Maryla Kaiserbrecht

public profile

Is your surname Kaiserbrecht?

Research the Kaiserbrecht family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Maryla Kaiserbrecht (Biedermann)

Also Known As: "Kasia Brzozowska"
Birthdate:
Birthplace: Łódź
Death: January 12, 1945 (30)
Łódź
Immediate Family:

Daughter of Bruno Biedermann and Louisa Julia Biedermann
Wife of Alfred Kaiserbrecht
Sister of Private

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Maryla Kaiserbrecht

Maryla Biedermann, właśc. Maryla Kaiserbrecht, ps. „Lili” (ur. 9 marca 1914 w Łodzi[1], zm. 24 stycznia 1945, tamże[2]) – działaczka niepodległościowa.
Maryla Biedermann pochodziła z rodziny o korzeniach niemieckich przybyłej na ziemie polskie w XVIII w.[3], była córką Bruno Biedermanna – łódzkiego fabrykanta, właściciela rodzinnych zakładów „R. Biedermann”, żołnierza wojska polskiego w stopniu kapitana i doktora filozofii i socjologii gospodarczej[4] oraz Luizy z domu Stegmann[5]. Miała siostrę Adalisę Klarę (ur. 1911)[4].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maryla_Biedermann

Maryla Keiserbrecht z domu Biedermann
Opowieść zacznę od końcowego, tragicznego wydarzenia – otóż 24 stycznia 1945 roku (parę dni po wyzwoleniu Łodzi) o godzinie 16 Bruno Biedermann – potomek znanego fabrykanckiego rodu – ostatni właściciel zakładów przy Kilińskiego 2, kapitan Wojska Polskiego w stanie spoczynku, strzałem z pistoletu odebrał życie swojej żonie Luizie, córce Maryli – żołnierzowi Armii Krajowej oraz sobie. Taką informację wraz z prośbą o pochowanie ciał w ogrodzie przy pałacu zapisał na kartce znalezionej po latach w Archiwum Państwowym w Łodzi.
Rodzina Maryli
Biedermannowie (Bruno i Luiza) mają dwie córki: Adalisę i Marię zwaną Marylą, a przez bliskich, przyjaciół Lil. Maryla - blondynka o pospolitej urodzie - jest od początku przeciwieństwem swojej siostry. Kocha psy, jeździ konno, jako dziecko ma często porozbijane kolana. Lubi też przebywać na terenie fabryki ojca, dlatego robotnicy mówią o niej „nasza panienka”.
Szkoła
Maryla kończy katolickie żeńskie gimnazjum w Łodzi, mimo że Biedermannowie są ewangelikami, potem studiuje w Szwajcarii i Austrii języki współczesne. Mimo kłopotów zdrowotnych działa w harcerstwie, a przed wybuchem wojny kończy kurs medyczny i przysposobienia wojskowego. Zrobiła też prawo jazdy, prowadzi nie tylko samochody osobowe, ale i ciężarówki.
Wojna
Od początku okupacji nawiązała kontakt z polskim podziemiem. Jako żołnierz konspiracji działa pod pseudonimem Kasia Brzozowska. Wraz z przyjaciółmi pomaga polskim żołnierzom, rannym cywilom i więźniom. Potrzebującym załatwia dokumenty i pracę w fabryce ojca. Skąd bierze pieniądze na ten cel? Daje je ojciec, ale też inni fabrykanci, do których zwraca się o pomoc. Ciężarówką wozi paczki i kotły z zupą do więzienia na Radogoszczy, a rannych do szpitala. Przewozi też grypsy. Wraz z koleżanką objeżdża okolice Łodzi, by do łódzkich szpitali przewieźć poranione od nalotów dzieci.
https://sp40lodz.pl/wpis/pamietamy-maryla-keiserbrecht

Również swoje dwie córki, Adalisę Klarę (ur. 1911) oraz Marylę (ur. 1914), wysłał do polskiego gimnazjum. Jednocześnie Marylę często zabierał do zakładów, gdzie spotykała się z pracownikami, wśród których cieszyła się dużą sympatią. W późniejszym czasie służyła ona w harcerstwie, a przed wojną brała udział w Przysposobieniu Obronnym Kobiet.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_Biederman

view all

Maryla Kaiserbrecht's Timeline

1914
March 9, 1914
Łódź
1945
January 12, 1945
Age 30
Łódź