Start your family tree now Is your surname Länts?
There are already 14 users and 361 genealogy profiles with the Länts surname on Geni. Explore Länts genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Länts Genealogy and Länts Family History Information

‹ Back to Surnames Index

Create your Family Tree.
Discover your Family History.

 • Build your family tree online
 • Share photos and videos
 • Smart Matching™ technology
 • Free!

Share

view all

Profiles

 • Inna Taarna (1926 - 2015)
  Inna Taarna-Länts (20.08.1926-30.01.2015) oli näitlejanna ja teatripedagoog. ta oli ka Eesti Näitlejate Liidu auliige ja teatrilooliste raamatute autor. Aruküla ÕK sünnid 1926 tütar Inna ja kirjas, e...
 • Kaarel Karm (1906 - 1979)
  Kaarel Karm (kodanikunimi Kaarel Länts, 18. oktoober 1906 Narva – 2. august 1979 Tallinn) oli eesti näitleja. Viimne rahupaik (Kultuurilooline haud) Kaarel Karm LÄNTS: Narva-Alutaguse praos...
 • Aabram Länts (1867 - 1867)
  LÄNTS: Viru praostkond EELK Haljala kogudus Personaalraamat II. Käsmu, Esku ja Vainupea ...; EAA.1224.1.237; 1860-1870
 • Aade Nurmsalu (Länts) (1937 - 2011)
 • Abram Länts (1873 - d.)

About the Länts surname

Purjetin punasta merda, rohelista Rootsi merda, Idamerda irmusamba, Kagumerda karskeemba, LÄNTSmerda veevahusta. (Haljala)

Perepärimuse järgi oli Läntsude esiisa rootsi vabatalupoeg, kes tuli koos paatkonna kaaslastega (Lääne-)Eestisse vabadele maadele. Poisikesepõlves kohtusin ühe naaberküla võõra vanatädiga, kes uuris, kus ma elan ja kelle poeg olen. Kuulnud minu selgitust, ütles ta: "Meie mõlemate esivanemad tulid "hallil ajal" ühes paadis Rootsist." Kahjuks ei tea ma praegu, kes see tädikene oli.
 Virumaale Haljala kihelkonda Salatse külla Lääne tallu asuti pärimuse järgi aastal 1505. Tuldi kusagilt Länsist, oletatavasti Lääne-Eestist. Sagadi mõisnik Marcus von dem Berge ostis aastal 1541 Salatse küla. Gideon von Fock ostis Sagadi mõisa aastal 1684. Fockide valduses oli Sagadi mõis kuni võõrandamiseni. Fockide suguvõsa omandis olid peale Sagadi mõisa veel ka Karkuse, Võivere, Avanduse, Laekvere, Mõisamaa, Põdrangu ja Tapa mõisad. Kuna talupoegi suunati mõisnike vajaduse ja suva järgi ühest mõisast teise, siis võib Läntsude-Ländsude esivanemate jälgi leida peale Haljala kihelkonna ka Ambla ja Simuna kihelkonnast.
Perenime Länts on kirjutatud ka vormis Länds, Lents, Lenz, Länz ja Läns. Läns tähendab rootsi keeles läänesuunda. Seega osutavad nii perenimi kui ka talu nimi lääne poole ja on ühetähenduslikud. 
 Kõik seni Genist leitud Läntsud-Ländsud põlvenevad ühest tüvest, mille juured on Vihula vallas Salatse külas Lääne talus.
 Infot Läntsudest ja Lääne perest saab Harald Kadari (1911-2000) aastatel 1975-1988 koostatud uurimusest "Hing ihkas enamat kui aganaleiba". (Kultuuriloolisi pajatusi Haljala kihelkonna südamest ja Metsiku-Salatse kandist.), mis leidub Tallinna Ülikooli raamatukogus ja Aaspere raamatukogus. Selle uurimuse 15. peatükk on "Lääne pere lugu" (1505?-1917)".
 H. Kadari koostas ka Läntsude sugupuu. Täpsemaid ja täiendavaid andmeid Läntsude sündide-surmade kuupäevade ja aastate kohta saab ka Lillback´ide Meetrikaraamatust.