1917

Issue 29901, 12/01/1917

  • John Cunningham
  • David Ross Lauder

Issue 29928, 02/02/1917

  • Humphry Osbaldeston Brooke Firman
  • Charles Henry Cowley

Issue 29937, 09/02/1917

  • Thomas Mottershead

Issue 29972, 06/03/1917

Issue 29978, 09/03/1917

Issue 29985, 13/03/1917

Issue 30008, 03/04/1917

  • Frederick William Palmer

Issue 30029, 20/04/1917

  • Gordon Campbell

Issue 30064, 24/04/1917

Issue 30122, 08/06/1917

  • Edward Elers Delavel Henderson
  • Frederick William Lumsden
  • George Campbell Wheeler
  • Thain Wendell MacDowell
  • James Ernest Newlands
  • Oswald Austin Reid
  • Albert Ball
  • Frederick Maurice Watson Harvey
  • Frank Hubert McNamara
  • Robert Edwin Phillips
  • Charles Pope
  • Reginald Leonard Haine
  • Alfred Oliver Pollard
  • Frederick Charles Booth
  • Harry Cator
  • John William Ormsby
  • John Woods Whittle
  • Ellis Welwood Sifton
  • Thomas Steele
  • John Cunningham
  • George Jarratt
  • Thomas Bryan
  • Michael Heaviside
  • Jorgan Christian Jensen
  • Thomas James Bede Kenny
  • William Johnstone Milne
  • Ernest Sykes
  • Horace Waller

Issue 30130, 12/06/1917

Issue 30147, 22/06/1917

  • William Edward Sanders
  • Walter Richard Parker

Issue 30154, 26/06/1917

Issue 30167, 03/07/1917

  • Arthur Henderson
  • John Readitt

Issue 30194, 20/07/1917

  • Ronald Neil Stuart
  • William Williams

Issue 30215, 31/07/1917

  • Robert Cuthbert Grieve
  • John Manson Craig
  • John Spencer Dunville
  • Thomas Harold Broadbent Maufe
  • Frank Bernard Wearne
  • Frederick Youens
  • Samuel Frickleton
  • John Carroll
  • John George Pattison
  • William Ratcliffe

Issue 30228, 10/08/1917

  • William Avery Bishop

Issue 30258, 28/08/1917

  • Joseph Watt

Issue 30272, 04/09/1917

Issue 30284, 14/09/1917

Issue 30338, 16/10/1917

  • Hardy Falconer Parsons
  • John Carmichael
  • Frederick Hobson
  • John Moyney
  • Sidney James Day
  • Frederick G Room
  • Harry Brown
  • William Boynton Butler
  • Thomas Woodcock

Issue 30363, 30/10/1917

  • Charles George Bonner
  • Thomas Crisp

Issue 30372, 08/11/1917

  • Okill Massey Learmouth
  • Henry Reynolds
  • Frederick Birks
  • Hugh Colvin
  • Montagu Shadworth Seymour Moore
  • Robert Hanna
  • Alfred Joseph Knight
  • James Ockenden
  • Michael James O’Rourke

Issue 30400, 23/11/1917

  • Lewis Pugh Evans
  • William Francis Burman
  • John James Dwyer
  • Joseph Lister
  • Lewis McGee
  • John Molyneux
  • John Harold Rhodes
  • Ernest Albert Egerton
  • Fred Greaves
  • Filip Konowal
  • William Henry Hewitt
  • Harold Mugford
  • Walter Peeler
  • Patrick Bugden
  • George Dancox
  • Albert Halton
  • John Brown Hamilton
  • Arthur Hutt
  • Reginald Roy Inwood
  • Charles Melvin

Issue 30433, 14/12/1917

VCs of 1918

Issue 30471, 08/01/1918

  • John Sherwood Kelly
  • George Randolph Pearkes
  • John Fox Russell
  • Robert Gee
  • Christopher Patrick John O’Kelly
  • Philip Eric Bent
  • Arthur Moore Lascalles
  • John McAulay
  • George Harry Mullin
  • Charles Edward Spackman
  • Colin Barron
  • Robert McBeath
  • George William Clare
  • Thomas William Holmes
  • Cecil John Kinross
  • Henry James Nicholas
  • James Peter Robertson
  • Dafadar Gobind Singh

Issue 30523, 12/02/1918

  • Neville Bowes Elliott-Cooper
  • Hugh Mackenzie
  • George Henry Tatham Paton
  • Walter Napleton Stone
  • Richard William Leslie Wain
  • Samuel Thomas Dickson Wallace
  • Stanley Henry Parry Boughey
  • James Samuel Emerson
  • Cyril Edward Gourley
  • Walter Mills
  • Albert Edward Shepherd
  • John Thomas

Issue 30548, 26/02/1918

  • Charles William Train
  • John Alexander Christie
  • James Duffy

Issue 30578, 12/03/1918

  • Allastair Malcolm Cluny McReady-Diarmid

Issue 30604, 29/03/1918

Issue 30619, 05/04/1918

  • Charles Graham Robertson

Issue 30648, 23/04/1918

Issue 30663, 30/04/1918

  • Alan Jerrard
  • Alan Arnett McLeod

Issue 30667, 30/04/1918

Issue 30675, 07/05/1918

  • Oliver Cyril Spencer Watson
  • Frank Cowther Roberts
  • Alfred Maurice Toye
  • Harold Jackson
  • Richard George Masters
  • Harold Whitfield

Issue 30687, 14/05/1918

  • John Henry Carless

Issue 30697, 21/05/1918

Issue 30726, 31/05/1918

  • Eric Stuart Dougall
  • Cecil Leonard Knox
  • Ernest Frederick Beal
  • Arthur Henry Cross
  • Thomas Young

Issue 30733, 04/06/1918

Issue 30757, 18/06/1918

  • Robert Edward Cruickshank
  • Karanbahadur Rans

Issue 30770, 25/06/1918

  • Julian Royds Gribble
  • Manley Angell James
  • George Burdon McKean
  • Joseph Henry Collin
  • John Schofield
  • John Crowe
  • William Gregg
  • Joseph Edward Woodall
  • James Hewitson
  • William Beesley
  • Arthur Poulter

Issue 30790, 09/07/1918

  • Charles Edward Hudson
  • Theodore Bayley Hardy
  • William King Sadlier
  • William Ruthven

Issue 30807, 19/07/1918

  • Alfred Francis Blakeney Carpenter
  • Richard Douglas Sandford
  • Percy Thompson Dean
  • Edward Bamford
  • Norman Augustus Finch
  • Albert Edward McKenzie

Issue 30811, 23/07/1918

  • George William St. George Grogan
  • John Scott Youll

Issue 30849, 16/08/1918

Issue 30870, 27/08/1918

Issue 30900, 13/09/1918

  • Harold Auten

Issue 30903, 13/09/1918

  • Albert Borella
  • John Meikle
  • Joseph Kaeble

Issue 30922, 24/09/1918

Issue 30967, 18/10/1918

  • Thomas James Harris
  • Samuel Forsyth
  • Edward Smith
  • Harold John Colley
  • James Richardson

Issue 30970, 22/10/1918

  • David Ferguson Hunter

Issue 30975, 25/10/1918

  • David Lowe MacIntyre
  • Robert Spall
  • Harry Garnet Bedford Miner
  • Thomas Dinesen

Issue 30982, 29/10/1918

Issue 30999, 05/11/1918

  • Ferdinand Maurice Felix West

Issue 31012, 12/11/1918

Issue 31021, 19/11/1918

  • Account – Gordon Campbell
  • Account – William Edward Sanders
  • Account – Ronald Neil Stuart
  • Account – Charles George Bonner
  • Account – Thomas Crisp
  • Account – Harold Auten

Issue 31034, 26/11/1918

Issue 31042, 29/11/1918

Issue 31067, 13/12/1918

  • William Hew Clark-Kennedy
  • Daniel Burges
  • Bernard William Vann
  • Bellenden Seymour Hutcheson
  • David Stuart McGregor
  • John Cridlan Barrett
  • Graham Thomson Lyall
  • Edgar Thomas Towner
  • Robert Vaughan Gorle
  • Donald John Dean
  • Lawrence Dominic McCarthy
  • Frank Edward Young
  • John Henry Williams
  • William Henry Johnson
  • William McNally
  • Albert David Lowerson
  • Gerald Sexton
  • Harry Banshard Wood
  • Thomas Neeley
  • Louis McGuffie
  • Arthur Charles Hall
  • Alexander Henry Buckley
  • George Onions
  • Frank Lester
  • Henry Tandey
  • Robert Mactier
  • John Francis Young
  • Walter Leigh Rayfield
  • Robert Matthew Beatham
  • George Cartwright
  • William Matthew Currey
  • Claude Joseph Patrick Nunney

Issue 31082, 24/12/1918

  • Harry Greenwood
  • Blair Anderson Wark
  • James Johnson
  • James Palmer Huffam
  • John O’Niell
  • Roland Edward Elcock
  • Lawrence Carthage Weathers
  • Bernard Sidney Gordon
  • William Edgar Holmes
  • Martin Moffatt
  • John Ryan
  • James Park Woods
  • VCS of 1919

Issue 31108, 03/01/1919

  • Dudley Graham Johnson
  • John MacGregor
  • George Fraser Kerr
  • Milton Fowler Gregg
  • Samuel Lewis Honey
  • George Morby Ingram
  • Joseph Maxwell
  • James Kirk
  • Thomas Caldwell
  • John Clarke
  • Horace Augustus Curtis
  • Frederick Charles Riggs
  • William Merrifield
  • John Brunton Daykins
  • William Harold Coltman
  • Adam Archibald
  • Norman Harvey
  • Francis George Miles
  • James Towers
  • Alfred Wilkinson
  • Thomas Ricketts

Issue 31155, 28/01/1919

  • Brett MacKay Cloutman
  • Coulson Norman Mitchell
  • Wallace Lloyd Algie
  • Martin Doyle
  • Hugh Cairns
  • William Waring
  • James McPhie
  • William Amey
  • Allan Leonard Lewis

Issue 31178, 13/02/1919

  • Arnold Horace Santo Waters WIKI
  • John Neville Marshall WIKI James Neville Marshall

Issue 31236, 14/03/1919

  • George Nicholson Bradford WIKI
  • Arthur Leyland Harrison WIKI

Issue 31340, 13/05/1919

  • George de Cardonne Elsmall Findlay WIKI
  • Edward Donald Bellew WIKI
  • Edmund de Wind WIKI

Issue 31354, 23/05/1919

Issue 31395, 06/06/1919

Issue 31536, 02/09/1919

Issue 31759, 27/01/1920



List of Second World War Victoria Cross recipients

WIKI

Name; Unit; Date of Action; Place of Action
An * indicates a posthumous award

The Victoria Cross was awarded 182 times to 181 recipients for action in the Second World War.

  • Arthur Aaron No. 218 Squadron RAF 12 August 1943* Turin, Italy[A]
  • Michael Allmand 6th Gurkha Rifles 11 June 1944 and 23 June 1944* Pin Hmi Road Bridge, Burma
  • Charles Anderson 2/19th Battalion, AIF 18–22 January 1942 Muar, Malaya
  • Eric Anderson East Yorkshire Regiment 6 April 1943* Battle of Wadi Akarit, Tunisia
  • John Anderson Argyll and Sutherland Highlanders (Princess Louise's) 23 April 1943 Longstop Hill, Tunisia
  • Richard Annand Durham Light Infantry 15–16 May 1940 River Dyle, Belgium
  • Cyril Barton No. 578 Squadron RAF 30 March 1944* Nuremberg, Germany[A]
  • John Baskeyfield South Staffordshire Regiment 20 September 1944* Arnhem, the Netherlands
  • Sidney Bates Royal Norfolk Regiment 6 August 1944*[C] Sourdeval, France
  • Ian Bazalgette No. 635 Squadron RAF 4 August 1944* Trossy St. Maximin, France[A]
  • Stephen Beattie HMS Campbeltown 27 March 1942 St Nazaire, France
  • John Beeley King's Royal Rifle Corps 21 November 1941* Sidi Rezegh, Libya
  • Premindra Bhagat Corps of Indian Engineers 31 January 1941 to 1 February 1941 Gallabat, Abyssinia
  • Frank Blaker 9th Gurkha Rifles 9 July 1944* Taunggyi, Burma
  • John Brunt Sherwood Foresters (Nottinghamshire and Derbyshire Regiment) 9 December 1944* Faenza, Italy
  • Richard Burton Duke of Wellington's (West Riding) Regiment 8 October 1944 Monte Ceco, Italy
  • Robert Cain South Staffordshire Regiment 17–25 September 1944 Arnhem, the Netherlands
  • George Cairns South Staffordshire Regiment 13 March 1944*[C] Henu Block, Burma
  • Donald Cameron HMS X6 22 September 1943 Kåfjord, Norway
  • John Campbell Royal Horse Artillery 21–23 November 1941 Sidi Rezegh, Libya
  • Kenneth Campbell No. 22 Squadron RAF 6 April 1941* Brest, France[A]
  • Lorne Campbell Argyll and Sutherland Highlanders (Princess Louise's) 6 April 1943 Wadi Akarit, Tunisia
  • Edward Chapman Monmouthshire Regiment 2 April 1945 Dortmund-Ems Canal, Germany
  • Edward Charlton Irish Guards 21 April 1945* Wistedt, Germany
  • Leonard Cheshire No. 35 Squadron RAF No. 76 Squadron RAF; No. 617 Squadron RAF June 1940–July 1944[D] Over Europe[A]
  • Albert Chowne 2/2nd Battalion, AIF 25 March 1945* Dagua, New Guinea
  • Aubrey Cosens Queen's Own Rifles of Canada 25–26 February 1945* Mooshof, Germany
  • John Cruickshank No. 210 Squadron RAF 17–18 July 1944 Atlantic Ocean[A]
  • Arthur Cumming Frontier Force Regiment 3 January 1942 Kuantan, Malaya
  • David Currie South Alberta Regiment 18–20 August 1944 Battle of Falaise, France
  • Roden Cutler Royal Australian Artillery 19 June 1941 to 6 July 1941 Merdjayoun-Damour, Lebanon
  • Tom Derrick 2/48th Battalion, AIF 24 November 1943 Sattelberg, New Guinea
  • Fazal Din 10th Baluch Regiment 2 March 1945* Meiktila, Burma
  • Dennis Donnini Royal Scots Fusiliers 18 January 1945* Stein, (Selfkant) Germany
  • Thomas Durrant Corps of Royal Engineers 27 March 1942*[C] St Nazaire, France
  • George Eardley King's Shropshire Light Infantry 16 October 1944 Overloon, the Netherlands
  • John Edmondson 2/17th Battalion, AIF 13–14 April 1941*[C] Tobruk, Libya
  • Hughie Edwards No. 105 Squadron RAF 4 July 1941 Bremen, Germany[A]
  • Keith Elliott 22nd Battalion, NZEF 15 July 1942 Ruweisat, Egypt
  • Harold Ervine-Andrews East Lancashire Regiment 31 May 1940 to 1 June 1940 Dunkirk, France
  • Eugene Esmonde 825 Naval Air Squadron 12 February 1942* Straits of Dover, England[A]
  • Edward Fegen HMS Jervis Bay 5 November 1940* Atlantic Ocean
  • Henry Foote 7th Royal Tank Regiment 27 May 1942 to 15 June 1942 Libya
  • John Foote Royal Canadian Army Chaplain Corps 19 August 1942 Dieppe, France
  • Ian Fraser HMS XE3 31 July 1945 Johore Straits, Singapore
  • John French 2/9th Battalion, AIF 4 September 1942* Milne Bay, New Guinea
  • Christopher Furness Welsh Guards 17–24 May 1940* Arras, France
  • Philip Gardner 4th Royal Tank Regiment 23 November 1941 Tobruk, Libya
  • Donald Garland No. 12 Squadron RAF 12 May 1940* Albert Canal, Belgium[A]
  • Yeshwant Ghadge Maratha Light Infantry 10 July 1944* Upper Tiber Valley, Italy
  • Gaje Ghale 5th Gurkha Rifles 24 May 1943 Chin Hills, Burma
  • Guy Gibson No. 617 Squadron RAF 16 May 1943[E] Möhne Dam, Germany[A]
  • James Gordon 2/31st Battalion, AIF 10 July 1941 Djezzine, Syria
  • Thomas Gould HMS Thrasher 16 February 1942 Crete, Mediterranean Sea
  • Percival Gratwick 2/48th Battalion, AIF 25–26 October 1942* Miteiriya Ridge, Egypt
  • Robert Gray HMS Formidable 9 August 1945* Honshū, Japan[A]
  • Thomas Gray No. 12 Squadron RAF 12 May 1940* Albert Canal, Belgium[A]
  • John Grayburn Parachute Regiment 17–20 September 1944* Arnhem, the Netherlands
  • George Gristock Royal Norfolk Regiment 21 May 1940*[C] River Escaut, Belgium
  • George Gunn 3rd Regiment Royal Horse Artillery 21 November 1941* Sidi Rezegh, Libya
  • Arthur Gurney 2/48th Battalion, AIF 22 July 1942* El Alamein, Egypt
  • Bhanbhagta Gurung 2nd Gurkha Rifles 5 March 1945 Tamandu, Burma
  • Lachhiman Gurung 8th Gurkha Rifles 12–13 May 1945 Taungdaw, Burma
  • Thaman Gurung 5th Gurkha Rifles 10 November 1944* Monte San Bartolo, Italy
  • Abdul Hafiz 9th Jat Infantry 6 April 1944* Imphal, India
  • Ali Haidar 13th Frontier Force Rifles 9 April 1945 Fusignano, Italy
  • John Hannah No. 83 Squadron RAF 15 September 1940 Antwerp, Belgium[A]
  • Eric Harden Royal Army Medical Corps 23 January 1945* Brachterbeek, the Netherlands
  • John Harman Queen's Own Royal West Kent Regiment 8–9 April 1944* Kohima, India
  • John Harper York and Lancaster Regiment 29 September 1944* Antwerp, Belgium
  • Jack Hinton 2nd Division, NZEF 29 April 1941 Kalamai, Greece
  • Charles Hoey Lincolnshire Regiment 16 February 1944* Ngakyedauk Pass, Burma
  • Stanley Hollis Green Howards 6 June 1944 Normandy, France
  • David Hornell No. 162 Squadron RCAF 24 June 1944* Faroes, Atlantic Ocean[A]
  • Alec Horwood Queen's Royal Regiment (West Surrey) 18–20 January 1944* Kyauchaw, Burma
  • Clive Hulme 2nd Division, NZEF 20–28 May 1941 Crete, Greece
  • Thomas Hunter 43 Commando 2 April 1945* Lake Comacchio, Italy
  • James Jackman Royal Northumberland Fusiliers 25 November 1941* Tobruk, Libya
  • Norman Jackson No. 106 Squadron RAF 26 April 1944 Schweinfurt, Germany[A]
  • Namdeo Jadav Maratha Light Infantry 9 April 1945 Senio River, Italy
  • David Jamieson Royal Norfolk Regiment 7–8 August 1944 Grimbosq, France
  • Francis Jefferson Lancashire Fusiliers 16 May 1944 Monte Cassino, Italy
  • Karamjeet Judge 15th Punjab Regiment 18 March 1945* Meiktila, Burma
  • Richard Kelliher 2/25th Battalion, AIF 13 September 1943 New Guinea
  • Edward Kenna 2/4th Battalion, AIF 15 May 1945 Wewak, New Guinea
  • John Kenneally Irish Guards 28 April 1943 Dj. Arada, Tunisia
  • Geoffrey Keyes No. 11 (Scottish) Commando 17–18 November 1941* Beda Littoria, Libya
  • William Kibby 2/48th Battalion, AIF 23–31 October 1942* El Alamein, Egypt
  • Bruce Kingsbury 2/14th Battalion, AIF 29 August 1942 Isurava, New Guinea
  • George Knowland No. 1 Commando 31 January 1945* Kangaw, Burma
  • Ganju Lama 7th Gurkha Rifles 12 June 1944 Ningthoukhong, India
  • Anders Lassen Special Air Service 8–9 April 1945* Lake Comacchio, Italy
  • Herbert Le Patourel Hampshire Regiment 3 December 1942 Tebourba, Tunisia
  • Nigel Leakey King's African Rifles 19 May 1941* Colito, Abyssinia
  • Roderick Learoyd No. 49 Squadron RAF 12 August 1940 Dortmund-Ems Canal, Germany[A]
  • Ian Liddell Coldstream Guards 3 April 1945 Lingen, Germany
  • John Linton HMS Pandora HMS Turbulent September 1939 to 23 March 1943*[D] Mediterranean Sea
  • David Lord No. 271 Squadron RAF 19 September 1944* Arnhem, the Netherlands[A]
  • Charles Lyell Scots Guards 22–27 April 1943* Dj Bou Arada, Tunisia
  • John Mackey 2/3rd Pioneer Battalion, AIF 12 May 1945* Tarakan Island, Borneo
  • James Magennis HMS XE3 31 July 1945 Johore Straits, Singapore
  • John Mahony Westminster Regiment 24 May 1944 River Melfa, Italy
  • Hugh Malcolm No. 18 Squadron RAF 4 December 1942* Chougui, Tunisia[A]
  • Leslie Manser No. 50 Squadron RAF 30 May 1942* Cologne, Germany[A]
  • Jack Mantle HMS Foylebank 4 July 1940* Portland, England
  • Charles Merritt South Saskatchewan Regiment 19 August 1942 Dieppe, France
  • Ron Middleton No. 149 Squadron RAF 28 November 1942* Turin, Italy[A]
  • Anthony Miers HMS Torbay 4–5 March 1942 Corfu, Greece
  • George Mitchell London Scottish 23–24 January 1944* Damiano Ridge, Italy
  • Andrew Mynarski No. 419 Squadron RCAF 12 June 1944* Cambrai, France[A]
  • John Nettleton No. 44 Squadron RAF 17 April 1942 Augsberg, Germany[A]
  • Augustus Newman Essex Regiment 28 March 1942 St Nazaire, France
  • William Newton No. 22 Squadron RAAF 16–18 March 1943*[D][F] New Guinea[A]
  • Moana-Nui-a-Kiwa Ngarimu 28th Māori Battalion, NZEF 26–27 March 1943* Tebaga Gap, Tunisia
  • Harry Nicholls Grenadier Guards 21 May 1940 River Escaut, Belgium
  • Eric Nicolson No. 249 Squadron RAF 16 August 1940 Southampton, England[A]
  • Gerard Norton Kaffrarian Rifles 31 August 1944 Montegridolfo, Italy
  • John Osborn Winnipeg Grenadiers 19 December 1941* Mount Butler, Hong Kong
  • Robert Palmer No. 109 Squadron RAF 23 December 1944*[D] Cologne, Germany[A]
  • Frank Partridge 8th Battalion, AIF 24 July 1945 Bougainville, New Guinea
  • Frederick Peters HMS Walney 8 November 1942 Oran, Algeria
  • Basil Place HMS X7 22 September 1943 Kåfjord, Norway
  • Patrick Porteous Royal Regiment of Artillery 19 August 1942 Dieppe, France
  • Tul Pun 6th Gurkha Rifles 23 June 1944 Mogaung, Burma
  • Lionel Queripel 10th Parachute Battalion 19 September 1944* Arnhem, the Netherlands
  • Agansing Rai 5th Gurkha Rifles 26 June 1944 Bishenpur, India
  • Bhandari Ram 10th Baluch Regiment 22 November 1944 Arakan, Burma
  • Chhelu Ram 6th Rajputana Rifles 19–20 April 1943* Djebel Garci, Tunisia
  • Kamal Ram 8th Punjab Regiment 12 May 1944 River Gari, Italy
  • Richhpal Ram 6th Rajputana Rifles 7–8 February 1941 Keren, Eritrea
  • John Randle Royal Norfolk Regiment 4–6 May 1944* Kohima, India
  • Reginald Rattey 25th Battalion, AIF 22 March 1945 Bougainville, Solomon Islands
  • Claud Raymond Corps of Royal Engineers 21 March 1945*[C] Talaku, Burma
  • William Reid No. 61 Squadron RAF 3 November 1943 Düsseldorf, Germany[A]
  • Peter Roberts HMS Thrasher 16 February 1942 Crete, Mediterranean Sea
  • Maurice Rogers Wiltshire Regiment 3 June 1944 Anzio, Italy
  • Gerard Roope HMS Glowworm 8 April 1940 Norwegian Sea, off Trondheim
  • Robert Ryder HMS Campbeltown 28 March 1942 St Nazaire, France
  • Willward Sandys-Clarke Loyal Regiment (North Lancashire) 23 April 1943* Guiriat El Atach, Tunisia
  • William Savage HM Motor Gun Boat 28 March 1942* St Nazaire, France
  • Arthur Scarf No. 62 Squadron RAF 9 December 1941* Singora, Malaya[A]
  • Derek Seagrim Green Howards 20–21 March 1943 Mareth Line, Tunisia
  • Alfred Sephton HMS Coventry 18 May 1941*[C] Crete, Mediterranean Sea
  • Sher Shah 16th Punjab Regiment 19–20 January 1945* Kyeyebyin, Burma
  • Robert Sherbrooke HMS Onslow 31 December 1942 North Cape, Norway
  • William Sidney Grenadier Guards 8–9 February 1944 Anzio, Italy
  • Gian Singh 15th Punjab Regiment 2 March 1945 Myingyan, Burma
  • Nand Singh Sikh Regiment 11–12 March 1944 Maungdaw–Buthidaung Road, Burma
  • Parkash Singh 8th Punjab Regiment 6 January 1943 Donbaik, Burma
  • Prakash Singh Chib 13th Frontier Force Rifles 16–17 February 1945* Kanlan Ywathit, Burma
  • Ram Singh 1st Punjab Regiment 25 October 1944* Tiddim, Burma
  • Umrao Singh 81st West African Division 15–16 December 1944 Kaladan Valley, Burma
  • Ernest Smith Seaforth Highlanders of Canada 21–22 October 1944 River Savio, Italy
  • Quentin Smythe Royal Natal Carabineers 5 June 1942 Alem Hamza, Egypt
  • Richard Stannard HMT Arab 28 April 1940 to 2 May 1940 Namsos, Norway
  • Leslie Starcevich 2/43rd Battalion, AIF 28 June 1945 Beaufort, Borneo
  • James Stokes King's Shropshire Light Infantry 1 March 1945* Kervenheim, Germany
  • Sefanaia Sukanaivalu Fiji Infantry Regiment 23 June 1944* Bougainville, Solomon Islands
  • Edwin Swales No. 582 Squadron RAF 23 February 1945* Pforzheim, Germany[A]
  • Lalbahadur Thapa 2nd Gurkha Rifles 5–6 April 1943 Rass-es-Zouai, Tunisia
  • Netrabahadur Thapa 5th Gurkha Rifles 25–26 June 1944 Bishenpur, India
  • Sher Thapa 9th Gurkha Rifles 18–19 September 1944* San Marino, Italy
  • George Thompson No. 9 Squadron RAF 1 January 1945*[C] Dortmund-Ems Canal, Germany[A]
  • Frederick Tilston Essex Scottish Regiment 1 March 1945 Uedem, Germany
  • Frederick Topham 1st Canadian Parachute Battalion 24 March 1945 Rhine, Germany
  • Leonard Trent No. 487 Squadron RNZAF 3 May 1943 Amsterdam, the Netherlands[A]
  • Lloyd Trigg No. 200 Squadron RAF 11 August 1943* Atlantic Ocean[A]
  • Paul Triquet Royal 22e Régiment 14 December 1943 Casa Berardi, Italy
  • Hanson Turner West Yorkshire Regiment (The Prince of Wales's Own) 6–7 June 1944* Ningthoukhong, India
  • Victor Turner Rifle Brigade (Prince Consort's Own) 27 October 1942 El Alamein, Egypt
  • Charles Upham 2nd Division, NZEF 22–30 May 1941 14–15 July 1942[B] Crete, Greece El Ruweisat Ridge, Egypt
  • Richard Wakeford Hampshire Regiment 13 May 1944 Cassino, Italy
  • Adam Wakenshaw Durham Light Infantry 27 June 1942* Mersa Matruh, Egypt
  • Malcolm Wanklyn HMS Upholder 24 May 1941 Sicily, Mediterranean Sea
  • Bernard Warburton-Lee HMS Hardy 10 April 1940* Ofotfjord, Norway
  • James Ward No. 75 Squadron RAF 7 July 1941 Munster, Germany[A]
  • Tasker Watkins Welch Regiment 16 August 1944 Barfour, France
  • Basil Weston Green Howards 3 March 1945* Meiktila, Burma
  • Thomas Wilkinson HMS Li Wo 14 February 1942* Java Sea, Malaya
  • Eric Wilson East Surrey Regiment 11–15 August 1940 Observation Hill, Somaliland
  • Peter Wright Coldstream Guards 25 September 1943 Salerno, Italy

A ^ Victoria Cross was awarded for actions during air combat.

B ^ This was a Bar to the Victoria Cross

C ^ Recipient died of their wounds

D ^ Recipient awarded the Victoria Cross for an extended period of sustained courage and outstanding leadership, rather than a single act of valour.

E ^ Gibson was awarded the Victoria Cross primarily for the raid, but also for leadership and valour demonstrated as master bomber on many previous sorties.

F ^ Newton was captured by Japanese Forces and beheaded 11 days later.

G Sergeant H.V. Turner, Subedar Netrabahadur Thapa, Naik Agansing Rai and Rifleman Ganju Lama won their VCs in combat in the state of Manipur in India but the citations wrongly referred to the locations as being in Burma. These errors have been rectified in the list above.