Is your surname Nilssen?

Research the Nilssen family

Peder Nilssøn's Geni Profile

Records for Peder Nilssen

295,319 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Peder Nilssen

Also Known As: "Peder Nielsen", "Prestenget"
Birthdate:
Birthplace: Valla Bruk II, Hemnes, Nordland, Norway
Death: after May 23, 1751
Presteng Bruk II, Hemnes, Nordland, Norway
Immediate Family:

Son of Niels Hallesøn / Halstensøn and Karen Hansdatter, Valla
Husband of Else Olsdatter
Father of Nils Pedersen; Kirsten Pedersdatter; Else Pedersdatter, Buvigen; Marithe Pedersdatter; Anders Pedersen, Granheia and 2 others
Brother of Kiersten Nielsdatter; Erich Nielssøn; Hendrich Nilssøn; Beritte Nielsdatter and Private

Managed by: Chad Steven Erickson
Last Updated:

About Peder Nilssøn

Utdrag fra Hemnes gård og slekt, s. 367-375

64. Prestenget

BRUKERE

Bruk II

2) Peder Nilssøn fra Valla bnr. 2 var bruker fra 1705. G. 1704 m. Else Olsd. datter av forrige bruker.

Barn:

1. Giertrud, f. 1705, gift 1735 med Lars Olsen fra Storli i Rana,

2. Oluf, f. ‑08,

3. Nils, f. ‑10, hadde en datter Abelone med Anne Jensdatter fra Presteng, Anne publ. absolv. for hoer 26.6.1735, Nils seinere gift 2 ganger, død på Gruben øvre),

4. Kirsten, f. ‑15 (Fagervik i Nesna),

5. Else, f. ‑18, gift med Anders Pedersen Nordfjord ved foreldrenes skifte 1751,

6. Maritte, f. ‑21, gift 1747 med Gregus Jensen f. 1713 på Skonseng, skifte på Revelen 1775,

7. Anders, f. ‑24 (Granhei i Nord-Rana).

Rasmus Rachløws enke overtok Bruk II 1740.

https://caolsson.wiki.zoho.com/064-Presteng.html

Utdrag fra Mo prestegjelds gårdshistorie, s. 84-87

24. Øver-Grøbben (-Grubben)

Brukarar

Bnr. 2 INNIGARDEN (lnr. 316 b)

6) Per Nilssa fekk bbr. 1741, tinglyst 28.04.1744. Gift med Else Olsdatter, død 1751.

Born: 1. Nils, født 1711; 2. Anders, født 1726; 3. Gjertrud; 4. Kirsti (Fagervika); 5. Else (Nordfjorden); 6. Marit (Næverneset ?).

http://www.nb.no/nbsok/nb/286c1cd2a98609208f98d063359d677f?index=2#101


Manntallet 1701 : [http://digitalarkivet.arkivverket.no/gen/vis/206/pc00000000660879]
Søsken:

  1. Beritte
  2. Erik
  3. Hendrich
  4. Kirsten

Alternativ død: 26 Dec 1773, Reveien, Mo, Nordland, Norway

view all 12

Peder Nilssøn's Timeline

1666
1666
Hemnes, Nordland, Norway

Har ingen dokumentasjon som viser når Peder Nielsøn ble født. Han var imidlertid ikke oppgitt ved Manntall 1664-1666, og giftet seg i 1704. Han er nok derfor sannsynligvis født en gang mellom 1666 og 1684.

Mora til Peder Nielsøn er Karen Hansdatter på Valla ifølge Hemnes Gård og Slekt. Ifølge samme kilde het faren Niels Halstensøn.

1705
1705
Age 39
Prestenget Bruk II, Hemnes
1708
1708
Age 42
Prestenget Bruk II, Hemnes
1710
1710
Age 44
Hemnes, Nordland, Norway
1715
1715
Age 49
Prestenget Bruk II, Hemnes
1718
1718
Age 52
Prestenget Bruk II, Hemnes
1721
1721
Age 55
Hemnes, Rana, Nordland, Norge
1724
August 26, 1724
Age 58
Hemnes, Nordland, Norge
August 27, 1724
Age 58
Hemnes, Nordland, Norge

Anders ble døpt 27.08.1724 (jf. Dom. 11. p. Trin.). Faren het Peder Nielsøn og bodde på Præstengen i Hemnes sogn, Alstahaug prestegjeld. Peders kone, Else Olsdatter, ble "indledt" i menigheten igjen samme dag.

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16553&idx_id=...