Wiktoria Niegolewska (Żabińska)

public profile

Is your surname Niegolewska (Żabińska)?

Research the Niegolewska (Żabińska) family

Wiktoria Niegolewska (Żabińska)'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Wiktoria Niegolewska (Żabińska)

Birthdate:
Birthplace: Duninowo pod Płockiem, Polska (Poland)
Death: October 24, 1927 (55)
Place of Burial: Lubliniec, Polska
Immediate Family:

Daughter of Jan Mateusz Żabiński and Waleria Żabińska
Wife of Kazimierz Roman Niegolewski
Sister of Konstancja Niegolewska
Half sister of Emilia Norbertyna Markiewicz and Benon Jan Żabiński

Managed by: Private User
Last Updated:

About Wiktoria Niegolewska (Żabińska)

Jednym z urokliwych zakątków Górnego Śląska wartych zobaczenia jest Czarny Las (na niemieckich starych mapach szukaj nazwy Helennthal) w bliskiej odległości od Woźnik (60 km od Katowic, 30 km od Częstochowy, 120 km od Krakowa). Tutaj stoi ślicznie odrestaurowany pałacyk o tej same nazwie, pełniący obecnie funkcję luksusowego kompleksu hotelowego z świetną kuchnią, winiarnią i miłą obsługą. Obecny właściciel zadbał, aby każde pomieszczenie miało swój niepowtarzalny klimat. Spacery po okolicy czy wypady do historycznych, pobliskich miejsc gwarantują niezapomniane wrażenia, a dla lubiących patrzeć na historię Śląska oczami swoich przodków to miejsce jest obowiązkowe do poznania i zobaczenia.

W majątku tym rodzina marszałka Konstantego Wolnego bardzo często przebywała na wypoczynku. Rodziny były zaprzyjaźnione. Ojcem chrzestnym córki Konstantego Wolnego, Haliny był Kazimierz Niegolewski a matką chrzestną Elżbieta żona Korfantego (Elżbiecina jak mawiał do niej nasz Wielki Wojciech).

Właścicielami tego pałacu i wielohektarowego gospodarstwa w okresie walk o niepodległość Śląska o przyłączenie tej Ziemi do macierzy był Kazimierz Niegolewski – pierwszy polski starosta powiatu lublinieckiego i jego żona Wiktoria z domu Żabińska. Nie wiem, dlaczego poważne opracowania naukowe tak mało miejsca poświęcają Kazimierzowi Niegolewskiemu – wybitnemu działaczowi narodowemu, politycznemu i społecznemu oraz jego żonie.

To tu w Czarnym Lesie na wieść o niekorzystnym podziale Śląska dla Polski w nocy z dnia 29 na 30 kwietnia odbyła się konferencja, podczas której Korfanty po uzyskaniu wiadomości na temat sytuacji od konsula D. Kęszyckiego, mianował dowódcę III Powstania Śląskiego ppłk M. Mielżyńskiego i ustalił wstępny termin jego rozpoczęcia. W tym pałacu Wojciech Korfanty podpisał też rozkaz rozpoczęcia III powstania śląskiego. Tutaj toczyły się poufne spotkania.

Jestem przekonany, że o Kazimierzu Niegolewskim ktoś jeszcze zdecyduje się o napisanie jakiejś informacji, ale już o jego żonie prawdopodobnie będę ostatni.

Ku pamięci WIKTORII NIEGOLEWSKIEJ

Z domu Żabińska pochodziła z Królestwa Kongresowego. Przed I wojną światową osiedliła się w Czarnym Lesie i była bardzo popularna wśród okolicznej ludności. Z narażeniem życia podczas epidemii tyfusu pielęgnowała chorych. W okresie Powstań Śląskich osobiście przemycała broń i amunicję zza kordonu dla bojowników śląskich a przed III Powstaniem Śląskim największe ilości broni ukryto właśnie w ich majątku. Na krótko przed powstaniem broń przewieziono, do Lubszy gdzie ukryto je w Młynku. W Pałacu urządziła szpital dla rannych powstańców, którymi się opiekowała. Była to bardzo dobrze zorganizowana służba sanitarna. Ukrywała również w gospodarstwie ściganych powstańców. Po podziale Górnego Śląska, społeczną i narodową działalność rozwinęła w całym powiecie lublinieckim. Szczególną troską otaczała polskie czytelnictwo i polskie biblioteki. Towarzystwo Przyjaciół Nauk na Śląsku miało w niej żarliwego przyjaciela. Zapisała mu całą swoją bibliotekę, cenne dzieła sztuki i pamiątki narodowe. Czyniła starania o budowę gmachu dla organizacji.

Zmarła 24 stycznia 1927 roku. Jak na ówczesne realia, pogrzeb Wiktorii Niegolewskiej miał charakter żałobnej manifestacji całego polskiego Śląska. Lud śląski nazywał ją „ naszą matką”

Wolny1

http://www.historia.lubliniec.zhp.pl/index.php/8-biografie/75-wikto...

view all

Wiktoria Niegolewska (Żabińska)'s Timeline

1872
February 5, 1872
Duninowo pod Płockiem, Polska (Poland)
1927
October 24, 1927
Age 55
October 27, 1927
Age 55
Cm. Powstańców, Lubliniec, Polska (Poland)