Friederike Karoline von Reden

Is your surname von Reden?

Research the von Reden family

Friederike Karoline von Reden's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Friederike Karoline von Reden (Riedesel zu Eisenbach)

Also Known As: "Fritze von Reden"
Birthdate: (80)
Death: Died in Mysłakowice, Jelenia Góra, Dolnośląskie, Poland
Immediate Family:

Daughter of Friedrich Adolf Riedesel, Freiherr zu Eisenbach and Friederike Charlotte Louise von Massow, Freifrau Riedesel zu Eisenbach
Wife of Friedrich Wilhelm von Reden
Sister of Gustava Auguste Amalie Leopoldine Riedesel zu Eisenbach, Gräfin 1792 and Caroline Riedesel zu Eisenbach

Managed by: Andrea Angelika Dickerson
Last Updated:

About Friederike Karoline von Reden

Friederike Gräfin von Reden, genannt Fritze von Reden, geborene Freiin Riedesel zu Eisenbach - war die Gattin des preußischen Ministers Friedrich Wilhelm von Reden. Wegen ihres sozialen Engagements wurde sie auch die Mutter des Hirschberger Tales genannt. Wikipedia DE

About Friederike Karoline von Reden (Polski)

Friederike Karoline von Reden, z domu Riedesel zu Eisenbach. Wikipedia PL

Friederike Karoline von Reden (ur. 12 maja 1774 w Wolfenbüttel, zm. 14 maja 1854 w Bukowcu (niem. Buchwald), z domu Riedesel zu Eisenbach.

Jej ojciec, pochodzący ze starej heskiej szlachty, gen. Friedrich Adolf Riedesel, baron zu Eisenbach, był jednym z oficerów heskiej armii najemnej, biorąc udział w wojnie siedmioletniej, potem jako dowódca korpusu strzelców po stronie Anglii w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wtedy też po bitwie pod Saratogą (1777) mała Fryderyka dostała się z matką, Friederike Riedesel z d. von Massow (której notatki są cennym źródłem historycznym z kampanii amerykańskiej) i rodzeństwem do amerykańskiej niewoli. W Ameryce i Kanadzie spędziła dzieciństwo. W 1783 r. wróciła do Niemiec.

W Anglii, jako dziecko, poznała hrabiego Fryderyka Redena, który poznawał tam nowoczesne technologie górnicze i hutnicze, wykorzystane później na Śląsku. W 1802 r. pobrali się. Po ślubie zamieszkała w majątku męża w Bukowcu, który przekształciła w magnacką rezydencję z pięknym parkiem. Założenie to stało się inspiracją do podobnych realizacji, również na terenie Polski, choć parki w Puławach czy Arkadii powstały wcześniej.

Była mecenasem sztuki, prowadziła otwarty salon będąc zaprzyjaźniona z najsławniejszymi osobistościami ówczesnych Prus, w tym z Fryderykiem Wilhelmem III, który posiadał letni pałac w pobliskich Mysłakowicach. W latach 30. XIX wieku Fryderyka von Reden skłoniła króla do udzielenia schronienia w tej miejscowości prześladowanym za swoje przekonania religijne mieszkańcom okolic doliny Zillerthal w Tyrolu (stąd niemiecka nazwa miejscowości). W 1841 doprowadziła do przewiezienia do Karpacza kościółka znad jeziora Wang, zakupionego w południowej Norwegii i przeznaczonego początkowo dla jednego z berlińskich muzeów.

view all

Friederike Karoline von Reden's Timeline

1774
May 12, 1774
1854
May 14, 1854
Age 80
Mysłakowice, Jelenia Góra, Dolnośląskie, Poland