Susanne Henriette Emilie "Sanne" Eckersberg

Is your surname Eckersberg?

Research the Eckersberg family

Susanne Henriette Emilie "Sanne" Eckersberg's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Susanne Henriette Emilie "Sanne" Eckersberg (Juel)

Also Known As: "Sanne Eckersberg"
Birthdate:
Death: December 30, 1840 (47)
Immediate Family:

Daughter of Jens Juel and Rosine Dørschel
Wife of C.W. Eckersberg
Mother of Julie Susanne Eckersberg and Johannes Christopher Eckersberg
Sister of Jørgen Juel; Henrich Even Juel; Carl Juel and Elisabeth Cathrine Julie Juel

Managed by: Private User
Last Updated:

About Susanne Henriette Emilie "Sanne" Eckersberg

Kilde: http://www.smk.dk/besoeg-museet/udstillinger/ensmuklgn/bag-om-kunstneren/:

Kvinderne i Eckersbergs liv:

Umiddelbart inden Eckersberg rejser til Paris i 1810, bliver han gift med Christine Rebekka Hyssing. Dog bliver de skilt, mens Eckersberg er væk, da Christine bliver dømt for rapseri.

Ægteskabet med Christine bliver opløst i 1816, og året efter bliver Eckers- berg gift med Julie Juel, datter af maleren Jens Juel. Året efter Julies død i 1827 gifter Eckersberg sig med Julies søster, Suzanne. Efter Suzannes død i 1840 lever Eckersberg som enkemand frem til sin død i 1853. De tre kvinder bringer tilsammen Eckersberg 11 børn.

view all

Susanne Henriette Emilie "Sanne" Eckersberg's Timeline