Uued privaatsusreeglid genis - natuke halba ja head

Started by Henn Sarv on Tuesday, April 6, 2010
Problem with this page?

Participants:

  • Geni Pro
  • Geni Pro
  • Private User
    Geni Pro
  • Private User
    Geni Pro
  • Private User
    Geni member

Profiles Mentioned:

Related Projects:

Showing 31-60 of 1175 posts

Kui lubate, siis mul teeks ka ühe filosoofilist laadi põike privaatsusküsimusse. Kuidagi kipub nimi ja sünniaeg muutuma mingiks intiimseks saladuseks. Samas käiakse meie kultuuriruumis tänaval ringi katmata näoga või rannas lipatakse üldse poolpaljalt. Mulle küll tundub isiklik nägu natuke intiimsem, kui mulle omistatud nimi, ja samuti see kui vana ma välja näen sellega võrreldes, milline on minu sünnikuupäev. Kas siin pole tegu mõningate ühiskonna liikmeks olemise atribuutide ülefetišeerimisega? Või miks peaksin ma häbenema oma ema ja isa? Ja kui häbeneksingi, siis oleks kõige targem iseenast häbeneda.

@Märt - request to view saadab lihtsal Friend Request-i mänedžerile...
kas ja millal seda aksepteeritakse on iseasi.

Privaatsusest - GENI keeras kõvasti (liigselt) kraane kinni sisemistele kasutajatele... samas "välisvaatlejad" saavad nüüd pikalt esivanemate puudes kolida (huvitav oleks teada kui palju Public profiilide arv Genis selle uuendusega kasvas) ja otsingurobotid hoopis enam GENI-t indekseerida. Milleks ma enam üldse pean kedagi Genisse kutsuma, eriti neid kellest tean et nagunii vaid asju vaadata tahavad - saadan parem talle vajalikud lingid, las uurib ise väljaspoolt.

P.S. Mina olen nõus kasvõi kõik Geni kasutajad sõpradeks või koostööks kutsuma - samas sooviksin et minu esivanemate "väline vaade" oleks vaid minu määrata.

Lauri

järelikult on siis aeg omaks võtta uued mängureeglid - enne nägemist tuleb küsida - niiviisi tekib vähegi aktiivsemaist uurijatest sõprusring, kellel parem nähtavus. mul pole selle vastu midagi.

@Kaupo - suhteliselt meelevaldne võrdlus. see, mida ja kuipalju häbeneda, peaks elavate inimeste puhul olema nende enda teha, fetish on privaatne teema. surnud eellastega on natsa teine teema - võrdluseks hiljutine skandaal Sirje Kiin - Marie Under (tea, kuidas nad sugulased on). minul seisukohta ei ole.
lisaks kõiksugu lisateemad: minu poolest reastagu mormoonid minu sugulasi, kuidas ise arvavad, nad ei tee seda ju paha pärast - mormoonide käest on ju pärit ka arvestatav osa Saaga sisust, Family Search, s.h. allalaetav tarkvara, on ka nende tehtud - ja neil on eesmärk selleks, mis ei pruugi päris igaühele meeldida.
Orientaalsete salateaduste praktiseerijad hoiavad oma sünniaega kiivalt saladuses - nendele teadaolevalt on võimalik seda teades üksjagu kurja teha, lisaks veel mitmesugused marginaalsemad parateadused.
lisaks väidetavalt Inglismaa (sama pidi Austraalias olema) teema, kus teades inimese nime ja sünniaega, on mõningase manipuleerimisega võimalik identiteedivargus ...

to Kalle Kaarli
Kui mõtled Märt--> siis kirjuta Märt
Kui mõtled andrus --> siis kirjuta Andrus
mitte vastupidi ->> mudu oled nagu Geni

või siis vastavalt A. A. ja M. A. ;)

@Märt- Eks muidugi orientaalsetele salateaduste praktiseerijatele tuleb nende seisukoht jätta. Aga sellepärast, et mõned eelistavad kanda burkat ei pea seda automaatselt kõigile pähe tõmbama.

See, et eri inimestel on erinevad privaatsuseelistused on selge, aga see ei tähenda, et seda arutada ei võiks. Maitse üle ju ikka vaieldakse, mille üle siis veel tasuks vaielda! Hetkel on valik selline, et traadikesed kastide vahel on avalikud ja perekonnanimi ja eesnime täht enamasti ka, juhul kui üks vanematest on avalik, siis ümber nurga on ka eesnimi avalik. Mind huvitab kas see ongi see piir, mis on üldiselt aktsepteeritav. Kui arvestada kõiki salateaduste praktiseerijaid, siis tuleks pood jalamaid kinni panna.

Minu arvates võiks inimesel olla vabadus oma vanemad, oma eesnimi ja sünnikuupäev maha vaikida, aga see ei peaks olema valik, mis vaikimisi välja pakutakse.

Muide ma ise oma silmade värvi, harrastusi jms geni.com keskonnas ei reklaami. Perekond teab seda niigi. Sala-austajataele ma ausalt öelda mõelnud ei ole.

@Ly - ma tõesti ei tea, milliseid geni.com-e kasutatakse, aga mul on enamasti pool ekraani täis halle klotse, millel Initsiaal+Perekonnanimi.
Kusjuures sünniaeg võib vabalt olla 1800. Õnneks olid süsteemiga liitumise ajal reeglid vabamad ja õnnestus mingigi suhtevõrk eelnevalt sisse seada. Praegu kuluks pimedas kobamisele oluliselt rohkem energiat.

Eks nüüdsest tuleb siis kõigile ka Friend Request saata. Collaboration jääb nagunii jõusse.

@Kaupo - just täpselt! maitsega küll ei ole siin midagi tegemist.
Järgmine muutuja on see, et mitte kõik elavad inimesed, kelle eksistents ja isikuandmed on Genis ära näidatud, ei ole Geniga liitunud -> vähema kahju printsiibist lähtudes peab nende andmik olema kaitstud max privaatsusega.

@Märt mis see puutub XIX saj sündinud inimestesse? Ja kas lubatuvuse piiridest rääkimine on siin foorumis tabu?

@Kaupo: suhteliselt tulemusetu sõnasõda - annan alla, enne aga mõned mõtted: XIX saj sündinud inimeste tarbetu privaatsus on põhjustatud ilmselt sisestajate vanusest/põlvkondlikust seosest, märkimata surmast või siis programmi veast. kus puid raiutakse, seal laastud lendavad. kes teeb, sel juhtub jne.
ja kus on juttu olnud tabust või siis viitamisest, et millestki ei tohi rääkida? see on alusetu süüdistus.

Ma ise olen seadnud endale privaatsusreeglid. Surnud inimeste kohta panen kirja kõik , mis ma tean, või saagast teada olen saanud. Seda ikka selle pärast , et kes peale minu neid ikka viitsib kunagi otsida. Elavate kohta kirjutan ikka täisnime mitte initsiaali ja sünniaasta. Sünnikuupäeva nii oluliseks ei pea. Ja abiellumise kuupäevad ka.
Minu puus on kõik eesnimed pikalt. Kas geni.com ise siis näitab vaid initsiaale?

Sõprus päästab :)

Peale sõbrunemist koostegutsejatega (collaborators) on peaagu sama pilt mis enne muudatust privaatsusreeglites.

Nii et saagem sõpradeks :)

Henn

Geni uudised "Yesterday we released a change that further restricts viewing of private trees. Now you can no longer navigate in these trees when logged out, so you are restricted to three generations around the public profile."

See on nüüd küll hää... Ehk siis väljaspoolt Geni mõnele Public profiilile sattudes saab nüüd vaid kolm põlve linkepidi edasi minna. Eile veel sai väljaspoolt kogu puudpidi rännata (kogu Public profiilide seotud puu ulatuses - ehk mõnel pool 20 sajandist ca 17 sajandisse tagasi).

Lauri

"Sõprus päästab :)" - osaliselt jah. Võimaldab näha täisnimesid ja seostuvaid linke. Aga osasid koostööliste hallatavaid profiile enam redigeerida ei saa (oli selliseid Public - deceased mida varem lasi) - Family Group nüüd selleks vajalik.

Lauri

Nojah, eestis ei pidavat olema sellist eestlast kes ükskõik millise surnud või elus eestlasega sugulane ei ole, nii et peregruppide võrgustik oleks hea luua. 500 igaühele näkku peaks paras olema küll. Selline piirang vähemasti enne oli Genis olemas ja täiesti piisav minu jaoks. Kaugemate võrkude jaoks siis teeb selle nurga inimene jälle oma võrgu jne. MUIDUGI KUI SOOVI ON JA PRIVAATSUST EI TAOTLE! :)))

Miski on nüüd Genis väga kummaline, on see nüüd seotud nende muutustega või mitte. Pärast kahe sugupuu liitmist ei pääse ma enam ligi endaloodud profiilidele, samas kui teine pool võib vabalt minuloodud profiile eemaldada. Profiilide liitmine on sageli võimatu, sest isiku "teisikul" on lukk ees. Kas oskab keegi seda selgitada või hakkab koitma Geni lõpp

No nii, võtan ka nüüd sõna. Ma ei tea kas ma olen loll või on tähtede seis kehv. Täna vaatan et mul on siia tulnud 60 nn. merge profilet. Vaatan nimesi- täiesti võõrad, pole kuulnud ega näinud. Miks mulle need tulevad? Noh, proovisin siis ühte mergeda, tahab et ma siis haldajalt luba paluksin seda teha. Ja et ma siis koostööd teeksin selle uue tegelesega, no mida koostööd ma pean tegema täitsa võõra inimesega, kellegpole ma tõenäoliselt lähedalt sugulanegi. Tegelt ei taha ma mingit luba ja ei taha üldse mergeda, vaid tahan, et need täitsa võõrad nimed ära kaoks mu mergemise listist.
Nagu kõikides asjades, ajatakse kõik lihtsad asjad nii keeruliseks, et tavalised inimesed ei saagi enam midagi teha vaid peab spetsialisti poole pöörduma ( iroonia).

@Ene - ma siiski julgen arvata et need 60 tundmatut mestimispalvet on mõne suu kaastöölise (Collaborator) või sõbra (Friend) omad. See koostöö võis sulle vabalt (sinu teadmata/märkamata) lisanduda mõne varasema mestimispalve aktsepteerimisega kust sa nn koostööpalve märget ei eemaldanud.
Sa võid alati vaadata kellega sul koostöö on (Settings - Collaborators) ja sealtkaudu (X) neid ka eemaldada. Merge Issues osas (Home - Notifications) aga saad seadistada (Show advanced controls - Include Collaborators on vaikimisi märgitud) et nende kaastööliste rippuvaid ühendamisi sulle ei näidata.

Lauri

Geni-idikad.
Kui konkreetset profiili (200 aasta vanust) pole paari kuu jookusl hallanud, siis võetakse minult halduri õigused ära!
No mida kuradist ma juba kord loodud profiilist koguaeg näppima peaksin?
Äkki peab enda profiili ka koguaeg näperdama!!

täpsusta palun ...

@Andrus - kust see info pärineb? Inglisekeelses diskussioonis oli jutt, et kui haldaja pole pikka aega (seda polnud veel kirjas/määratud) kordagi sisse loginud siis võetakse õigused ära (taas polnud veel otsustatud kellele need siis lähevad).

...noh aga kui sa ikka oled suguvõsa uurija siis sa pead ju pidevalt kõiki oma sisestatud profiile ikka ja jälle uuesti uurima ;-)

Lauri

Noh, mida ma ikka täpsusan, ju on jah mõne mu koostööpartneri nimed, aga no miks nad mulle tulevad siis, kas ta ise ei saa omi asju korda siis, või lihtsalt ma tahan jälle võimatut:) Noh, ma nüüd siis vaatan kustutan osad koostööpartnerid ära ja vaatan kas hakkab asju toimuma ja need nimed siis kaovad või jäävad alles.
Jah ja kui geni oskab asju keeruliseks ajada, sis mina oskan keeruliselt seletada:)

@Lauri
:P
Ma lihtsustasin sinu poolt öeldut, mitte ei võtnud aluseks nende juttu.
Eks me kõik oleme vähekese iroonilised

@Ene Kui tahad näha neid puid, kellega oled otsustanud oma puu siduda, siis pead nägema ka neid probleeme, mis nendes seotud harudes on. Kui lõpetad koostöö, siis ei näe enam neid seotud harusid ka. Muidugi võid need "võõrad" probleemid ka ära peita võttes include collaborators ära "merge issues" alt ära.

Jaak, ma tean seda. Aga samas ei saa ma ju ka päris võõraid asju omatahtsi teha, Kui sünni või surma aastad erinevad, kus ma tean milline neist on õige, sama on nimedega. Kui ta on võõras kus ma tean kas ta eelistab nimes tegelikutt V või W tähte. Onju nii. Ega mina ka ei taha et minu esivanemate nimesid ja asju muudetakse võõraste poolt ja nii nagu võõrad seda näevad. Ma tahan ikka et minu asjad on nii nagu mina tahan ja võõrad asjad on nii nagu võõrad tahavad. Aga tore koht on muidu se geni, nii mõnigi ülla-ülla on olnud;)

@Ene - "Aga samas ei saa ma ju ka päris võõraid asju omatahtsi teha, Kui sünni või surma aastad erinevad, kus ma tean milline neist on õige, sama on nimedega. Kui ta on võõras kus ma tean kas ta eelistab nimes tegelikutt V või W tähte."

Need on ju kõige tavalisemad juhtumid siin Genis. Neis asjus:
a) võib enne mestimist pidada teise profiili lisajaga/haldajaga kirjavahetust ning asjad kokku leppida - ühiselt välja selgitada.
b) kui sina oled ühendaja (sul see õigus) siis võib need eripärad kokku võtta koondprofiili osas About Me - olen seda mitu korda praktiseerinud, et
"Teistel andmetel on sünniaeg 13 Nov 1892" (kui erinevus pole täpselt ukj ning vkj vahe - viimasel juhul eelistab genealoogia tol ajal kehtinud kalendrit) või et "Teistel andmetel on nimekuju Woldemar Alexander".
c) kui sul mestimisõigust pole ja saad saata vaid palve (Merge Request) saad sinna lisada kõik need soovid ja jutud kuupäevade ja nimede kohta.
d) Osa profiilide haldajad kasutab oma süsteemi ja näiteks ei soovi eesnimena näha muud nime kui lapse ristimisel õigeusu kirikus pandu ja just sellel kujul kui meetrikas kirjas. Sel juhul võib ju kogu elu tegelikult kasutatud eestipärase nime või nn talunime kaudu tuletatud nime (näiteks Juhan või Paldu Ants) kirjutada või paluda lisada Personal - Nicknames ossa.

Lauri

Lauri, minu jutt algaski sellega et ma ei taha võõraid asju teha. Miks ma peaksingi kirjavahetust veel pidama ja endal elu veel raskemaks tegema. Ma pole nii fänn ka, et istuksin siin ja muudkui ajaks asja. Mul on omad tegemised ja toimetamised, see geni on siin väike hobi. Lihtsalt väga raskeks läheks kui ma peaks päevas näiteks 60 inimese kohta kirjavahetust pidama (alles ma siin hõikasin et päevapealt tuli mulle 60 merget)ja asju arutama, kui mind see tegelikult ei huvita ja minu jaoks on need inimesed võõrad. Aga olgu, ma lähen nüüd oma teist hobi hobitama, nimelt vana mööblit restaureerima:)

@Ene
Varasemalt oli väga hää- jälgisid oma kollaboraatorite arvu (piiritlesid nad kuisobiva kaugusega hõimlased), sõpradeks võtsid tõesti sõpru (päriselust või GeniMaailmast) ning PereGruppi haarasid näiteks ainult veresugulased. selle tulemusena said postkasti sulle sobivadi teateid, mahus ja sisus , mis puudutas Sinu vaadeldavat (eespool nimetet abil määratletud) hõimkonda.
Geni keeras oma privaatsuse tembuga kõik pea-peale.
Mõistliku vaatevälja olemasoluks peab sul olema rohkem sõpru, kui sul igapäevaselt vaja on (sest muidu puudub sul horisont); rohkem peregrupi liikmeid, kui sul päriselt sugulasi on (sest muidu pead Sa iga kord õigustama oma asjalikke parandus-soove); ja ka koostöötajaid peab Sul olema hulgim, sest muidu oled Sa samuti infost ära lõigatud.
Kõige selle tulemuseks on umbes postkast (ok- ignoreeri, aga vajaliku tera leidmiseks kulub aega rohkem, kui enne), teoreetiline kartus, et mõni vähemkogenud kollaboratsionist-sõber-pereliige kogemata mõne Sinu poolt loodud profiili andmeid sodib ning ikkagist hulk tõrkeid andmete vaatamisel ja teatud takistused suguvõsade liitmisel.
Mis teha- tasuta asja kohta ei saa siiski liiga kõva häält tõsta.

Nii - järgmine absurdne viga leitud:

Läksin oma Family Tree liikme puusse (living - Private), kelle profiili ise kunagi lisasin ja kelle ma ka Genisse kutsusin. Isik on aktiivne ja lisanud ise paar oma järeltulijat.

Proovisin talle nüüd saata ka Collaboration Request ja Invite to Friends, AGA Geni proovis sealtkaudu siis neid mõlemaid saata MULLE ENDALE!
+kaasnevad Error leheküljed.

Lauri

@Lauri
Selle kivi all vist see suur putukas peidus ongi !
(taheti teha profiili keskselt aga kukkus välja looja keskselt. tulemuseks segadus ja aru ei saa kes kellega käib )

Showing 31-60 of 1175 posts

Create a free account or login to participate in this discussion