Probleem Lilli Pauline neiupõlvenimega: kas Markvardt või Vaha

Started by Private User on Monday, May 3, 2010

Participants:

  • Private User
    Geni member
  • Private User
    Geni member

Profiles Mentioned:

Showing all 3 posts
Private User
5/3/2010 at 9:18 AM

Tere!

Uudistasin täna oma vanaema sünniandmeid ja avastasin üllatusega, et veel 1936. aasta 15. augusti otsusel eesnime muutmise kohta lihtsalt "Lilliks" on märgitud vanaema neiupõlvenimeks Markvardt.
Kuni tänaseni olin leidnud meetrikaraamatutest tema kohta sissekanded ikka neiupõlvenimega Vaha. Näiteks tema vanema poja Akseli sündimise kohta tehtud kanne, Peeter Sultsi ja Lilli Pauline laulatuse kohta tehtud sissekanne ...
Lisaks muidugi seegi, et kui sünnisissekandes ja nime muutmise märkuses on eesnime kujuks "Lilli Pauline", siis millegi pärast abielusissekandes ja vanema poja sünnisissekandes on nimekuju "Lilly Pauline" - nii kirjutasin esialgu ka tema nime sugupuusse.

Profiilis märgitud neiupõlvenimi "Vaha" on leitud laulatuse kohta tehtud sissekandest Saagast.
Kas neiupõlvenime "mmutmine" tekkis lihtsalt sujuvalt sellest, et peale Lilli Pauline sündi mõni kuu hiljem abiellus tema ema Emilie Marie Markvardt Jaan Vahaga.
Siit nüüd järgmine küsimus: kas Jaan oli ikka Lilli Pauline lihane isa? Ta võis seda olla, aga võis ka mitte olla, sest Lilli Pauline sündis kevadel, märtsis, tema ema aga laulatati Jaan Vahaga novebris...
Metrikaraamatutest ei ole täna selle koha peal vist palju abi, sest väljaspool abielu sündinud lapsed said ikka ema perekonnanime...

Kumb neiupõlvenimi jätta Lilli Pauline profiili: 1) kas see, mis kirjas sünnisissekandes ja 1936. a eesnime muutmise sissekandes või 2)jätta neiupõlvenimeks "Vaha", nagu on kasutatud abielusissekandes ja vanema poja sünnisissekandes? Mida arvate, kuidas oleks õige(m) ja vähem segadust tekitav?
Et tegemist sama inimesega, selles ei kahtle.

Merike

Private User
5/3/2010 at 9:44 AM

Tere!

Segane värk jah, aga see pole ainulaadne juhtum. Võiks veel uurida, et äkki Jaan Vaha lapsendas Lilli Pauliine või mis perekonnanimega Lilli Pauliine koolis käis või leeris...
Lilli Pauliine Sults (Markvardt/Vaha) - lohisev ta ju on, aga nii on kõik nimed kirjas ja otsingus kasutatavad.
Aga kas isana Jaan või isata panna? Seda võib teha nii ja naa...

Siiri

Private User
5/3/2010 at 3:52 PM

Tuletasin meelde varem Saagast leitut. Õnneks on lingid olemas ja tallel. Leerilaste nimekirjas on nimekuju Lilly Pauline Vaha. Ja kuna just see nimekuju esines nii leerilaste nimekirjas, kui abielu kohta tehtud sissekandes ja ka esimese lapse sünni kohta tehtud sissekandes, siis nii see ka kirja sai.
Täna aga, oh üllatust, nimekuju sünnijärgselt hoopis Lilli Pauline Markvardt ja 1936. aastast lihtsalt Lilli... Isa lasi hauakivile raiuda oma ema nimeks Lilli Pauline. Kuna tegemist sünnijärgse nimekujuga, siis saan ilmselt isa rõõmustada, et ei olegi viga, lihtsalt ajaga on nimi võtnud mitmeid kujusid.
Aga jah, neiupõlvenimi? Kuna tegemist on enne abielu sündinud lapsega, siis võis olla ka nii, et lihtsalt toonaste reeglite järgi pandi lapsele ema perekonnanimi. Leerilaste nimekirjas on isaks Jaan, mees, kellega Lilli Pauline ema pisut enam kui poole aasta pärast abiellus.
Esiotsa on nii. Eks näis, kui ükskord tõesti lapsendamise fakt peaks kuskilt välja tulema...

Merike

Showing all 3 posts

Create a free account or login to participate in this discussion