Henry (Hindrik) Kingsep

Is your surname Kingsep?

Research the Kingsep family

Henry (Hindrik) Kingsep's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Henry (Hindrik) Kingsep

Also Known As: "Hendrik", "Hindrik", "Kingsip"
Birthdate:
Birthplace: Kerstna / Kärstna t, Linnamäe (Linameggi), Urvaste khk, Võrumaa, Livonia
Death: December 04, 1929 (59)
Canada
Place of Burial: Alberta, Canada
Immediate Family:

Son of Otto Kerstna / Kärsna / Känksep and Ann Kerstna / Rägo
Husband of Louise Emilie Kingsep
Father of Salme Kerstna; Linda Mõttus; Selma Pallo; Agnes Stabel; Henry Kingsep and 4 others
Brother of Christian Kingsep / Kerstna and Anna Saar

Managed by: Henn Sarv
Last Updated:

About Henry (Hindrik) Kingsep

Was a school teacher at Nuustaku before emigrating to Alberta, Canada.

The Kingsep's were the first documented Estonian family to settle in Alberta. In March 1899, Henry Kingsep and his wife Emilie moved to Canada with their two young daughters, Linda, three years old and Selma, 11 months old. Like other Estonians who would soon follow, Henry was interested in developing a homestead in western Canada. The family travelled by train to Red Deer. Henry promptly found a settlement two miles east of Sylvan Lake. His brother, Kristjan, arrived shortly thereafter with his family and settled adjacent to Henry's property. Kristjan, a sailor, had visited Canada previously and was impressed with its seemingly boundless landscape.

In 1902 the Kingsep family moved 20 miles west and settled on the banks of the Medicine River. Their arrival here marked the beginning of the Medicine Valley Estonian community. The area adjacent to the Medicine River provided ideal space and an abundance of fish to newly arrived Estonian immigrants. Life on the farm was challenging and rewarding at the same time. The Kingsep's grew oats, barley, winter wheat and managed a herd of cattle. Henry would travel three days to Red Deer for family provisions. Emilie is pictured with a bouquet of flowers, ca 1907. As there were no paved roads at the time, the journey was physically demanding and mentally straining. When the Eckville General Store opened, Henry's daughters Selma and Linda would carry butter and eggs over four miles in exchange for other groceries. The two sisters would also walk over four miles to attend school. However, this was a journey they thoroughly enjoyed as school presented a chance to socialize and interact with other young pupils.

In total Henry and Emilie raised eight children.

Allikas: http://www.albertasource.ca/abestonians/people/first/kingsep.html

Henry Kingsep sündis Võrus ja lõpetas väidetavalt Tartu Ülikooli, õppides edasi Peterburis, kus ta sidus ennast vasaknoorte plaanidega kukutada keiser. Tema vend Kristjan oli käinud meremehena muuhulgas Montrealis. Aastal 1899 sõitsid vennad oma peredega uude ilma. Maabudes New Yorgis, kus oli juba organiseeritud eestlaskond, mindi edasi Kesk-Albertasse Edmontoni ja Calgary vahel asuvasse Sylvan Lake'i piirkonda. Ja miks just sinna? Kuuldavasti oli Kanada valitsus eraldanud suure maa-ala Soomest pärit sisserändajatele. Sugri-mugrilased mõlemad, hõimurahvusest piisas Kingseppade puhul. Maastik oli ürgne, polnud ühtegi teed. Ainsad lagendikud olid pärit tulekahjudest.

Peatselt tuli teisi eestlasi juurde. Aastaks 1903 oli juba 16 talu, elanikke kokku 22 eesti perekonda. Asundusele anti nimeks Livonia. Rahvaarvu kasvamise tõttu otsustas asunduse isa Henry Kingsep oma perekonna viia edasi Medicine jõe orgu, umbes sinna kanti, kuhu hiljem kerkis Eckville'i nimeline asula.

... Vasakpoolsus ei jätnud asundusi puutumata. Wisconsinist ldas vähemalt üks mees võitlemas punasel poolel Hispaania kodusõjas, Montanas oli sotsialistlik rakuke. Alberta asunduse isa Henry Kingsep oli juba Eestist lahkudes vasakpoolsete kalduvustega.

Allikas: Tõnu Parming. 1996. Meie esimene sajand Põhja-Ameerikas. Kleio. Ajaloo ajakiri. 1996.2 (16)


Esimene Eestist Kanadasse väljarännanu Hindrik Kängsep / Kingsep (1870-1930) — üks Horma Oti poegadest. Ta jõudis oma uuele kodumaale 1899. a. See oli aeg, mil Kanada valitsus meelitas sinna palju immigrante Euroopast, neile anti maad. Nii tekkis Alberta provintsis 1899, 1901 ja 1904 kolm eesti kogukonda.

...

Hindrik (Henry) Kingsep oli kooliõpetaja. Koos abikaasa Emiliega kasvatasid ja koolitasid nad 8 last. Hindrik oli üks nendest edumeelsetest, kes 1910. a eesti kooli rajasid. Samuti oli ta eesti seltsi esimene esimees.

Allikas: Esimest korda esivanemate maal. 2007. Estonian World Review.


Juhtus nii, et riigi maajagamiskontor tosin miili ida pool, Red Deeri linnakeses, oli sajandi viimasel aastal Kesk-Alberta koloniseerimisega jõudnud Sylvan-järveni. Nii said sinna 9. mail 1899 endile "hingemaa", 160-aakri-lise "veerandi", teadaolevalt esimeste eestlastena Võrumaalt sisserännanud endine Nuustaku kooliõpetaja Hendrik (Henry) Kingsep ja ta meremehest vend Kristjan (Christjan). Ettevõtlik Hendrik, kes kõneles saksa, vene ja pisut inglise keelt, tuli kogu perega - naine ja kaks väikest (3 ja 1 a.) tütart. Kristjan, seikleja-meremees, kes oli Jaapanis ja Aasias viibinud, saabus Lõuna-Ameerikast. Ta pere oli Eestis, ent mitte kauaks. Kui ta isa Ott Kingsep teada sai, et poeg on New Yorgis, teel Kanadasse, pannud ta poja pere laevale ja saatnud teele poja poole. Nii jõudis Tiina Kingsep viie lapsega, neist vanim 10- ja noorim 2-aastane, järgmisel aastal Red Deeri. Tolleaegsete reisiraskustega arvestades oli see küll suursaavutus, sest merereis üksi kestis oma kolm nädalat. Ja mõne aasta pärast (1905) jõudis ka vana Ott Kingsep Eestist poegade juurde Albertasse, kus ta aga samal aastal suri. Allikas

view all 14

Henry (Hindrik) Kingsep's Timeline

1870
July 17, 1870
Kerstna / Kärstna t, Linnamäe (Linameggi), Urvaste khk, Võrumaa, Livonia
1895
March 27, 1895
Nuustaku, Valgamaa, Estonia
1896
February 14, 1896
Nuustaku, Valgamaa, Estonia
1898
April 7, 1898
1900
1900
AB, Canada
1903
May 20, 1903
1904
August 17, 1904
Eckville, Red Deer Census District, Alberta, Canada
1907
June 8, 1907
Eckville, AB, Canada
1911
1911