Emma-Margareta Vellendi < Vöhlmann

Is your surname Petroff?

Connect to 424 Petroff profiles on Geni

Emma-Margareta Vellendi < Vöhlmann's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Emma-Margareta Vellendi < Vöhlmann (Petroff)

Also Known As: "Mikk"
Birthdate:
Birthplace: Tallinn, Estonia
Death: February 12, 1969 (78)
Tallinn, Estonia
Place of Burial: Tallinn, Harju, Estonia
Immediate Family:

Biological daughter of Mart Petrow (Petroff) and Liso Petrow
Foster daughter of Kaarel Mikk and Ingel Mikk
Wife of Evald Friedrich Vellendi
Mother of Rein / René Felix Vellendi; Valdur Vellendi (Vöhlmann); Heldur Vellendi (Vöhlmann) and Hanno Vellendi
Sister of Katharine Mathilde Silde; Marie Elisabeth Köbas; Alexander Ferdinand Petrow; Johannes Woldemar Petrow; Alma Christine Schneider and 1 other

Managed by: Private User
Last Updated:

About Emma-Margareta Vellendi < Vöhlmann

Vellendi, Emma, Mart, abikaasa, 31.08.1890 Tallinn, koduperenaine; Kirovi obl. Oritši raj. Gadõ turbatööstus, vab. asum. 26.07.53. [547M] http://www.okupatsioon.ee/et/memento-2001/239-v-2001

http://www.okupatsioon.ee/et/fotod-memento-2001a-vaeljaandest?start=2

Emma Margaretha Petrow sündis 31.8.1890 Tallinnas kell kümme õhtul. Tallinna Jaani kiriku I pihtkonna kirikuraamatu põhjal oli tema sünnipäevaks vana kalendri järgi 19.8.1890. Isa Mart Petrow oli kirjades soldatina ja emaks oli Liisa, neiupõlvenimega Rausberg. Ristsed toimusid 9. septembril ning vaderitena olid kirjas: Emma Kleimann, Gretha Blaufeld ja Karl Normann.

Isa Mart jäi noorelt tiisikusse ja ema Liisa üksi lapsi kasvatada ei suutnud. Seetõttu anti lapsed kasulasteks. Nii sattus Emma Mikkude perekonda. Kaarel ja Juuli Mikk olid olnud väga toredad inimesed, kes kasvatasid Emmat nagu oma päris last.

Emma haridusteest esialgu teada pole midagi. Seda aga küll, et oma nägusa välimuse tulemusena tuli temast üks linnapreilidest, kes käisid ennast oma paremates riietes uulitsatel ja kohvikutes näitamas. Üheks selliseks tema sõbrannaks oli näiteks kapten Roosti tütar Elsa.

Mingil ajal aga läks ta tööle Tallinna telefonivõrku operaatorineiuks. Seal tutvus ta oma tulevase elukaaslase Evald-Friedrich Wöhlmanniga. Esimene laps sündis neil 1916, aga abielluda esialgu ei õnnestunud. Nimelt pidas Wöhlmannide sugu Emmat liialt madala seisusega neiuks. Sellest ka hilisemad lahkhelid koguni hauakoha pärast. Evald oli aga väga liikuva iseloomuga meesterahvas. Pärast lapse sündi oli ta tööl Varssavis, Ufaas ja Petrogradis. Kas Emma nendel töö-reisidele kaasa rändas, pole teada.

Kui Evald siirdus 10. mail 1923 tööle Eesti Vabariigi saatkonda Helsingis, läksid temaga koos Helsingisse ka Emma ja poeg René (Rein). Helsingis elasid nad 1. detsembrini 1924, mil Evald töölt vallandati. Perekond pidi Soomest lahkuma.

Töö- ja elukoha leidmine olid väga rasked. Ajutiselt elati “Estonia” teatris. Soomest lahkudes ootas aga Emma teist last. Pärast Evaldi isa surma oli nüüd võimalik Evaldil ja Emmal abielluda. Enne teise lapse sündi 10. veebruaril 1925 nad abiellusidki Tallinnas. Poeg Valdur sündis juunikuus. Tallinnas osutus Evaldil töö leidmine esialgu võimatuks ja nii nad läksidki 1926 elama Udriku mõisa nõrgamõistuslike hooldekodusse, kus Evald töötas raamatupidajana. Emmal olid käed-jalad tööd täis lastega. Kolmas poeg Heldur sündis Udrikul 1927 aprillikuus. Samal aastal kolis perekond tagasi Tallinnasse ja asus elama “Estonia” teartris, kus Evald sai endale töökoha.

Neljas poeg Hanno sündis jaanuaris 1929. Poolteist aastat hiljem suri aga Hanno õnnetuse tagajärjel tekkinud ajukelmepõletikku. Tööl Emma ei käinud, kasvatas lapsi ja osales koos abikaasaga seltsielus. 1936 vahetus perekonnanimi eestistamise tulemusena Vellendiks. Kui Evald sunniti samal aastal “Estoniast” lahkuma, elas perekond lühiajaliselt Tallinnas Balti vaksali läheduses Vana-Kalamaja 3. Sealt edasi koliti Emma sugulaste poole Paldiski mnt. 45, kus Emma töötas keldrikorrusel vürtspoes. (Evald tööl sel hetkel polnud). Pisut hiljem sai Evald tööd Tallinna Tehnikaülikoolist ning 1938.a. märtsis kolis perekond tuliuude kodusse Kõrre tänaval.

Juuniküüditamine osutus kolmandaks tragöödiaks perekonnas. Kogu perekond saadeti asumisele, Evald Sverdlovskisse ja ülejäänud Kirovi lähedale. Varsti pärast seda Evald suri, teade surmast aga saabus alles 1947. Aasta 1947 juulis sõitis Emma koos kahe poja, Reinu ja Helduriga, Tallinnasse, lootes Eesti NSV võimude vastutulelikkusele. Elasid vahepeal Kloostri 2 (I KK võimla peal). Emma ajas korda ka paberid oma korteri tagasisaamise kohta Kõrre tänaval. Asumiselt vabastust ei saadud. Alles 26. juulil 1955 anti perekonnale passid ja tõendid eriväljasaatmisest vabastamise kohta. Võimalikult pea sõideti tagasi Eestisse.

Emma sai algul ulualuse tuttavate-sugulaste pool. Elati õe juures Lehe 3-3. Oktoobris suudeti Kalinini rajooni Rahvakohtu otsusega Kõrre tänava korterist vene sõjaväelase perekond välja saada ning koliti sinna tagasi elama. Õnneks ei kuulunud kooperatiivkorterid natsionaliseerimisele.

Aastal 1958 sai Emmast vanaema kui kahel pojal sündisid lapsed ühepäevase vahega. Ta elas koos poja Helduri perega oma kodus Kõrre tänaval. Emma Vellendi (sündides Petrow) suri 79-aastasena Tallinnas 12.2.1969. http://www.tiigi.ee/sugupuu/minusugupuu/minusugupuu_04_www.pdf, lk. 1-5

Vöhlmann → Vellendi 23. märts 1936

Tallinna Pärnamäe kalmistu, PI, 15, A-82, 4-kohaline kirstuplats

view all

Emma-Margareta Vellendi < Vöhlmann's Timeline

1890
August 31, 1890
Tallinn, Estonia
1916
November 7, 1916
Tallinn, Harjumaa
1925
June 5, 1925
Tallinn, Harjumaa
1927
April 15, 1927
Udriku, Lääne-Virumaa
1929
January 12, 1929
Tallinn, Harjumaa
1969
February 12, 1969
Age 78
Tallinn, Estonia
February 15, 1969
Age 78
Pärnamäe kalmistu, Tallinn, Harju, Estonia