Børge Mogensen Juel

Is your surname Juel?

Research the Juel family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Børge Mogensen Juel

Also Known As: "Jull", "Juell"
Birthdate:
Birthplace: Ulfborg, Staby, Ringkøbing, Denmark
Death: August 04, 1653 (58)
Bergen, Bergen, Hordaland, Norway
Place of Burial: Bergen
Immediate Family:

Son of Mogens Pallesen Juel, til Pallesbjerg and Berete Eriksdatter Rosenkrantz
Husband of Blanceflor Knudsdatter Bildt, til Lungegård
Father of Sidsel Børgesdatter Juel and Margrethe Børgesdatter Juel

Occupation: Offiser, Viceadmiral, Lensherre, Sjøoffiser
Managed by: Private User
Last Updated:

About Børge Mogensen Juel

Birth 1580?


ABT 1595 - 4 Aug 1653

   RESIDENCE: Eide gårder i Vega, NO, men var aldri der
   OCCUPATION: Offiser
   BIRTH: ABT 1595, (Jull) Ulfborg, Staby, Ringkøbing, Danmark
   BAPTISM: til Lundegård (Lungegaard), Bergen
   DEATH: 4 Aug 1653, (1651 ?) Bergen 

Kilde:http://www.nermo.org/slekt/d0038/g0000061.html

til Lungegarden (Bergen, Nordhordland) (1624) og Årstad, -begr. for alteret i Bergen Domk. - Var 1610 sin egen værge, var 1615 i slagsmål, fik 1620 bestalling som løjtnant til lands og til vands, 1625 til Sorø, lå 1627 med et skib ved Glykstadt, sendtes 1628 til Elben, skibshøvedsmand, 1630 underadmiral, fik 1632 et kannikedomme (afstået 1653), og sendtes s.å. m. tre skibe til Narva, 1634 ved den udvalgte prins' bryllup, 1635 viceadmiral, til o. 1645 i nr. i marinen, 1652 til stede på herredagen i Bergen.

Kilde: http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I30606&tree=2 Kilden der er hentet fra [S2] Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2011]., DAA 2000-02:398- 71 b.

view all

Børge Mogensen Juel's Timeline

1595
1595
Staby, Ringkøbing, Denmark
1630
1630
Age 35
Bergen, Hordaland, Norway
1635
1635
Age 40
Bergen, Hordaland, Norway
1653
August 4, 1653
Age 58
Bergen, Bergen, Hordaland, Norway
????
Bergen