Else Groth (c.1465 - c.1532) MP

‹ Back to Groth surname

Is your surname Groth?

Research the Groth family

Else Groth's Geni Profile

Records for Else Groth

1,228,574 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Else Grott"
Birthplace: Gudum, Slagelse, Region Zealand, Denmark
Death: Died in Assens, Assens Municipality, Syddanmark, Denmark
Managed by: Jahn Edgar Michelsen
Last Updated:

About Else Groth

Else Groth (Grott) http://www.nermo.org/slekt/d0040/g0000045.html#I26135 http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I25940&tree=2 -- [1] PHT, 1980-1981, Red. Hans H. Worsøe, (Samfundet for genealogi og personelhistorie), side 187 ff..

[2] Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1991:487. -------------------- http://www.nermo.org/slekt/d0018/g0000044.html#I26135

http://www.aastrup.de/tng/getperson.php?personID=I787&tree=TAAbrutto Else GROTH ABT 1465 - AFT ER 1532

   * BIRTH: ABT 1465, (Grott)
   * DEATH: AFT ER 1532 

-------------------- Notes for Else Grott

-------------------------------------------------------------------------------- Hendes slægtsvåben - iflg datteren Marens ligsten i Bogense - bestodaf et vandret delt skjold med en halv løve i øverste og en rose(?) inederste felt. Da hendes mand i sit segl overalt benyttet et skjold med en lodrettpil forsynet med en tværstreg, altså et typisk bomærkeskjold (ikkeadeligt), og da hendes bomærkeførende døtre blev gift adeligt, må Bangskjoldet,vandret liggende måne og tre stjerner samt på hjælmen to vesselhorn, anses åskulle demonstrere jævnbyrdighed. Kilde: http://worldconnect.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=GET&db=wensell&id=I8686

---------

X.759 Else GROTT. Født ca. 1475. Død efter 1532. · Må være af den fynske købstadsadelsslægt Grott. Hendes våben findes afbilledet på datteren Marens ligsten: et tværdelt skjoldskjold, i øverste felt et halvt dyr, formentlig en løve - og i nederste felt en ubestemmelig figur, idet skjoldet her er temmelig slidt. Kilde: Schönwandt [48]. : http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:yJCGuVk9SiwJ:tom.brondsted.dk/genealogi/petersen/1_12.php+%22else+grott%22&cd=11&hl=en&ct=clnk

Figuren i nederste felt er antagelig Langes rose.

DAA 1902 XIX

view all

Else Groth's Timeline

1465
1465
Gudum, Slagelse, Region Zealand, Denmark
1490
1490
Age 25
1500
1500
Age 35
Assens, Denmark
1505
1505
Age 40
Assens, Syddanmark, Danmark
1510
1510
Age 45
1510
Age 45
Bogense Odense Denmark
1520
1520
Age 55
Assens, Denmark
1532
1532
Age 67
Assens, Assens Municipality, Syddanmark, Denmark
????