Vojvoda Vule Ilić Kolarac

public profile

Is your surname Kolarac?

Research the Kolarac family

Vojvoda Vule Ilić Kolarac's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Vojvoda Vule Ilic Kolarac

Russian: Вуле Илић Коларац
Also Known As: "Kolarac"
Birthdate:
Birthplace: Kolari, Podunavlje District, Serbia
Death: 1834 (67-68)
Beograd, City of Belgrade, Serbia
Immediate Family:

Son of Ilija Ilic and Mara Ilic
Husband of Jelena Ilić Kolarac
Father of Milica Rajović (Ilić Kolarac)
Brother of Gruja Ilić Kolarac

Occupation: Vojvoda
Managed by: Svetolik Savic, Cele
Last Updated:

About Vojvoda Vule Ilić Kolarac (Serbian)

Вуле Илић Коларац

Вуле Илић Коларац (1776 — 1834) био је српски војни командант који се борио против Османлија током Првог српског устанка. Рођен је у селу Колари у Смедереву. У јавности је био познат по свом завичајном презимену - Коларац. Илић је био хајдук Станоја Главаша који је помогао у ослобађању заробљених српских кнезова Илије Бирчанина и Алексе Ненадовића и један од предводника Карађорђеве одбране капије Београда 1806. године.

Ратни стаж Вулета Илића

Карађорђе Петровић је, 14. фебруара 1804. године, у Орашацу, изабран за вођу Првог српског устанка, а том догађају присуствовао је и Вуле Илић. Вуле Илић, као и сви водећи људи Србије који су стали уз Ђорђа Петровића и градили државу, према њемачком историчару Хансу Михаелу Мидлиху били су угледни, часни, паметни, имућни, рјечити и родољубиви.

У јулу 1806. године борио се у Бици код Делиграда; турски паша Ибрахим наредио је свом команданту да одмах оде у Делиград са 16.000 војника и заузме град. Шаит-паша, потцјењујући квалитет утврђења, вјерујући у своју војну снагу, стигао је 13. јула, са само 4.000 војника. Станоје Главаш и Вуле Илић са својим хајдучким групама напали су непријатеља и натјерали га да се повуче.

Најзначајнија битка у његовој ратној историји је ослобађање "Стамбол капије", односно Београда. Четири групе распоређене на различите дијелове Београда предводили су Милоје Петровић, Сима Марковић, Васа Чарапић, Станоје Главаш и Вуле Илић. Његовим и дјеловањем осталих група брањење капије Београда те године био је историјски чин успостављања пуног државног легитимитета. Битка за Суводол 1809. године изњедрила је сво лукавство и памет Вулета Илића. У борби са, већином албанским војницима, Коларац је на турском узвикнуо „Наше снаге су се погувке”, што је унијело немир у Нуман Пашине војнике који су се повукли, а српска војска заузела ово подручје.

Породица

Према неким изворима, био је ожењен Јеленом, робињом коју је спасио из турског харема. Војвода Илић је дио живота провео у Русији са кћерком Милицом која је била супруга предсједника 16. владе Србије, министра унутрашњих послова, државног савјетника, кнежевог ађутанта предсједника Касационог суда Цветка Рајовића.

Његов потомци били су Рајовићи, Јовановићи, Месаровићи и Николићи од којих је најпознатији генерал Радиша Ј. Николић

view all

Vojvoda Vule Ilić Kolarac's Timeline

1766
1766
Kolari, Podunavlje District, Serbia
1803
1803
1834
1834
Age 68
Beograd, City of Belgrade, Serbia