Henrik Moltke, til Westenbrügge

Is your surname Moltke?

Research the Moltke family

Henrik Moltke, til Westenbrügge's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Henrik Moltke, til Westenbrügge

Also Known As: "Henneke"
Birthdate:
Death: after June 13, 1367
Immediate Family:

Son of Ridder Eberhard Moltke and NN
Husband of N.N
Father of Johan Moltke
Brother of Cort Moltke; Evert Moltke; Albrecht Eberhardsen Moltke, til Westenbrügge; Conrad Moltke, til Westenbrügge; Private and 2 others

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Henrik Moltke, til Westenbrügge

Notater

	

"Bröderna Conrad , Albrecht og "Henneke Henrik" Moltke skrives alle til Westenbrügge. Ksp. Westenbrügge, A. Bukow)."

til Westenbrügge (-1336-) (Ksp. Westenbrügge, A. Bukow) -, mon den Conrad M., som 1324 (maj) m. Conrad Moltke (I, 5) var vidne ved hr. Johann Berkhans enke, Walburgis' afståelse af en hufe i NeuGaarz til Doberan KL., da vasal hos fyrst Heinrich af Mecklenburg, forkyndte 1336 (11. juli) i Kröpelin at have indløst pantsatte hævelser af en hufe i Kröpelin til sin afdøde svigersøn Gödeke Plate, da væbner og nævnes m. sine brødre Albrecht og Henneke, der alle skrives til Westenbrügge, måske den Conrad M., der 1347 (6. juli) som væbner m. broderen Evert medbeseglede Bo Jensen (Sjællandsfar)s pantsætning af en gård i Kløvested til johannitermunken Jens Magnussen i Antvorskov.

Kilder

[S2] Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2011]., DAA 1991-93:809- 8 a. XVIII - DEN MIDDELALDERLIGE LINJE I DANMARK

http://www.roskildehistorie.dk/stamtavler/adel/Moltke/Mecklenburg.htm

view all

Henrik Moltke, til Westenbrügge's Timeline

1316
1316
1344
1344
Age 28
Tyskland
1367
June 13, 1367
Age 51