Mateusz Dobrzycki - Zofia Konopka zd. Dobrzycka

Started by Bartosz Dobrzycki on Thursday, September 30, 2021
Problem with this page?

Participants:

Profiles Mentioned:

Showing all 6 posts
9/30/2021 at 2:37 AM

Zofia Konopka zd. Dobrzycka (Zofia Konopka)
- ślub z Andrzejem Konopką (ur. ok.1678) w 1702 r. w parafii Grabowo. W aktach dopisek "Dobrzyce Jaszczurki" - można przypuszczać, iż jest to wskazane miejsce zamieszkania panny młodej, zatem Zofia Konopka zd. Dobrzycka jest z rodziny Dobrzyckich mieszkających w Dobrzycach Jaszczurkach.
Czy zatem Mateusz Dobrzycki, właściciel wsi Dobrzyce Jaszczurki nie będzie ojcem Zofii Dobrzyckiej - Konopki?

11/27/2021 at 12:12 AM

Być może, ale było dużo różnych Dobrzyckich a dzieci Mateusza nie rodziły się w Jaszczurkach . Może był jakiś inny Mateusz Dobrzycki po roku 1654, bo ten ma dzieci grubo po 60-tce i to musiała być jego kolejna żona .

11/30/2021 at 8:19 AM

Dostałem właśnie maila od Marka Szleszyńskiego z plikiem drzewa Dobrzyckich(na podstawie również herbarzy) i dopasował tam Zofię Dobrzycko do Mateusza ale to nic pewnego . On teraz bada te nowe materiały z Kijowa i nie jest pewny , czy te wszystkie dane z herbarzy są poprawne. Część maila od Marka "O rodzicach Zofii nie znalazłem nigdzie jednoznacznej informacji.
Przyporządkowałem ją jako córkę Mateusza, bo Dobrzyccy po Mateuszu
przewijają się w aktach Konopków. Konopków nie ciągnąłem dalej.
Zadowoliłem się rodzeństwem moich przodków. Zidentyfikowałem tam linie
prowadzące po kądzieli do moich kuzynów i powinowatych. Dobrzyckich
rozwijałem bardziej szczegółowo, chociaż nie mam jeszcze wszystkich.
Informacje o Mateuszu i jego przodkach pochodzą z herbarzy. Usiłowałem
to zweryfikować, a nawet rozwinąć na podstawie danych z nowo pozyskanych
akt z Kijowa. Nie jestem już taki pewien, czy było tak, jak jest w
pliku. Znalazłem w Dobrzycach Jaszczurkach Floriana syna Jana w 1625, a
także Daniela syna Wawrzyńca w 1627, 1637 wnuka Jana (zm.przed 1600)
oraz innego Daniela (1613) syna Stanisława (1570 zm. przed 1613) wnuka
Piotra (zm. przed 1570). Nie ma tam wpisu o Danielu synu Mikołaja i o
Mikołaju. Jest więcej wpisów o Dobrzyckich z Dobrzyc Jaszczurek z XVI
wieku. Było ich tam całkiem sporo, lecz trudno ich dopasować.

12/3/2021 at 1:01 PM

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zgodzę się, że jest wielu Dobrzyckich z podobnymi imionami, co utrudnia poruszanie się po informacjach.

Odnośnie Daniela Dobrzyckiego syna Mikołaja udało mi się dotrzeć do poniższych informacji głównie z herbarzy: "Daniel, syn Mikołaja, właściciel Dobrzycy - świadek w 1610 r. w Warszawie przy wywodzie szlachectwa Skrockiego. (Herbarz Bonieckiego, T.4, s.339) W 1634 r. nabył od brata Szymona wsie Dobrzyce i Mózgi (Herbarz Uruskiego T.3 s.200, strona geneteka.genealodzy.pl)"

Z kolei o Mateuszu Dobrzyckim z Dobrzycy Jaszczurek dotarłem do poniższych informacji:
"W 1676 r. należała do niego wieś Dobrzyca - Jaszczurki
(1) W 1676 r. zapłacił podatku pogłównego 5 zł za siebie, żonę i parobka z plebsu. (2) W 1697 r. podpisał wraz z Maciejem Dobrzyckim (bratem? kuzynem raczej?) elekcję z ziemią wiską (za Augustem II Mocnym) - suffragia k. 58.

(1) Dobrzyce Jaszczurki: P. Mateusz Dobrzycki z żoną y parobek plebs - 5zł
woj. mazowieckie, ziemia wiska, parafia Grabowska
(Zbiór Łoyki - Skarb T.2 Regestr pogłównego prowincyi wielkopolskiey 1674-1676 r., s.585, k.200, skan 591/845
link. do regestru: https://cyfrowe.mnk.pl/dlibra/publication/17171/edition/16917/conte... w:Biblioteka Książąt Czartoryskich, rkps 1100, s. 585,

(2) Suffragia województw - August II k. 58 https://pbc.gda.pl/dlibra/publication/25029/edition/20117/content --> (pojawia się też Maciey Dobrzycki) S. Uruski, Rodzina. Herbarz szlachty polskiej. T.3, s.200, slajd 204"

12/4/2021 at 9:10 AM

Dzięki za odpowiedz . Mam od Marka Szleśyńskiego taki zapis "DOBRZYCKI Daniel, syn Mikołaja (berbu Habdank). Dziedzic Dobrzycy, w 1610 świadek w Warszawie przy wywodzie szlachectwa Skrodzkigo (DW 38 f.1372) (Boniecki). Dziedzic wsi Dobrzyce Muzgi, powiat wągrowski (? raczej wąsoski) (Uruski). Żona (druga ?) Małgorzata"

Nie wiem czemu jest herbu Habdank , może to ich prawdziwy herb a nie Leszczyc .
Z tym wywodami to różnie bywało np. mam w drzewie Wojsławów z Wojsław par. Wąsosz i oni wszyscy wylegitymowali się h. Junosza a naprawdę mieli h. Przerowa na przełomie XV/XVI wieku według książki Adama Wolffa "Mazowieckie Zapiski Herbowe z XV i XVI wieku " i tam są wpisy z nieistniejących już ksiąg grodzkich i ziemskich gdzie wszyscy Wojsławowie z tej wsi jak i okolic byli h. Przerowa a nie Junosza. To samo napisał mi Marek Szleszyński jego Szleszyńscy tak naprawdę byli h. Grzymała a wylegitymowali się z innego .
Ja swojego drzewa nie rozwijam na Geni tylko na myheritage gdzie wrzucam co jakiś czas nowy plik gedcom i mam drzewo na Ancestry gdzie mam też test dna . Ostatnio bardzo dużo dodałem Dobrzyckich do swojego drzewa od wspomnianego Marka, który ich zgłębiał jak i od Ciebie z drzewa . Dodałem trochę więcej osób jak u Ciebie np. ostatnio przeglądałem akta z parafii Bargłów(a mam ich sporo od Marka który ma ogromną kolekcje akt z Podlasia jak i części Mazowsza . On fotografuje też akta po parafiach jak i sądowe dla Geneteki) gdzie mieszkał Ambroży Dobrzycki i tam sporo ich znalazłem . Jak i mam żonę Franciszka Dobrzyckiego syna Mateusza a wnuka Floriana, która jest Aleksandra Filipkowska i żonę Jana u. 1717 syna tegoż Franciszka która jest Katarzyna Obrycka a jej matka to Emerencjanna która jest podana na chrzcie jednego z dzieci Jana .
Pozdrawiam.
Robert

12/4/2021 at 9:12 AM

Marka Szleszyńskiego bo źle zapisałem jego nazwisko .

Showing all 6 posts

Create a free account or login to participate in this discussion