Dotyczy rejestracji okresu próbnego w Geni.

Начал Dariusz Grzegorz Sikorski сегодня
Возникла проблема на этой странице?

Участники:

Проекты:

Показаны все сообщения (8)
Сегодня в 12:26 до полудня

W ubiegłym tygodniu chciałem się zarejestrować na okres próbny w Geni. Musiałem wpisać numer mojej karty bankowej po czym zablokowano mi kartę a później konto. Musiałem wymienić kartę- za co muszę zapłacić. Bardzo proszę Administratora o weryfikację rejestracji bo w innym wypadku będę zmuszony zrezygnować z usług GENI.
Dariusz Grzegorz Sikorski

Private User
Сегодня в 1:26 до полудня

@dariuszgrzegorzsikorski; dariuszgrzegorzsikorski@;

Witam!
Nie wiem co się stało, ale proszę wybrać jedną z osób wymienionych poniżej! Skontaktuj się z jednym z nich i wyjaśnij problem! Wszystkie te strony genealogiczne są w rękach Izraelczyków i wszyscy są zainteresowani zarabianiem. Dlatego skontaktuj się z jedną z wymienionych przeze mnie osób i postaraj się uzyskać od nich pomoc!
Są to tak zwani "Kuratoriami” i są po to, aby rozwiązywać pojawiające się problemy:
strona: https://www.geni.com/projects/Geni-Curators/9960

Kevin Hanit: Poland (The Spiegel family of Lagow in Kielce Radom area)
https://www.geni.com/projects/Geni-Curators/9960#:~:text=Kevin%20Ha...

Andrzej Hennel: Poland (16th-18th c. Polish Commonwealth)
https://www.geni.com/projects/Geni-Curators/9960#:~:text=Andrzej%20...

Życzę powodzenia!

Private User
Сегодня в 1:26 до полудня

Ja tez jestem uzytkownikiem tyle ze w wersju po angielsku. Do nich nie mozna zadzwonic bo nie podaja numerow telefonu, ale chyba mozna zadzwonic przez MyHeritage bo to ta sama firma.

Co chodzi o pomoc to podaja tylko te instrukcje ale u mnie wyswietla sie to po angielsku. Ich "cutomer service" przez email jest bardzo kulawy.

https://help.geni.com/hc/en-us/articles/229706267-How-do-I-contact-...

Pozdrawiam.
Grace G.

Private User
Сегодня в 1:38 до полудня

Byc moze ktorys z kuratorow bedzie Ci w stanie pomoc chociaz gdy ja miewam powazne problemy to odsylaja mnie do kulawego Customer Service ktore czasem jest w stanie pomoc a czasem mnie. Dostep do Customer Service maja tylko "pro users" czyli ci co placa za profesjonalna wersje systemu.

Grace

Сегодня в 3:42 до полудня

Bardzo dziękuję za natychmiastowe porady, widać że przebywam w bardzo ekskluzywnym gronie. Pozdrawiam wszystkich serdecznie!!!

Сегодня в 5:23 до полудня

Używałem przez parę lat płatnej wersji, ale i w tamtym czasie nie udało mi się nigdy uzyskać prawdziwej pomocy. Również już od dawna nie znajduję wartościowych informacji genealogicznych - "dopasowania" dotyczą zawsze danych skopiowanych ode mnie w początkach mojego płatnego członkostwa.
Geni ma kilka przewag nad innymi serwisami (np "ścieżka pokrewieństwa"). Szkoda że skupili sie aż tak na finansach... Pozostaję w bezpłatnym serwisie już tylko dlatego, że moi kuzyni założyli sobie tu "drzewa".
Michał

Private User
Сегодня в 9:30 до полудня

Nie napisał Pan jasno. że chodzi o Geni Pro. Ja się tam nie zarejestrowałem, choć wielokrotnie otrzymywałem oferty, bo z doświadczenia wiem, że jak jakaś instytucja obiecuje bezpłatny okres próbny, a jednocześnie żąda podania karty płatniczej, to taka oferta w rzeczywistości nie będzie bezpłatna. Gdyby chodziło rzeczywiście tylko o zapoznanie uczestników z częścią PRO, to nie wymagaliby podawania sposobu zapłaty w momencie rejestracji na okres próbny. Z tego wniosek, że Geni PRO nie jest instytucją, która w wyważony sposób pobiera opłaty, lecz instytucją, której celem jest bogacenie jej właścicieli.Ponieważ także i w PRO nie mogą zaoferować dużo więcej, to moim zdaniem rejestrują się tam albo osoby naiwne, albo tacy, którzy uważają, że mogą pozwolić sobie na taki datek.
Pozdrawiam, Marek

Сегодня в 11:26 до полудня

Nie no, chwila, nie rozumiem. Kartę i konto nie zablokowało Geni tylko Pana bank. Skąd więc pretensje do Geni?

Показаны все сообщения (8)

Зарегистрируйтесь или войдите в систему чтобы участвовать в этом обсуждении