Dan Jonsson (Stjärnbielke)

public profile

Is your surname Jonsson (Stjärnbielke)?

Research the Jonsson (Stjärnbielke) family

Dan Jonsson (Stjärnbielke)'s Geni Profile

Records for Dan Jonsson (Stjärnbielke)

561 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Dan Jonsson (Stjärnbielke)

Also Known As: "Joensson"
Birthdate:
Death: after April 26, 1313
Immediate Family:

Son of Jon NN and NN NN
Husband of Margareta Jonsson Bjelke Tr Stärnor (Stiernbielke)
Father of Karl Dansson Stiernbielke; Ingeborg Dansdotter and Anund Dansson Stiernbielke
Brother of Anund Jonsson, Biskop i Strängnäs

Occupation: Riddare 1285
Managed by: Private User
Last Updated:

About Dan Jonsson (Stjärnbielke)

Nils Krok och Håkan Haraldsson den 26 april 1313 fastar vid ett jordabyte mellan Dan Jonsson (Stjärnbalk) och Knut Jonsson (Aspenäsätten) DS 1921


Riddare Dan Jonsson (Stjärnbielke)

Vapen: balk belagt med tre 6-stjärnor


Dan Jonsson (Stjärnbielke)

Also Known As: Joensson

  • Yrke: Riddare 1285
  • Född: cirka 1265
  • Död: after april 26, 1313
  • Son till Jon NN och NN
  • Make till Margareta Eggardsdtr Bralstorp
  • Fader till Karl Dansson Stiernbielke; Anund Dansson och Ingeborg Dansdotter
  • Bror till Anund Jonsson, Biskop i Strängnäs
view all

Dan Jonsson (Stjärnbielke)'s Timeline

1265
1265
1290
1290
Age 25
Stockholm, Stockholm, Stockholm County, Sweden
1300
1300
Age 35
1313
April 26, 1313
Age 48
1320
1320
Age 48