
Ja, för det första så finns det inga källor vilka som är hans far och mor. Det är bara antaganden att det skulle vara Göran från Otterstorp och hans fru, och den andre Jöran från Ahlainen och hans fru Beata. Då skulle hans far bara vara Jöran inget mer om det.
Men troligen Jöran ifrån Ahlainen, då han, Clas Jöransson f. c. 1584 m. hu. Margareta syns där i Inderöö och tar hand om moderns Beatas frälsen det som hennes make Jöran ägde (SAY) den funkar inte just för underhåll idag.
Lägger in länkar när det fungerar.
Kaarina.
Det kan finnas utrymme för revideringar även i ättlingaleden till de anor som härnämnde Claes för närvarande har på Geni. Se t.ex. texten om Geni-profilen Märta Olofsdotter vars biografidel alltså påpekar att hon (om kallad "Bragde") varken var av ätten Brahe/ Bragde eller Oxehufvud, alltså inte dotter till Oluf Bosson Oxehufvud, till Hellerup som för närvarande på Geni noteras som Claes Göransson Prytzs morfars mormors morfar.
Jag förstår att en del kan tycka att det är obehagligt att ha en förfader som gjort sin systerdotter på smällen samt dödat två av dessa oäkta avlade barn, tillika straffats med däden för detta brott samt därför, enbart därför, vill några ättlingar till denna man skriva om historien så att det istället skulle vara en annan Göran Prytz som var fader till Claes Göransson Prytz, det är troligen skälet till att profilen är låst nu med de få källor som finns i profilen. Fader n Göran Prytz, även kallad Jöran. samt inom familjen ett antal olika sätt att skriva Prytz på, Prytz, Pryss, Preutz, Prütz, var ryttare i Kungliga Wästgöta kavalleriet 1578-1581, tjänstgjorde i kriget mot Ryssland från 1578, (tjugofemåriga kriget mot Ryssland från augusti 1570 till 18 maj 1595), och den 29 sept. 1572 förlänades Yllestads socken till »tyske ryttaren» Jöran Prytz, men till följd av k. brevet den 27 febr. 1578 (konfirmerat den 9 aug. 1584) fick denne avstå samma område till Arvid Gustafsson [Stenbock]", Blev adlad av Johan III 22/9 1580. Så långt finns inget att skämmas för, så vad är det som har lett till denna tragedi?
Det mest troliga är att hans fru dog och lämnade honom ensam med en omyndig son, brukligt då bar att skicka barnet till närmaste släkting, alltså sin syster, varpå sonen fick växa upp hos henne, efter kriget har Göran bosatt sig hos sin son, samt gjort systerdottern Beata på smällen.
Det är mer trovärdigt att det förhållt sig exakt på detta sättet, "Han blev dömd och avrättad för det han besov sin systerdotter Beata Grelsdotter och mördade tvenne barn, som han hade
med henne". https://www.adelsvapen.com/genealogi/Prytz_nr_702#TAB_06
Alla som släktforskar och kommer tillräckligt långt bakåt i tiden, finner sannolikt både mördare och våldtäktsmän i sina anor, det är bara att acceptera det.
Ibland finns det bara indicier på hur allt hänger ihop, ibland är dessa skrala, ibland starka, det som talar för att det är en och samma familj som den nu uppsatta är, namn, kronologi, val av yrken, social status, en tyskättad familj där männen antingen i huvudsak blivit militärer eller präster, exact samma mönster återupprepas även av Claes barn, vill du Kaarina verkligen kapa banden helt till hans förfäder?
Det verkar vara så att man vrängt och vridit ihop dessa två män, och hoppat mellan raderna, så vips nu har vi den rätta, tråkigt att släktforskningen gått så långt också att man lägger det i synligt i alla kända websidor och utan grunder. Det enda de inte kan ändra/redigera är väl Runeberg.org, eller?
Kan ju vara samma man, bara för att han dömdes till döden är det i sig inget bevis för att han faktiskt avrättades, kan ju ha mutat sig fri, bosatt sig på andra sidan östersjön, kan ju även ha gift sig där, fått ännu ett barn. Den i Sverige födda Göran Prytz, förefaller ha varit väldigt företagsam, hittade i varje fall ett bevis på att han gift sig med ägaren till stället han bodde på 1573, svart på vitt att han var gift 1573.
Landskapshandlingar, Landskapshandlingar
Västergötlands handlingar, SE/RA/5121/5121.06/1573: 9A (1573), bildid: A0049664_00044
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0049664_00044
Landskapshandlingar, Landskapshandlingar
Västergötlands handlingar, SE/RA/5121/5121.06/1573: 9A (1573), bildid: A0049664_00021
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0049664_00021
https://users.utu.fi/isoi/talot/ulvila.htm
6 R41
Kartano l. Herrgård Alakylä Ahlainen ratsutila pe 21.8.1796-
Jöran Pryss 1599 Ahla
12-2x Beata Grelsd
Denna dog 1609 10 år efter Ahlaisten Jöran, fältskär, välskäri.
https://runeberg.org/elgenst/4/0724.html