Henrik Olofsen Staverskov Gøye

public profile

Is your surname Staverskov Gøye?

Research the Staverskov Gøye family

Henrik Olofsen Staverskov Gøye's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Henrik Olofsen Staverskov Gøye

Also Known As: "Henrik Staverskov Gøye"
Birthdate:
Death: after 1448
Immediate Family:

Son of Oluf Jensen Gøye and N.N.
Husband of N.N. Serlin el. Sandberg and Dorte Madsdatter Markmand, af Falster
Father of Anders Henriksen Göye; Oluf Henriksen Gøye and Peder Falster
Brother of N.N. Olufsdatter Gøye; Anne Olafsdatter Gøye and Anders Olufsen Staverskov Gøye

Managed by: Private User
Last Updated:

About Henrik Olofsen Staverskov Gøye

Henrik Staverskov Gøye

Notater

  • Henrik Staverskov el. Gøye til Kjerstrup, hvortil han skrives 1430, nævnes 1426, er vel den Staverskov, som nævnes i Forliget i Vordingborg 1435, solgte 1446 sammen med Mogens Gøye til Hr. Steen Basse Bolderup Hovedgaard i Fyn, som de havde arvet efter Hr. Axel Andersen, beseglede s. A. de saakaldte Laalands Vilkaar, mageskiftede 1448 Gods til Maribo Kloster.

Familie 1

  • Dorte Madsdatter Markmand af Falster Gift ? Et Barn, død kort efter Moderen.

Familie 2

  • N.N. Serlin el. Sandberg

Børn

  • . 1. Oluf Henriksen Gøye, d. 20 jan. 1462
  • + 2. Lange Anders Staverskov Gøye, d. før 1498

http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I45255&tree=2

view all

Henrik Olofsen Staverskov Gøye's Timeline