Henryk - Chaim Hirsch Avigdor Markusfeld

Is your surname Markusfeld?

Research the Markusfeld family

Henryk - Chaim Hirsch Avigdor Markusfeld's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Henryk - Chaim Hirsch Avigdor Markusfeld

Also Known As: "Henryk Chaim Widgor"
Birthdate:
Birthplace: Krakow, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Death: May 05, 1890 (70)
Mieszkanie prywatne, Ul Florianska, Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland (Stluczenie serca i zapalenie nerek)
Place of Burial: Ul. Miodowa 20/1/35, Krakow, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Immediate Family:

Son of Szachna Abraham Markusfeld and Scheindel Markusfeld
Husband of Apolonia Pesia Doria Markusfeld
Father of Zygmunt Markusfeld; Artur Markusfeld; Maksymilian Marski; Regina Dessauer; Bronisława Markusfeld and 2 others
Brother of Mariam Mendelsbourg - primo voto; Samuel /Stanisław Markusfeld; Sara Markusfeld; Feilgel Chaja Markusfeld; Pinkas Markusfeld and 4 others

Occupation: bohater powstania 1848
Managed by: Private User
Last Updated:

About Henryk - Chaim Hirsch Avigdor Markusfeld

http://www.ics.uci.edu/-dan/genealogy/krakow/families/Markusfeld.html

b. (Dec 12 ??) 1819 #417

d. 1880-90 (?? Jan 5, 1890) Markusfeld Henryk (Chaim)

(1819 Kraków – 1890 tamże) – kupiec, działacz społeczny, skłaniający się ku asymilacji. Trudnił się handlem oraz był sekretarzem Zgromadzenia Filialnego Handlujących Starozakonnych; wysuwał żądania dopuszczenia Żydów do handlu poza Kazimierzem. Był przeciwnikiem asymilacji Żydów do kultury niemieckiej, opowiadając się za jej propolskim kierunkiem. W okresie Wiosny Ludów (1848) był jednym z pięciu szefów Gwardii Narodowej w Krakowie. W tym samym czasie został wybrany do Rady Miejskiej jako członek grupy dziesięciu postępowych Żydów z Kazimierza; w Radzie zasiadał do 1853, tj. do czasu jej rozwiązania. W efekcie jego wysiłków, w 1850 powołana została polsko-żydowska komisja, mająca zająć się sprawą sprawiedliwego podziału podatków. Będąc członkiem Komitetu Starozakonnych, M. brał udział w delegacji, przedkładającej w 1861 żydowskie postulaty polskim posłom w Wiedniu. Działał też w Komitecie Powstańczym w okresie powstania styczniowego; był jednym z kierowników organizacji policyjnej. W 1877-1890 zasiadał we władzach Izraelickiej Gminy w Krakowie.

Markusfeld Henryk (Chaim), dzialacz zydowski, powstaniec 1848 r. Ur.12 XII w Krakowie, w starej zydowskiej rodzinie mieszczanskiej. Wychowany w duchu patriotycznym, wziol M. w r.1848 udzial w wypadkach na terenie Krakowa, pelniac funkcje jednego z pieciu szefow Gwardii Narodowej dowodzonej przez Piotra Moszynskiego. W wyborach do pierwszej krakowskiej Rady Miejskiej 7 IX 1848 wybrany zostal 428 glosami, wraz z 10-cio osobowa grupa kandydatow zydowskich, jako reprezentant postepowych Zydow z Kazimierza. Wybrany zostal rowniez przysiegym Sadu Druchowego. W Radzie Miejskiej zasiadal do jej rozwiazania w r. 1853. Jako radny wystepowal M, czynnie w obronie interesow Zydow krakowskich, zadal skasowania podatku miejskiego od starozakonnych, dzieki czemu w maju 1850 powolano specjalna polsko - zydowska komisje dla sprawiedliwego podzalu podatkow. W zwiazku ze zniesieniem przez rzad podatku koszernego w r. 1951 opracowal M. imieniem Komitetu Starozakonnych, wraz z Danielem Rappaportem i Salomonem Deichesem, pelne zestawienie podatkow placonych przez Zydow w okresie Rzeczypospolitej Krakowskiej. Dn. 30 IV 1849 wszedl w sklad powolanej przez rade komisji dla organizacji rozkwaterowania interwencyjnych wojsk rosyjskich, maszerujacych na Wegry.

Zawodowo trudnil sie M. handlem ( okreslany byl jako spekulant ), pelnil funkcjesekretarza organizacji zrzeszajacej kupcow zydowskich - Zgromadzenia Filialnego Handlujacych Starozakonnych, prowadzac energiczna akcje o rozszerzenie praw dla Zydow, przede wszystkim do osiedlania sie i handlu poza obrebem Kazimierza.
Jako czlonek Komitetu Starozakonnych wystepowal z zadaniami w tej sprawie w r. 1861, kiedy to bral udzial, wraz z drem JozefemOettingerem i Abrahamem Gumplowiczem, w delegacji Zydow krakowskich, ktora udala sie do Wiednia, w celu przedlozenia ich postulatow, polskim poslom do Parlamentu. W r. 1863 zaangazowal sie M. w Komitecie Powstanczym, jako czlonek organizacji policyjnej. Na kazdym odcinku swej dzialalnosci, reprezentowal ten odlam Zydow, ktory wyraznie lgnol do kultury polskiej i przeciwstawial sie szerzacym sie wsrod Zydow pradom germanizacyjnym. Od r. 1877 pelnil przez 13 lat urzad przelozonego Izraelickiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie i na tym stanowisku zyskal duza popularnosc.

M. zmarl w Krakowie 5 V 1890. Z zona Apolonia mial 3 synow Zygmunta, Artura I Maksymiliana, oraz 4 corki Bronislawe, Regine zamezna za Maxem Dessauerem, florentyne i Zofie.

Autor; Balaban M."Dzieje Zydow w Galicji i Rzeczpospolitej Krakowskiej 1782 - 1868, Lw 1914.

na jego pogrzebie, który odbył się w środę (na początku maja) przybyła duża publiczność; dość powiedzieć, że przemowę wygłosił były prezydent Krakowa Ferdynand Weigel, który był na miejscu

O Pana rodzinie, wspominając postać Henryka pisano tak w roku 1938:

"życie żydowskie społeczeństwa w Krakowie obfitowało w XIX stuleciu w jednostki godne podkreślenia; do wyrazistych i szczególnie ciekawych typów tego okresu historii należy niewątpliwie Henryk Markusfeld, urodzony w r. 1820 [tu błąd] z ojca Szachnego i matkiSzajndli. Rodzina Markusfeldów była 'chlubnie znaną i powszechnie szanowaną, a jego ojciec [Szachna] położył jako członek Komitetu Zboru Izraelickiego przez długi szereg lat zasługi dla gminy"

view all 11

Henryk - Chaim Hirsch Avigdor Markusfeld's Timeline

1819
December 21, 1819
Krakow, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1847
April 24, 1847
Gmina Vi liczba 14, Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1848
October 3, 1848
Krakow, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1849
October 20, 1849
1851
May 18, 1851
Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1856
May 16, 1856
Krakow, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
December 29, 1856
Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1865
January 22, 1865
Krakow, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
1890
May 5, 1890
Age 70
Mieszkanie prywatne, Ul Florianska, Kraków, Kraków County, Lesser Poland Voivodeship, Poland