Joseph Christ. Talaczko, Von Gesteticz

public profile

Is your surname Talaczko?

Research the Talaczko family

Joseph Christ. Talaczko, Von Gesteticz's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Joseph Christ. Talaczko, Von Gesteticz

Czech: rytíř Josef Kristian Talacko, z Jéštětic
Also Known As: "Ritter Joseph Christian Talaczko Von Gesteticz"
Birthdate:
Death: circa 1864 (72-89)
Immediate Family:

Son of Fraciscus Joh. Talaczko, Von Gesteticz and Antonia Talaczko
Brother of YY Talaczko, Von Gesteticz and THERESIA Lud. Freiin Battaglia de SMaPA, Von Gestetitz

Managed by: Private User
Last Updated:

O rytířovi Josefovi Kristianovi Talackoovi, zovi Jéštěticovi (čeština)

Historie v 18. a 19. století
Editovat
Spojitost rodiny v 18. století není zřejmá. V Chrudimi žili Leopold Jaroslav Talacko († 1694) a Ignác Talacko († 1730).

Antonín Talacko držel v roce 1701 až 1721 Klokočovsou Lhotku na Čáslavsku, kterou jeho synové Karel Antonín a František Josef roku 1732 prodali. První byl pak od roku 1733 pánem na Žďáře, druhý na Zubří, jež roku 1738 prodal. Byl to pravděpodobně tentýž František, který žil v Chrudimi a držel tři dvory v Přelouči, které byly po jeho smrti okolo roku 1747 prodány. Za manželku měl Kateřinu Kapounku ze Svojkova a syna Alberta Ladislava, který žil ještě roku 1788.

Na počátku 18. stol. žil Bedřich Albert Talacko († 1705), který měl za manželku Kateřinu Lidmilu z Vlkanova († 5. září 1730) a syna Františka Josefa, který se roku 1720 oženil ve Vysokém Mýtě. Pravděpodobně jeho synem byl František Jan, který byl roku 1772 adjunktem kouřimského krajského úřadu, a který se oženil s Josefou ovdovělou Martinkovou († 1779). Ten nebo jiný oženil se roku 1782 s Antonií Gfaeserovou a zemřel roku 1798, zanechal syna Josefa Kristiána a dvě dcery.

Leopold Talacko (1779 atd.) byl roku 1784 komisařem u krajského úřadu v Chrudimi a zplodil s Annou Marii Rödlovou několik synů.

Poslední z panské větve žil Jan Adam Talacko, který vstoupil do státní služby, naposled byl předsedou dolnorakouské vlády, byl jmenován c. k. tajným radou a byl komandérem kříže řádu svatého Štěpána. V roce 1832 byl povýšen do panského stavu. V roce 1848 odešel do penze a zemřel ve Vídni 1. března 1858 ve věku 80 let. Od roku 1808 byl ženat s Annou Johannou Danzerovou († 1813). Jeho druhou manželkou byla Barbora Rafiusova z Kleefeldu. Jeho syn Leopold (* 1809 v Praze) stal se vrchním finančním radou ve Vídni a zemřel 20. března 1883 bezdětný.

Na začátku 18. století žil z rytířské větve Václav Talacko, syn Janův, který se ve Vysokém Mýtě oženil s Marií Annou Šercerovnou z Malomlýnku († 1817). Zemřel 19. srpna 1775.

Jeho syn Václav (pohrobek), bydlící ve Vysokém Mýtě, byl dvakrát ženatý (poprvé s Nepomucenou Lemberkovou, † 1831, podruhé s Annou Weinfurtrovou, † 1840) a zemřel 29. října 1847.

Jeho syn Josef (* 1810) byl kupcem ve Vysokém Mýtě a zemřel 24. září 1844. S manželkou Marií Annou Geislerovou († 1840) měl syna Václava, který byl roku 1862 písařem u c. k. okresního soudu.

Josef Talacko, v roce 1809 bojoval s císařským vojskem proti Napoleonovi. V roce 1831 se stal majitelem panství Bratronice, které zdědil po svém strýci svobodném pánu Antonínu Christianovi z Gfässerů. V roce 1835 byl při korunovaci Ferdinanda I. Dobrotivého pasován na svatováclavského rytíře. V roce 1864 odkázal Josef Talacko svůj majetek svému synovci Josefu Battagliovi. V jedné ze svých povídek se o něm zmiňuje i spisovatel Alois Jirásek.[1]


Pan Talacko ze starožitného rytířského rodu Talacků z Ještětic bojoval roku 1809 proti Napoleonovi, ale hned po míru odložil šavli a šel pomáhat strýci z matčiny strany se správou panství. Po dvaceti letech zdědil po strýci Bratronice. Byl k lidu laskavý, v robotě mírný, s každým rád promluvil, mužské oslovoval “člověče” a ženské “osobo”. Měl své originální zvyky – večer mu musel správce předčítat noviny. O šlechtické sousedy moc nedbal.

I v té absolutistické době mu bylo chloubou, že se jeho předkové zúčastnili odboje roku 1618, a trpkost z konfiskací přešla od pokolení do pokolení i do jeho srdce. Jedinou návštěvu rád vítal – pana justiciára Corelliho. Jezdil do Prahy, kde chodil do divadla. Domů vždy přivážel dárky pro úřednictvo i čeleď. O korunovaci Ferdinanda V. byl pasován na rytíře, a to bylo jediné vyznamenání, na které byl hrdý.

Rok 1848 ho velmi rozrušil, denně si posílal do města pro poštu a správce četl a četl… “Člověče, to je nový svět. Sebrané statky sic už nevrátí, nic, co pobrali. Ať dají tedy aspoň svobodu!”

Smýšlení poddaných o milostpánu se nezměnilo. Při prvních obecních volbách ho zvolili do výboru, ale starostou být odmítl.

Časy se měnily, ne však rytíř Talacko. Zůstal svůj, až odešel za farářem Příhodou a justiciárem Corellim…


view all

Joseph Christ. Talaczko, Von Gesteticz's Timeline