Is your surname Crnadak?

Research the Crnadak family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Marija Crnadak (Prikril)

Birthdate:
Birthplace: Zagreb, Croatia
Death: August 17, 1944 (84)
Zagreb, Croatia
Place of Burial: Zagreb, Croatia
Immediate Family:

Daughter of Franjo Prikril and Marija Prikril
Wife of Dr. Vladimir Crnadak
Mother of Klementina (Tinka) pl. Makanec; Branko Crnadak and Velimir Crnadak

Managed by: Private User
Last Updated:

About Marija Crnadak

Marija Prikril (Zagreb, 27. listopada 1859. – 17. kolovoza 1944.)

opera.hr/images/articles/Marija_Prikril1_2.jpg Dana 21. rujna 1878. u Krabuljnome, točnije Čuvidskom, plesu zagrebačkoj publici predstavili su se kao novoangažirani članovi sopranistice Erminia Giunti-Barbera iz Parme i Zagrepčanka Marija Prikril, tenor Ivan Denegri iz Milana i bariton Josip Mirski iz Padove. Napokon je u angažman ušla i u zagrebačkoj se Operi do kraja karijere, s kraćim prekidom, zadržala prva školovana pjevačica Hrvatica. Počeli su zreti prvi plodovi pedagoškog rada Ivana pl. Zajca. U Zagrebu je stasala Marija Prikril, kći kazališnoga garderobijera, ili kako se onda nazivalo, haljinara, Franje Prikrila.

Đuro Eisenhuth i Josip Kašman otkrili su nesvakidašnju pjevačku nadarenost kćeri svojega garderobijera, dok se još kao dijete motala po kazalištu, i uputili su je da uči pjevanje u školi Hrvatskog zemaljskog glazbenog zavoda kod Vatroslava Lichteneggera i poslije kod Ivana pl. Zajca. Sedamnaestogodišnja Marija predstavila se zagrebačkom općinstvu kao gojenica Zavoda na koncertu 30. rujna 1876. i skrenula pozornost na svoj lijep glas lirsko-koloraturnog soprana. Kako je bila skromnih materijalnih mogućnosti, djevojka se nadala da će tim koncertom prikupiti novac za nastavak školovanja u Beču. Uz pomoć ravnatelja Kazališta Josipa Kneisela dobila je stipendiju Zemaljske vlade uz obvezu da nakon završena školovanja provede tri godine u angažmanu u Zagrebačkoj operi.

Prve rezultate školovanja kod profesora Franza Josepha Löwenstamma pokazala je Marija Prikril na debiju u Zagrebu 26. svibnja 1877. u ulozi Gabriele u operi Noćište u Granadi njemačkog skladatelja Conradina Kreutzera (1780-1849). Nakon toga, 2. lipnja, nastupila je kao Agata u Weberovu Strijelcu vilenjaku i 7. lipnja kao Adalgisa u Bellinijevoj Normi, a na svojoj je korisnici (danas bisno rekli dobrotvornoj priredbi) 10. lipnja osim odlomaka iz Norme pjevala i nekoliko dijelova uloge Jelene u Zrinjskom. Vratila se u Beč, nastavila školovanje i pod imenom Marie Thalberg nastupala na raznim prigodnim koncertima interpretirajući ponekad na njima i skladbe svojega profesora.

opera.hr/images/articles/Marija_Prikril4.jpg

Dana 12. svibnja 1878., kada je za praznika došla u Zagreb, nastupila je prvi put u ulozi Donizettijeve Lucije di Lammermoor. Veoma se svidjela općinstvu. Kritičar novina Kroatische Post u broju 196. pohvalio je „već sam njezin izgled, glas neizrecive milozvučnosti i plemenit način pjevanja što je ostavilo velik dojam i umjetnici donijelo velik aplauz,“ ali je napomeno i da joj je potrebna „temeljita, cjelovita škola“ i da treba „doraditi kolorature“. Očito je da je Zajc imao potpuno povjerenje u njezine pjevačke i scenske sposobnosti kad joj je povjerio naslovnu ulogu na praizvedbi svoje Lizinke 12. studenoga 1878., Zlatke na praizvedbi Zlatke 7. ožujka 1885. i Sofije na praizvedbi opere Gospodje i husari 13. listopada 1886.

Ubrzo je Marija Prikril postala miljenica publike koja je svaki njezin nastup nagrađivala pljeskom i cvijećem. Svježina njezina glasa, lakoća kojom je izvodila kolorature (premda joj se često zamjeralo da nije precizna u intonaciji), mladost, dopadljiva scenska igra, lijepa pojava – sve je to privlačilo u njezinim interpretacijama likova mladih djevojaka. Tako kritičar novina Agramer Zeitung br. 12. iz godine 1879. ne štedi riječi pohvale i oduševljenja za njezinu kreaciju Margarete u Faustu.

opera.hr/images/articles/Marija_Prikril1_1.jpg U jesen 1879. Marija Prikril otišla je na jednogodišnji angažman u Altenburg i ondje je postala vojvodska dvorska operna pjevačica. U rujnu 1880. vratila se u Zagreb i u zagrebačkoj je Operi ostala s manjim prekidima do kraja svoje kratke ali vrlo bogate operne karijere. Imala je neobično velik repertoar opernih i operetnih uloga, od onih lakšeg karaktera kao što su Rose Friquet i Serpoletta u tada vrlo popularnim komičnim operama Pustinjakovo zvono (u izvorniku Les Dragons de Villars) Aiméa Maillarta (1817-1871) i Korneviljska zvona Roberta Planquettea (1849-1903) do pjevački vrlo zahtjevnih Meyerbeerovih likova i Verdijeve Violette u Traviati, kad su joj štovatelji ispjevali sonet. Jedna od njezinih najljepših uloga bila je Marguerite de Valois u Hugenotima. Slikarica Marijana Mücke Jakabffy, kći poznatog slikara Josipa Franje Mückea (1819-1883), naslikala je 1887. njezin portret u toj ulozi koji se čuva u Muzeju grada Zagreba u znak hvale što joj je pozirala za likove Bogorodice.

opera.hr/images/articles/Marija_Prikril2.jpg Marija Prikril, ili, kako su je rado zvali, Maca, istaknula se i sudjelovanjem na raznim prigodnim priredbama koje su se priređivale u korist stradalnika u strašnom potresu koji je 9. studenoga 1880. gotovo potpuno razrušio Zagreb i okolicu. U osvrtu na Hrvatski koncert u Budimpešti, održan 16. prosinca 1880, na kojemu su nastupili umjetnici iz Hrvatske, izvjestitelj lista Ustav u br. 81. piše „da mu je u prvom redu napomenuti gospodjicu Mariju Prikrilovu i njezino umiljato i korektno pjevanje“. Naziva je „hrvatskim slavujem“ i ističe njezine staccate i trilere koje je virtuozno izvodila u mazurki iz Zajčeve Lizinke pa završava „kako će ostati nezaboravna svakome koj' ju je vidio i čuo.“

A onda se dogodilo ono što je u to doba s pjevačicama bila gotovo redovita pojava i što se dugo zadržalo kao praksa – kada bi se udale, povlačile bi se sa scene. Učinila je to i Marija Prikril kada se 1887. udala za uglednoga sisačkog odvjetnika dr. Vladimira Crnadka. Imala je dvadeset i osam godina, i od njezina debija prošlo je tek nešto više od deset godina. Nastavila je tek povremeno nastupati na koncertima, poglavito u Sisku, „blagohotno na njima sudjelujući.“

opera.hr/images/articles/Marija_Prikril1.jpg Za svoju oproštajnu predstavu 11. listopada 1887. odabrala je Luciju. Publika se s tugom i dubokim žalom rastala od vrlo vrijedne i omiljene umjetnice. U opširnom osvrtu na predstavu kroničar Agramer Tagblatta u br. 249. posvetio je glavninu članka Mariji Prikril ističući kako u njoj Kazalište gubi silu koju će teško moći tako skoro nadomjestiti. Pisao je: „Njezina dostignuća bilo u operi ili opereti s jednakom su spremnošću priznavale publika i kritika: osim toga gospođica Prikril je uvijek bila uzor revnosti u svom zvanju i, što je još više, znala je ne samo zadobiti sklonost svojih kolega i kazališnog osoblja već je i u najširim krugovima uživala osobito poštovanje što je najljepše svjedočilo o njezinom karakteru“. Riječi su to priznanja prvoj hrvatskoj opernoj pjevačici koja je svoju umjetnost dala rodnome gradu i svojoj domovini i poslije usrdno poticala mlade da ustraju u svojim pjevačkim pokušajima. Marija Prikril, udana Crnadak umrla je u Zagrebu 17. kolovoza 1944. godine.

view all

Marija Crnadak's Timeline

1859
October 27, 1859
Zagreb, Croatia
1890
January 1, 1890
1893
1893
1897
1897
1944
August 17, 1944
Age 84
Zagreb, Croatia
1944
Age 84
Mirogoj, Zagreb, Croatia