Stanisław Zygmunt Staniszewski h. Pobóg

Is your surname Staniszewski h. Pobóg?

Research the Staniszewski h. Pobóg family

Stanisław Zygmunt Staniszewski h. Pobóg's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Stanisław Zygmunt Staniszewski h. Pobóg (Staniszewski)

Polish: Staniszewski
Birthdate:
Death: April 30, 1925 (60-61)
Immediate Family:

Son of Walerian Staniszewski h. Pobóg and Zenobia Staniszewska
Husband of Anna Staniszewska
Father of Janina Maria Staniszewska; Bogdan Antoni Staniszewski; Wacław Staniszewski and Witold ? Staniszewski
Brother of Władysław Ludwik Staniszewski h. Pobóg; Edmund Staniszewski h. Pobóg and Jadwiga Zenobia Trautsolt

Occupation: polityk, poeta
Managed by: Susan Maria Stefanski
Last Updated:

About Stanisław Zygmunt Staniszewski h. Pobóg

b. in Suwałki

żródła: Biografie Suwalskie, Oddział "Jaćwież" Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK, Suwałki 1993 Stanisław Zygmunt Staniszewski urodził się najprawdopodobniej w Suwałkach w 1864 roku. Był synem Waleriana Leona i Zenobii ze Stępniów. Nauki gimnazjalne pobierał w Suwałkach. Wzorem ojca został prawnikiem, kończąc wydział prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po powrocie do Suwałk poświęcił się pracy zawodowej, pokonując kolejne jej szczeble. Przez wiele lat był adwokatem, a pod koniec życia notariuszem. Najbardziej jednak pociągała go działalność" społeczna. Był współzałożycielem Towarzystwa Rolniczego w guberni suwalskiej, przez długie lata naczelnikiem oraz honorowym członkiem Straży Ogniowej Ochotniczej w Suwałkach, prezesem Towarzystwa Kredytowego Miejskiego. Aktywnie działał w suwalskim Towarzystwie Pożyczkowo-Oszczędnościowym i Towarzystwie Wzajemnego Kredytu. Działalności oficjalnej towarzyszyła praca patriotyczna. Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska wspominała po latach, że od niego można było wypożyczać nielegalne książki i pisma.

Na początku XX wieku działalność Staniszewskiego przekroczyła granice guberni. Włączył się do pracy Związku Postępowo-Demokratycznego, któremu przewodniczył Aleksander Świętochowski, publikował na łamach "Prawdy". W marcu 1905 roku reprezentował Związek w petersburskich rozmowach z rosyjskimi działaczami Partii Konstytucyjnych Demokratów. Współpracował ze Świętochowskim w powołanym w 1906 roku Towarzystwie Kultury Polskiej.

Szczególnie cenne były suwalskie inicjatywy Staniszewskiego po 1905 roku. Znalazł się wśród współtwórców polskiej Szkoły Handlowej oraz "Tygodnika Suwalskiego", w którym pisywał rozprawy ekonomiczne, polityczne, felietony i utwory poetyckie. Znał doskonale stosunki gospodarcze w guberni i Królestwie Polskim. Wykorzystał to w pracy Rzut oka na stan ekonomiczny Królestwa Polskiego (wspólnie z Piotrem Górskim) oraz przy opracowaniu projektu reform agrarnych. W 1911 roku wydał w Suwałkach dwutomowy zbiór wierszy Bez echa.

Na początku okupacji niemieckiej w 1915 roku przeniósł się do Warszawy. Jeszcze w tym roku został kierownikiem Wydziału Prowincjonalnego niezwykle ważnego w latach wojny Centralnego Komitetu Obywatelskiego, był współzałożycielem Rady Głównej Opiekuńczej, a od listopada 1916 roku - jej prezesem. Stał się osobą zaufaną Józefa Piłsudskiego. Komendant wytypował go na przewodniczącego zaplanowanej przez siebie tajnej "Organizacji B", skupiającej prawicowych działaczy niepodległościowych. W organizowanym w 1917 roku sądownictwie polskim Staniszewski został prezesem Sądu Apelacyjnego.

W pierwszym (listopad 1917 - luty 1918) gabinecie powołanym przez Radę Regencyjną, z premierem Janem Kucharzewskim na czele, otrzymał stanowisko ministra opieki społecznej i ochrony pracy. Jako bliski współpracownik Naczelnika Państwa przewodniczył wiosną 1919 roku delegacji polskiej w Kownie. Rozwinął dużą aktywność, prowadził liczne rozmowy nieoficjalne, przede wszystkim z przedstawicielami Polaków. Dwukrotnie konferował z premierem Litwy, Michałem Sležeyičiusem, ale sprawy porozumienia nie posunął naprzód.

Działał w Związku Strzeleckim, wchodząc w 1924 roku do zarządu głównego. Silnie związał się z YMCA (Young's Men's Christian Association - Chrześcijański Związek Młodych Mężczyzn). Był prezesem jego komitetu organizacyjnego w Polsce, a następnie - władz centralnych.

Należał do aktywnych adeptów "sztuki królewskiej" w lożach sieci organizacyjnej Wielkiego Wschodu Francji oraz Wielkiej Loży Narodowej Polski.

Zmarł 30 kwietnia 1925 roku w Warszawie pozostawiając żonę, Annę z Fiszerów. Stanisława Staniszewskiego pochowano na cmentarzu w Suwałkach. .............. Grób Stanisława Staniszewskiego znajduje sie na Powazkach w Warszawie kwatera 89.wieć któraś z informacji jest nieprawdziwa.